''Nie chciała długiego, nudnego pogrzebu''. Ostatnia wola Elżbiety II

Były arcybiskup Yorku John Sentamu ujawnił na antenie BBC, jakiej ceremonii pogrzebowej życzyła sobie królowa. Duchowny zdradził treść listu, w którym monarchini opisywała swój smutek po śmierci księcia Filipa.

John Sentamu — pochodzący z Ugandy duchowny anglikański — był zaangażowany w planowanie uroczystości pogrzebowych Elżbiety II przez ostatnie 17 lat. Królowa miała osobiście zapewnić go, że nie chce ''długich i nudnych'' nabożeństw. Scenariusz tego wydarzenia ułożono w taki sposób, by postawić nacisk na ''ogrzanie serc ludzi'' i wzbudzenie wzniosłego nastroju.

Pogrzeb Elżbiety II — co zaplanowano?

Widzowie na całym świecie będą mogli posłuchać m.in. ''anielskich głosów chóru''. Dla uczestników pogrzebu specjalnie na tę ceremonię przygotowano specjalne modlitewniki. Osoby odpowiedzialne za ich treść zadbały o to, by używany przez nich język angielski był ''w najlepszym wydaniu'', dlatego czerpali sporo inspiracji z dzieł Williama Szekspira.

Królowa Elżbieta IIOstatni rok życia Elżbiety II. Ekspert o jej pogarszającym się stanie zdrowia

Królowa bardzo przeżyła śmierć księcia Filipa. Po jego pogrzebie napisała list do arcybiskupa

John Sentamu, który funkcję arcybiskupa Yorku pełnił od 2005 do 2020 roku, opowiedział o ostatnich spotkaniach z królową w programie BBC ''Sunday With Laura Kuenssberg''.

Elżbieta II cztery tygodnie po śmierci księcia Filipa miała napisać do niego list, w którym podziękowała mu za wsparcie podczas pogrzebu. Na koniec miała dodać, że nie było jej łatwo publicznie żegnać kogoś, kogo głęboko kochała. Arcybiskup uważa, że królowa bardzo przeżyła śmierć męża, z którym była w związku przez 73 lata.

Sentamu wspomniał także wizytę u królowej w 2018 roku, kiedy osobiście prosił ją o zgodę na ustąpienie z funkcji arcybiskupa. Poprosił wówczas Elżbietę II o to, by się za niego pomodliła. Monarchini podeszła do niego, uścisnęła jego dłonie i się skupiła. Przez trzy minuty panowała całkowita cisza, a na koniec królowa powiedziała "Amen". Dla duchownego było to wyjątkowe doświadczenie i był wdzięczny za to, że doznał takiego zaszczytu. Ten moment był niezwykle mistyczny. 

Sir Huw Thomas jest gastroenterologiem. Pełnił funkcję królewskiego lekarza przez ponad 16 lat.Sir Huw Thomas. Kim był osobisty lekarz królowej Elżbiety II?

Ceremonia pogrzebowa Elżbiety II będzie miała charakter państwowy. W Wielkiej Brytanii po raz ostatni takie wydarzenie miało miejsce w 1965 roku, po śmierci Sir Winstona Churchilla. 

Adam Ragiel jest balsamistą. Tuż przed pogrzebem królowej Elżbiety II w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl opowiedział o tym, w jaki sposób mogą być konserwowane zwłoki zmarłych.Balsamista o pogrzebie królowej Elżbiety II i trendach w branży funeralnej

Więcej o: