Milion euro kary dla aptek za brak pigułki ''dzień po''. W tym kraju zadbano o prawa kobiet

Hiszpania planuje znowelizować ustawę o aborcji. Według nowych zasad apteki będą miały obowiązek wprowadzenia do stałej oferty tabletek ''dzień po'', dostępnych bez recepty. Dla placówek, które odmówią udostępnienia takich środków, przewidziano kary w wysokości od 90 tys. do 1 mln euro. Projekt ustawy przygotowanej przez rząd Pedro Sancheza ma wejść w życie pod koniec 2023 roku.

Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii ma zagwarantować, że aborcję bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych będą mogły dokonywać osoby nieletnie w wieku 16 i 17 lat. Dobrowolne przerywanie ciąży ma być dostępne w ramach publicznej służby zdrowia w każdym szpitalu państwowym znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania pacjentki.

Hiszpania zmienia przepisy dotyczące aborcji

Kobiety będą mieć prawo do tego, by w porozumieniu z lekarzem zdecydować się albo na aborcję chirurgiczną, albo na aborcję farmakologiczną. W obydwu przypadkach będą mieć możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego. Zapewnione mają mieć też wsparcie specjalistów. Dotąd Hiszpanki były zobowiązane do przemyślenia decyzji o aborcji w czasie tzw. ''trzech dni refleksji''. Według nowych przepisów nie będzie już takiej potrzeby.

Pigułki ''dzień po'' mają być wydawane bezpłatnie w ośrodkach zdrowia. Zagwarantowano ich dostępność także we wszystkich aptekach na terenie całego kraju. Na placówki, które nie udostępnią chętnym takich środków, może być nałożona kara finansowa od 90 tys. do 1 mln euro.

Szpital (zdjęcie ilustracyjne) Hiszpania chce zmienić przepisy. Aborcja bez zgody rodziców dla 16-latek

Nowe przepisy przewidują, że w hiszpańskich szkołach będzie obowiązkowa edukacja seksualna, a we wszystkich instytucjach publicznych oraz placówkach oświatowych w toaletach dla kobiet mają być dostępne bezpłatne podpaski i tampony. Na razie zrezygnowano jednak z wprowadzania zapowiadanych wcześniej specjalnych form opodatkowania takich produktów higienicznych.

Pierwszy urlop menstruacyjny w Europie

Jeśli wejdzie w życie nowe nowa ustawa, która została już zatwierdzona przez hiszpański rząd, Hiszpanki jako pierwsze w Europie będą mieć prawo do trzech dni zwolnienia lekarskiego w przypadku bolesnych miesiączek. Dla osób odczuwających wyjątkowo intensywne bóle miesiączkowe urlop menstruacyjny będzie mógł być wydłużony.

Wczesnym objawem ciąży może być też brak miesiączki w spodziewanym terminie. Urlop menstruacyjny. Hiszpanki będą mieć prawo do 3 dni wolnego miesięcznie

Hiszpańskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa potwierdza, że około jedna trzecia miesiączkujących kobiet cierpi z powodu bolesnych miesiączek. Tylko w samej Hiszpanii problem ten może dotyczyć około 75 proc. obywatelek — wynika z badań opublikowanych w październiku 2020 roku na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Urlop menstruacyjny miałyby przysługiwać tylko osobom odczuwającym silny ból, a nie jedynie lekki dyskomfort. Objawy, które mogą kwalifikować do skorzystania z takiej możliwości, według obecnych założeń nowego projektu ustawy mają obejmować takie symptomy jak:

  • ostry ból brzucha;
  • silny ból głowy;
  • biegunka;
  • bolesne skurcze i kolki;
  • gorączka.
Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, to przyznaje się mu prawo do tymczasowej niedyspozycji. To samo powinno dotyczyć menstruacji i umożliwić kobietom z bolesną miesiączką pozostanie w tym czasie w domu

– mówiła w rozmowie z "El Periodico" Ángela Rodríguez, hiszpańska sekretarz stanu ds. równości. Jej zdaniem nowe przepisy wreszcie zwracają uwagę na kwestie dotyczące kobiet oraz na równość płci.

Plemnik dociera do komórki jajowej (ilustracja) Nowy sposób na walkę z niepłodnością. Syntetyczny zarodek powstał bez plemnika i komórki jajowej

Najbardziej złoszczą się osoby, które stracą przywileje. Na przykład mężczyźni, którzy uważają, że kobiety są skazane na bycie matkami i muszą być w domu, opiekować się dziećmi, kiedy oni idą do pracy. To, że kobieta może samodzielnie decydować o własnym życiu, może przeszkadzać niektórym mężczyznom, zwłaszcza w typie macho

- wyjaśniła Ángela Rodríguez w kolejnym wywiadzie dla" El Periódico de España".

Śmierć Izy z Pszczyny. Prokuratura postawiła zarzuty trzem lekarzom. Zebraliśmy komentarze Śmierć Izy z Pszczyny. Prokuratura postawiła zarzuty trzem lekarzom. Zebraliśmy komentarze

 źródło: International Journal of Environmental Research and Public Health / La Vanguardia / El Periódico de España

Więcej o: