Odwołane zabiegi w szpitalach, przełożone terminy wizyt lekarskich. Skutki pogrzebu królowej

Ostatni raz w Londynie państwowy pogrzeb odbywał się w 1965 roku, kiedy chowano Winstona Churchilla. Uroczystości związane z pożegnaniem Elżbiety II doprowadziły do zmiany terminu wielu zaplanowanych wcześniej wydarzeń. Z powodu niedoborów kadrowych wiele placówek medycznych zdecydowało się na przesunięcie zabiegów i operacji.

Brytyjczycy z powodu pogrzebu królowej mają dzień wolny od pracy. Nie działają szkoły, banki, muza, sądy i różne instytucje. Zamknięto też niektóre sklepy oraz banki żywności, a wiele firm pozwoliło swoim pracownikom na dłuższy weekend. Odwołano imprezy kulturalne i sportowe. Ze względu na żałobę zabroniono także występów ulicznych muzyków.

Najwięcej emocji wśród Brytyjczyków wzbudziło jednak anulowanie wizyt lekarskich lub przesunięcie terminu operacji bądź zabiegów, na które wiele osób czekało od dłuższego czasu. Dzień wolny, do którego z powodu pogrzebu królowej mają prawo jej poddani, wpłynął na grafik dyżurów w szpitalach oraz przychodniach lekarskich w wielu miejscach na terenie całego kraju.

Pacjenci mają problem przez pogrzeb królowej. Odwołano wiele operacji i zabiegów

CNN potwierdza, że wielu ludzi było zaskoczonych tym, że nagle zmieniono datę zaplanowanych w czasie pogrzebu konsultacji. Problem zgłaszają m.in. osoby, które na poniedziałek miały wyznaczone wizyty u dentysty. Na trudności z dostępem do odpowiedniej opieki medycznej narzekają także pacjenci onkologiczni oraz kobiety w ciąży.

''Kiedy odebrałam telefon i dowiedziałam się, że wszystkie zabiegi w poniedziałek są odwołane, po prostu się popłakałam'' – twierdzi cytowana przez stację NBC News Dan O'Brien, która jest w ósmym miesiącu ciąży. 23-letnia przyszła matka cierpi na cukrzycę i od kilku tygodni czekała na konsultację na oddziale położniczym. Kobieta ma coraz mniej czasu na uzyskanie specjalistycznej pomocy, a jej ciąża może być zagrożona.

''Jestem pacjentką po chemioterapii. Na poniedziałek miałam wyznaczony termin podania kolejnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, ale wizyta nie może odbyć się z powodu pogrzebu królowej'' – wyjaśnia Katie Brodie, która walczy z chorobą nowotworową. Przesunięcie daty szczepienia może wpłynąć na cały proces jej leczenia, bo od dawna miała zaplanowane inne zabiegi, których nie może już anulować.

Wielka Brytania ma wolne. Wszyscy żegnają Elżbietę II

Na inny dzień przesunięto nawet egzaminy lekarskie, do których mieli podejść młodzi medycy.

Rzecznik NHS, czyli brytyjskiego odpowiednika naszego NFZ, zapewnia, że personel medyczny w dniu pogrzebu królowej będzie pracował podobnie jak podczas każdego święta państwowego. Pacjenci będą mogli liczyć jedynie na pomoc w pilnych sytuacjach. Do dentysty będzie można dostać się tylko w nagłych przypadkach z silnym bólem, a pozostałe problemy będzie można skonsultować tylko z lekarzem rodzinnym.

Z powodu uroczystości pogrzebowych królowej przesunięto również niektóre loty z lotniska Heathrow, by hałas nie zakłócił ceremonii. Pożegnanie Elżbiety II wpłynęło także na zaplanowane na poniedziałek pochówki. Wiele firm pogrzebowych poinformowało rodziny zmarłych o przeniesieniu terminu, w jakim mieli być pochowani zmarli.

 źródło: CNN / NBC News

Więcej o: