Która grupa krwi najbardziej naraża nas na wczesny udar mózgu? Ważne odkrycie

Udar mózgu przed sześćdziesiątym rokiem życia częściej zdarza się wśród osób z grupą krwi A, rzadziej dotyczy zaś pacjentów z grupą krwi 0 - twierdzą naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland, którzy dokonali metaanalizy 48 badań dostępnych do tej pory na ten temat.

Zdaniem badaczy osoby z grupą krwi A mają o 18 proc. wyższe ryzyko wczesnego udaru niedokrwiennego mózgu w porównaniu do osób z innymi grupami krwi. Wśród ludzi z grupą krwi 0 podobne udary przed sześćdziesiątką zdarzają się o 12 proc. rzadziej niż w przypadku innych grup krwi.

U osób z grupą krwi B zauważono zaś nieco inną zależność. W zestawieniu z grupą kontrolną częściej występowały u nich zarówno wczesne udary mózgu, typowe dla młodszych osób, jak i te, które zdarzają się w późniejszych latach życia. Szczegółowe wyniki metaanalizy naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland opublikowano na łamach czasopisma "Neurology".

Grupa krwi a udar mózgu. Kto jest najbardziej narażony?

W badaniach wzięto pod uwagę dane dotyczące 17 tys. pacjentów po udarze oraz 570 tys. zdrowych osób. 35 proc. uczestników pochodziło spoza Europy (m.in. z Japonii, Pakistanu, Australii i Stanów Zjednoczonych). Zaznaczono, że uzyskane wyniki, w których uwzględniono płeć i inne czynniki, mogą nie być spójne w przypadku różnych grup etnicznych. 

Prof. Braxton Mitchell, lekarz ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland, który kierował grupą badawczą, uważa, że osoby z grupą krwi A mogą być bardziej podatne na powstawanie zakrzepów krwi, dlatego nieco częściej zdarzają się wśród nich wczesne udary niedokrwienne mózgu. Naukowcom nie udało się jednak znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie są przyczyny tego zjawiska i udowodnić, dlaczego się tak dzieje.

Wciąż nie wiemy, dlaczego grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem udaru, ale prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, a także inne białka, które odgrywają rolę w powstawaniu zakrzepów krwi

– powiedział prof. Steven Kittner, neurolog ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland, współautor metaanalizy. Wcześniejsze wyniki badań wskazywały, że osoby z grupą krwi A mają większe ryzyko tzw. zakrzepicy żył głębokich, która najczęściej występuje w kończynach dolnych.

Objawy udaru. Jak rozpoznać niepokojące sygnały?

W Polsce co roku notuje się około 80 tys. udarów, a 40 proc. z nich jest śmiertelnych. Udary niedokrwienne zdarzają się najczęściej i stanowią 85 proc. wszystkich udarów. Dochodzi do nich wtedy, kiedy przepływ krwi jest zablokowany. Pojawiają się nagle. 

Wśród początkowych objawów obserwowane są problemy z równowagą, jednostronne osłabienie kończyn, podwójne widzenie (obrazy nakładają się na siebie), opadanie kącika ust, zaburzenia mowy, trudności z połykaniem, zawroty głowy, zaburzenia świadomości. U kobiet częściej występuje ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszność, czkawka, mdłości, a także osłabienie ramion i ból głowy. Czasem zdarzają się nudności, wymioty lub pobudzenie.

Jednym z najprostszych sposobów na szybkie rozpoznanie objawów udaru jest tzw. Test FAST, który od lat polecają lekarze i ratownicy medyczni.

źródło: The Times / Journal Neurology

Więcej o: