Przez to szybciej się starzejemy. Do listy dołączają smartfony i sprzęty elektroniczne

"Unikanie nadmiernej ekspozycji na światło emitowane przez ekrany telefonów, laptopów lub telewizorów, może być skuteczną strategią przeciwstarzeniową" - twierdzi prof. Jadwiga Giebultowicz z Uniwersytetu Stanu Oregon w USA. Z prowadzonych przez nią badań wynika, że częste korzystanie z powszechnie używanych sprzętów elektronicznych ma negatywny wpływ na organizm na poziomie komórkowym i sprawia, że szybciej się starzejemy.

Słynna "szklana pogoda", która sprawia, że szyby stają się niebieskie od telewizorów — jak śpiewał przed laty zespół Lombard — to wina niebieskiego światła emitowanego poprzez ekrany sprzętów elektronicznych. W miarę postępu technologicznego zaczęliśmy z nich korzystać coraz częściej. Niestety oddziaływanie tych urządzeń może mieć wpływ na tempo, w jakim się starzejemy. 

Światło ekranów może przyspieszać starzenie się. Zaskakujące odkrycie naukowców

Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy opublikowali nowe wyniki badań na ten temat na łamach "Frontiers in Aging". Do tej pory zbyt częste korzystanie z nowych technologii obwiniano głównie o przyczynianie się do otyłości, zaburzeń snu oraz problemów psychicznych. Okazuje się, że nadmierne wpatrywanie się w ekrany może mieć wpływ także na to, jak szybko się starzejemy.

Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło z urządzeń codziennego użytku, takich jak telewizory, laptopy i telefony, może mieć szkodliwy wpływ m.in. na komórki skóry i neurony czuciowe 

— przekonuje prof. Jadwiga Giebultowicz z Uniwersytetu Stanu Oregon.

Według badaczy, określone poziomy metabolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek ulegają zmianie pod wpływem niebieskiego światła pochodzącego z ekranów nowoczesnych sprzętów elektronicznych, którymi jesteśmy powszechnie otoczeni.

"Szklana pogoda" może mieć wpływ na tempo starzenia się

W badaniach wykorzystano muszki owocówki, w przypadku których już wcześniej wykazano negatywny skutki działania światła niebieskiego. Pod jego wpływem owady "wyłączały" geny chroniące je przed stresem i żyły przez to krócej niż inne osobniki, które nie miały styczności z ekranami elektronicznych urządzeń.

Tym razem badacze porównali poziom metabolitów w komórkach muszek, które podzielono na dwie grupy. Część była narażona na działanie niebieskiego światła przez dwa tygodnie, a pozostałe trzymano w całkowitej ciemności.

Jak na nasze zdrowie wpływa cyfrowy detoks? Naukowcy zbadali, co się dzieje z psychiką po tygodniowej przerwie od Facebooka, TikToka, Twittera lub Instagrama.Co daje tygodniowy detoks od mediów społecznościowych? Nowe badania

Niebieskie światło ekranów szkodzi muszkom owocówkom. Na ludzi może mieć podobny wpływ

Pod wpływem światła ekranów różnych sprzętów doszło do podwyższenia poziomu bursztynianu, który jest sensorem tlenu w komórkach i jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Zauważono także obniżony poziom glutaminianu — neuroprzekaźnika odpowiadającego za komunikację pomiędzy neuronami.

Według naukowców takie zaburzenia wpływają negatywnie na działanie komórek i mogą przyspieszyć tempo starzenia się, co w konsekwencji przyczynia się do przedwczesnej śmierci. Zdaniem badaczy analogiczne zjawisko może zachodzić także u ludzi.

Diody LED oświetlają ekrany takich sprzętów jak telefony, komputery i telewizory. Są też stałym elementem oświetlenia naszego otoczenia, więc ludzie w rozwiniętych społeczeństwach są narażeni na emitowane przez nie niebieskie światło przez wiele godzin w ciągu doby. Chemikalia sygnalizacyjne w komórkach muszek owocówek oraz u człowieka są takie same, więc istnieje możliwość negatywnego wpływu światła niebieskiego na ludzi

— wyjaśnia prof. Giebultowicz z Katedry Biologii Uniwersytetu Stanu Oregon.

Teraz naukowcy planują kolejne etapy badań, które mogą potwierdzić to, co udało się zauważyć u muszek owocówek. "Przyszłe prace będą miały na celu zbadanie, w jakim stopniu komórki ludzkie mogą wykazywać podobne zmiany w metabolitach zaangażowanych w produkcję energii w odpowiedzi na nadmierną ekspozycję na światło niebieskie" — tłumaczy prof. Giebultowicz.

źródło: Frontiers in Aging / Neuroscience News

Od 2020 roku wszystkie apteki mają obowiązek realizować e-recepty. Od tego czasu powstało sporo portali, które odpłatnie, za kilkadziesiąt złotych, oferują taką usługę na podstawie wywiadu online. Taka metoda jest legalna, ale wśród lekarzy wzbudza sporo kontrowersji.Jak przesunąć miesiączkę? Lekarka ostrzega przed korzystaniem z recept online na leki hormonalne [WYWIAD]

Więcej o: