Szczepionka przeciw grypie może zmniejszać ryzyko udaru mózgu u osób po czterdziestce

Jeśli co roku szczepisz się przeciwko grypie, to możesz być o 12 proc. mniej narażony na udar mózgu w porównaniu do osób, które się nie szczepią - przekonują hiszpańscy naukowcy. Na łamach "Neurology Journal" przedstawiono najnowsze wyniki badań, w których wzięło udział ponad 85 tys. pacjentów powyżej 40. roku życia.

Zachorowanie na grypę nawet o 40 proc. zwiększa ryzyko udaru. Powikłań grypy jest jednak dużo więcej, łącznie z zawałem mięśnia sercowego. Lekarze od dawna próbują ustalić, w jaki sposób szczepionka przeciwko grypie może pomóc w ograniczaniu liczby udarów, które mogą zdarzyć się po zachorowaniu na grypę.

Naukowcy z Uniwersytetu Alcalá w Madrycie przeprowadzili w tym celu badania obserwacyjne. Zakwalifikowano do nich ponad 14 tys. osób po czterdziestym roku życia, które przeszły pierwszy udar w ciągu ostatnich 14 lat. Ich wyniki porównano z danymi ponad 71 tys. rówieśników, którzy nie doświadczyli udaru.

Warto znać swoją grupę krwi, oznaczenie grupy krwi można zrobić w każdym laboratorium. Jakie są grupy krwi, która jest najrzadsza, a która... najlepsza? Osoby z taką grupą krwi częściej doznają wczesnego udaru. Ważne odkrycie

Jak szczepienie przeciwko grypie chroni przed udarem mózgu?

Pod uwagę brano najczęściej zdarzający się udar niedokrwienny, spowodowany zablokowaniem przepływu krwi do mózgu. Informacje na temat każdego pacjenta po udarze porównywano z wynikami pięciu innych osób w tym samym wieku i tej samej płci. W dalszej kolejności sprawdzano, w jaki sposób na ryzyko udaru wpływało zaszczepienie się przeciwko grypie.

  • 41,4% osób, które przeszły udar, otrzymało szczepionkę przeciw grypie. W tej grupie dominowały jednak osoby starsze z chorobami współistniejącymi, m.in. nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
  • 40,5% zaszczepionych przeciwko grypie nie miało udaru.

Po uwzględnieniu czynników zwiększających prawdopodobieństwo udaru hiszpańskim naukowcom udało się wykazać, że wśród zaszczepionych przeciwko grypie ryzyko udaru było o 12 proc. niższe w porównaniu do osób, które się nie zaszczepiły. Wyniki dotyczyły tylko ludzi po czterdziestym roku życia.

To badanie obserwacyjne sugeruje, że u osób zaszczepionych przeciw grypie ryzyko udaru mózgu jest niższe. Aby ustalić, czy wynika to z ochronnego działania samej szczepionki, czy z innych czynników, potrzebne są dalsze badania

— wyjaśnił dr n. med. Francisco J. de Abajo z Uniwersytetu Alcalá w Madrycie, jeden z autorów nowych badań opublikowanych na łamach "Neurology Journal".

Convidecia Air jest pierwszą na świecie wziewną szczepionką przeciwko COVID-19. Może być stosowana jako dawka przypominająca. Koniec z kłuciem. Chińczycy zatwierdzili pierwszą szczepionkę wziewną przeciw COVID-19

Osoby, którym grozi udar, powinny co roku szczepić się przeciwko grypie

Naukowcy sprawdzili również, czy szczepionka przeciwko zapaleniu płuc może mieć jakikolwiek wpływ na ryzyko udaru mózgu, ale nie udało się im wykazać, że ten preparat może być pod tym względem efektywny. Pozytywny rezultat stwierdzono tylko w przypadku szczepionki przeciwko grypie.

Uzyskane przez nas wyniki są kolejnym dowodem na to, że ludzie powinni co roku szczepić się przeciwko grypie, zwłaszcza jeśli mają zwiększone ryzyko udaru mózgu

— zapewnił dr Francisco J. de Abajo. Ze względu na to, że badanie miało tylko charakter obserwacyjny, wykazuje tylko skojarzenie pomiędzy niższą częstotliwością udarów a szczepieniem przeciwko grypie u osób po czterdziestym roku życia. Na występowanie udarów mózgu mogą wpływać także inne czynniki, których nie brano pod uwagę.

"Możliwość zmniejszenia ryzyka udaru poprzez wykonanie tak prostego działania jak zaszczepienie się przeciwko grypie jest jednak bardzo przekonująca" — dodał dr Abajo.

Test FAST od 1998 roku stosują lekarze i ratownicy medyczni na całym świecie, by wykryć pierwsze sygnały wysyłane przez ludzkie ciało w momencie udaru mózgu. 3 sygnały, które świadczą o udarze mózgu. Ten prosty test polecają lekarze

Szczepienia przeciw grypie w Polsce 

Od początku września w Polsce można się szczepić przeciwko grypie przed nowym sezonem zachorowań. Do naszego kraju sprowadzono w sumie 3 mln nowych szczepionek, które chronią przed tą chorobą. Szczepionki są dostępne na receptę. Zaszczepić można się w punktach medycznych lub w wyznaczonych aptekach.

Dla osób powyżej 75. roku życia oraz dla kobiet w ciąży szczepienia są bezpłatne. Preparaty są częściowo refundowane dla dzieci po ukończeniu pół roku, osób chorujących przewlekle i z obniżoną odpornością, a także pacjentów, którzy mają więcej niż 65 lat.

źródło: Neurology Journals / The Independent /eurekalert.org

Co sprawiło, że prof. Marian Zembala odebrał sobie życie? Rodzina zdradza kulisy Co sprawiło, że prof. Marian Zembala odebrał sobie życie? Rodzina zdradza kulisy

Więcej o: