Na co chorowała królowa Elżbieta II? Bierzemy pod lupę wszystkie problemy zdrowotne monarchini

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. W lutym przeszła zakażenie koronawirusem. Infekcja była łagodna, ale mocno ją osłabiła. Osoby z jej najbliższego otoczenia twierdzą, że ostatnio nasiliły się u niej problemy z poruszaniem się. Od dawna spekulowano, że Elżbieta II zmagała się z tzw. objawem Raynauda. Ten sam problem ma mieć też książę Karol. Na czym to polega?

Dlaczego królowa od lat pokazywała się w jedwabnych rękawiczkach? W ten sposób najłatwiej ukryć zasinienie, zaczerwienienie skóry lub różne przebarwienia na dłoniach, a także nagłe i niekontrolowane skurcze naczyń krwionośnych w obrębie palców. To mógł być tzw. objaw Raynauda, który czasem doprowadza do mrowienia, odrętwienia rąk lub bolesnych owrzodzeń.

Brytyjscy lekarze od dawna podejrzewali, że brytyjska rodzina królewska może zmagać się z tym problem, choć nigdy oficjalnie nie potwierdzono tej informacji. Po tym, jak w mediach pojawiły się zdjęcia siniaków na dłoniach królowej Elżbiety na objaw Raynauda wskazywał m.in. dr Jay Verma z Shakespeare Medical Center, a także radiolog naczyniowy dr Jalil Kalantari, absolwent Uniwersytetu Harvarda.

Czym jest objaw Raynauda?

Przypadłość ta jest znana od XIX wieku, a po raz pierwszy opisał ją francuski lekarz, Maurice Raynaud. Przyczyny tego nieuleczalnego zjawiska do tej pory nie są znane. Zazwyczaj problem ten dotyczy osób z niskim ciśnieniem, mieszkańców chłodnego klimatu oraz kobiet, które w statystykach nieco wyprzedzają pod tym względem mężczyzn. Dolegliwości są zauważalne przez całe życie. Nasilają się pod wpływem stresu i nadmiaru emocji.

Bodźcem wywołującym zmiany skórne oraz gwałtowne skurcze palców rąk i stóp może być też niska temperatura, nadmiar kofeiny lub narażenie na działanie dymu papierosowego. Czasem zasinienie zauważalne jest na stopach, na nosie, małżowinach usznych lub na wargach, ale zazwyczaj nie pojawia się na kciuku.

Jak wyjaśnia dr n. med. Marzena Frołow na łamach ''Medycyny Praktycznej'', objaw Raynauda może towarzyszyć wielu różnym chorobom. Najczęściej wymienia się choroby autoimmunologiczne (zwłaszcza toczeń i tzw. twardzinę układową), a także choroby hematologiczne, choroby tarczycy, kręgosłupa szyjnego, a nawet zatrucia lekami lub niektórymi substancjami chemicznymi.

Objaw Raynauda następuje w kilku etapach. Najpierw bledną kończyny, potem dochodzi do zasinienia, które z czasem staje się coraz bardziej bolesne. Na koniec silne przekrwienie może sprawić, że pacjenci zaczynają odczuwać pieczenie i uczucie gorąca.

Nie ma sposobu na to, by całkowicie wyleczyć objaw Raynauda. Pacjentom zaleca się unikanie czynników, które nasilają ten problem. Jeśli objaw jest wynikiem innej choroby, to może zniknąć, jeśli uda się ją prawidłowo zdiagnozować i zapobiec jej dalszemu rozwojowi.

Kim był osobisty lekarz królowej? Towarzyszył jej przez kilkadziesiąt lat

Królowa zawsze prowadziła zdrowy styl życia. Przez kilkanaście lat w kwestiach zdrowotnych polegała na poradach osobistego lekarza — doktora Petera Fishera. Po dyplomie z konwencjonalnej medycyny na Uniwersytecie Cambridge Brytyjczyk wyjechał do Chin rządzonych przez Mao Tse-Tunga. Potem zdobytą tam wiedzę na temat chińskiej medycyny próbował zaszczepić w rodzimej Wielkiej Brytanii.

Przez lata popularyzował homeopatię i niekonwencjonalną medycynę. Choć niepotwierdzone naukowo metody wzbudzały spore kontrowersje, dr Fisher twierdził, że najlepszym dowodem na skuteczność jego pracy było to, że Elżbieta II przez długie lata nie miała wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Na co chorowała Elżbieta II? Ząb mądrości, odra, złamany nadgarstek i zapalenie żołądka

  • Po raz pierwszy przyjęto ją do szpitala w 1982 roku podczas usuwania zęba mądrości. 
  • Wcześniej najpoważniej cierpiała tylko z powodu odry. W 1949 roku, kiedy książę Karol miał 2 miesiące, musiała zostać na pewien czas oddzielona od syna.
  • W 1994 roku złamała nadgarstek podczas konnej przejażdżki i musiała mieć założony gips.
  • W 2013 roku u królowej zdiagnozowano zapalenie żołądka i jelit. Leczyła się w prywatnej klinice i nie mogła uczestniczyć w zaplanowanych uroczystościach.

67-letni osobisty lekarz królowej w sierpniu 2018 roku wpadł pod samochód podczas dojeżdżania rowerem na dyżur w szpitalu. Nie udało się go uratować. Od tego czasu opiekę medyczną nad królową sprawowali lekarze propagujący konwencjonalną medycynę.

Zdrowotne problemy Elżbiety II: zaćma, chore kolano i COVID-19

  • W 2003 roku chirurdzy usunęli jej nienowotworową narośl na twarzy oraz zoperowali kolano. Po raz pierwszy widziano ją wtedy z laską, którą podtrzymywała się podczas chodzenia.
  • W maju 2018 roku konieczna okazała się operacja zaćmy. Przez pewien czas po zabiegu pokazywała się publicznie w okularach przeciwsłonecznych.
  • Problemy z chodzeniem nasiliły się w 2021 roku. Wtedy po raz kolejny musiała zacząć wspierać się laską. Po śmierci księcia Filipa coraz więcej królewskich obowiązków zaczęli przejmować najbliżsi członkowie rodziny królowej.

Elżbieta II przyjęła wszystkie szczepienia przeciwko COVID-19 oraz dawki przypominające. W lutym 2022 przeszła łagodne zakażenie koronawirusem. Choć infekcja nie była poważna, to 96-letnia królowa czuła się osłabiona.

Ostatnia herbatka z Paddingtonem

W czerwcu królowa świętowała Platynowy Jubileusz. Nie była w stanie uczestniczyć osobiście we wszystkich uroczystościach, ale z okazji 70-lecia panowania zrobiła swoim poddanym sporą niespodziankę udostępniając wyjątkowe nagranie z Misiem Paddingtonem, który wpadł do Pałacu Buckingham na herbatkę oraz kanapkę z marmoladą.

 

BBC przerwało program: Elżbieta II zmarła

8 września do Wielkiej Brytanii przyjechał książę Harry z żoną. Wnuk królowej zdecydował się samotnie odwiedzić Elżbietę II, która wraz z najbliższymi członkami rodziny królewskiej ostatnie godziny życia spędziła w szkockim Pałacu Balmoral.  

Pierwszy program BBC przerwał nadawanie audycji i podaje wyłącznie informacje o brytyjskiej królowej. 8 września 2022 roku ogłoszono, że Elżbieta II zmarła. Miała 96 lat.

Więcej o: