COVID-19 i ostatni pobyt w szpitalu. Kalendarium problemów zdrowotnych Elżbiety II. O tym pisały gazety

Stan zdrowia 96-letniej królowej do ostatnich dni był ściśle kontrolowany przez lekarzy. W lutym 2022 roku u monarchini potwierdzono zakażenie koronawirusem, a w październiku 2021 roku była hospitalizowana i musiała odwołać zaplanowane spotkania. Lekarze potwierdzają, że od dawna zalecali jej więcej odpoczynku, ale monarchini wcale nie chciała zrezygnować ze swoich obowiązków.

W październiku 2021 roku Elżbieta II trafiła do szpitala po raz pierwszy od 8 lat. W 2017 roku hospitalizowano ją z powodu nieżytu żołądka i jelit. W ubiegłym roku zaczęła mieć coraz większe problemy z poruszaniem się, dlatego lekarze zdecydowali, by wykonać niezbędne badania w jednej z placówek medycznych. Królowa spędziła tam zaledwie jeden dzień, ale musiała przez to zrezygnować z podróży do Irlandii Północnej.

Choć wówczas podano niewiele szczegółów na temat tego, co dolegało monarchini, według informacji potwierdzonych przez Pałac Buckingham królowa ''niechętnie zaakceptowała'' zalecenie wydane przez opiekujących się nią lekarzy, by ''wziąć wolne'' i odpocząć przez co najmniej dwa tygodnie.

Królowej zalecano więcej odpoczynku. Nie chciała rezygnować z obowiązków

Elżbiecie II w zeszłym roku odradzono również wzięcie udziału w szczycie klimatycznym ONZ w Szkocji i polecono, by znacznie uprościła swój codzienny rozkład zajęć oraz zrezygnowała z wieczornych koktajli. Medycy zezwolili jej jedynie na wykonywanie lekkich obowiązków przy biurku i nagrywanie wystąpień wideo, ale nie zgodzili się na to, by składała oficjalne wizyty.

Królowa zaczęła od tego momentu pracować zdalnie z zamku Windsor, a czasem pozwalała sobie na weekendowe wypady do posiadłości Sandringham we wschodniej części kraju.

1 listopada 2021 roku Elżbieta II została sfotografowana podczas przejażdżki samochodowej w okolicy Windsoru. 95-letnia wówczas monarchini samodzielnie kierowała swojego jaguara, dlatego uznano, że jej stan zdrowia znacznie się polepszył. Niestety królowa szybko poczuła się gorzej.

Elżbieta II coraz rzadziej uczestniczyła w oficjalnych wydarzeniach

Wkrótce okazało się, że monarchini nadwyrężyła kręgosłup i nie pojawiła się na jednej z najważniejszych uroczystości dla Brytyjczyków — Remembrance Sunday, czyli Niedzieli Pamięci. Wspomina się wtedy żołnierzy służących podczas I wojny światowej oraz ofiary, które poświęciły życie w walce. Symbolem tych wydarzeń są czerwone maki. Znaczki, które wpina się do ubrań, są sprzedawane, a cały dochód przekazywany jest rodzinom poległych oraz zasłużonym bohaterom.

Co wcześniej dolegało królowej? Lista problemów ze zdrowiem najdłużej panującej w Wielkiej Brytanii monarchini wcale nie jest długa.

Kalendarium problemów zdrowotnych Elżbiety II. Co jej dolegało przez lata?

  • W 1949 roku, kiedy książę Karol miał zaledwie 2 miesiące, Elżbieta zachorowała na odrę i przez pewien czas musiała być oddzielona od syna.
  • W 1982 roku królową po raz pierwszy przyjęto do szpitala z powodu usuwania zęba mądrości.
  • W 1994 roku monarchini złamała nadgarstek podczas konnej przejażdżki i musiała mieć założony gips.
  • W 2013 roku u Elżbiety II zdiagnozowano zapalenie żołądka i jelit, przez co musiała być leczona w prywatnej klinice i odwołała zaplanowane spotkania.
  • 2003 roku chirurdzy usunęli jej "nienowotworową narośl" na twarzy oraz zoperowali kolano. Po raz pierwszy widziano ją wtedy z laską, którą podpierała się podczas chodzenia.
  • W maju 2018 roku konieczna okazała się operacja zaćmy. Przez pewien czas po zabiegu pokazywała się publicznie w okularach przeciwsłonecznych.
  • Problemy z chodzeniem nasiliły się w 2021 roku. Wtedy po raz kolejny musiała zacząć wspierać się laską. Po śmierci księcia Filipa coraz więcej królewskich obowiązków zaczęli przejmować najbliżsi członkowie rodziny królowej.
  • W październiku 2021 roku królowa trafiła na jeden dzień do szpitala, a miesiąc później, w połowie listopada 2021 roku, Pałac Buckingham poinformował, że monarchini ''nadwyrężyła kręgosłup''. Z tego powodu Elżbieta II nie wzięła udziału w jednej z najważniejszych uroczystości w ciągu roku — tzw. Niedzieli Pamięci, poświęconej ofiarom I wojny światowej.
  • W lutym 2022 roku u Elżbiety II potwierdzono zakażenie koronawirusem. Lekarze uważają, że dzięki temu, że królowa była w pełni zaszczepiona, COVID-19 miał u niej łagodny przebieg. Infekcja SARS-CoV-2 bardzo ją jednak osłabiła. 

8 września 2022 roku ogłoszono informację o śmierci Elżbiety II. Nigdy oficjalnie nie podano przyczyny zgonu Jej Królewskiej Mości. Pogrzeb 96-letniej monarchini odbył się 19 września 2022 roku w Londynie.

Więcej o: