Ameba "zjadająca" mózg pojawiła się w USA. Po kąpieli w rzece zmarło dziecko

Naegleria fowleri, nazywana potocznie "amebą zjadającą mózg", została zidentyfikowana w rzece Elkhorn w stanie Nebraska. Lokalni urzędnicy ds. zdrowia potwierdzili zgon dziecka, które zostało przyjęte do szpitala po 48 godzinach od wystąpienia objawów zakażenia tym pasożytem - podaje stacja CNN.

Nie podano wieku ani płci zmarłego pacjenta oddziału pediatrycznego w hrabstwie Douglas w Nebrasce. Wiadomo tylko, że było to dziecko, które kąpało się w rzece Elkhorn. Niepokojące objawy pojawiły się u niego w ciągu pięciu kolejnych dni dni. Niepełnoletnia osoba została hospitalizowana po kolejnych dwóch dobach. Niestety w szpitalu nie udało się jej pomóc. Zgon po infekcji został ogłoszony po kilku następnych dniach.

Dziecko kąpało się w rzece.  Zmarło przez amebę "zjadającą" mózg

Infekcja Naegleria fowleri zdarza się niezwykle rzadko, ale prawie zawsze okazuje się śmiertelna

— wyjaśniono w oświadczeniu Departamentu Zdrowia stanu Nebraska, które cytuje CNN.

Zakażenie Naegleria fowleri wywołuje ostre pierwotne zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najczęściej doprowadza do niego wniknięcie pasożyta poprzez wodę, która dostaje się poprzez nos do wnętrza organizmu.

Ochrona przyrody pozlepiana taśmą. OdraCo mogło zatruć Odrę? Pytanie za milion zadaliśmy ekspertce

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaplanowało serię kolejnych testów, które mogłyby oficjalnie potwierdzić przyczynę śmierci dziecka, którą wskazują lokalni urzędnicy ds. zdrowia. Dotąd w historii Nebraski nigdy nie zdarzył się podobny przypadek.

W lipcu ameba "zjadająca" mózg pojawiła się na plaży w stanie Iowa i doprowadziła do śmierci jednego z mieszkańców Missouri. W Stanach Zjednoczonych notuje się około ośmiu podobnych przypadków rocznie. Najczęściej pomiędzy lipcem a wrześniem — wyjaśnia w rozmowie z CNN dr Matthew Donahue, główny epidemiolog stanu Nebraska.

Thiomargarita magnifica, największa bakteria świataOdkryto największą bakterię świata. Można ją dostrzec gołym okiem

Naegleria fowleri powoduje negleriozę — co wiemy o amebie, która wnika przez nos i "zjada" mózg?

Neglerioza wywoływana jest przez pierwotniaka, który rozwija się w ciepłej wodzie, głównie w słodkowodnych zbiornikach tj. jeziorach i stawach, ale także w rzekach, a nawet w basenach (z niechlorowaną wodą, choć zdarza się to bardzo rzadko i dotyczy głównie zaniedbanych oraz nieodpowiednio dezynfekowanych obiektów). Potoczna nazwa, która na stałe przylgnęła do Naegleria fowleri, wynika z tego, że ta ameba żywi się tkanką mózgową.

Naegleria fowleri najczęściej wnika przez nos, a potem przedostaje się do mózgu. Największe ryzyko zakażenia stwierdzane jest w czasie długotrwałych upałów. Na infekcję narażone są zwłaszcza dzieci, seniorzy oraz osoby z obniżoną odpornością z powodu chorób przewlekłych.

W 99 proc. przypadków ten pasożyt doprowadza do śmierci w ciągu kilku lub kilkunastu dni od infekcji. Przez ostatnie 60 lat lekarzom udało się uratować życie zaledwie czterem osobom, w przypadku których stwierdzono zakażenie amebą "zjadającą" mózg.

plastik w oceanieBoli cię brzuch po pływaniu? To przez mikroplastik w wodzie

Objawy zakażenia Naegleria fowleri 

  • napady drgawek
  • bóle głowy
  • dekoncentracja
  • zaburzenia orientacji
  • halucynacje

Infekcja najczęściej doprowadza do zgonu w ciągu 12 dni od wniknięcia ameby do organizmu.

Władze Nebraski apelują o ostrożność w czasie korzystania z lokalnych kąpielisk. Zakażeniom sprzyja m.in. nurkowanie lub skakanie do wody bez zatykania nosa, a także mieszanie osadów z dnia jeziora lub rzeki. W ograniczeniu ryzyka infekcji może pomóc unikanie zanurzania głowy pod wodą podczas pływania oraz stosowanie odpowiednich zatyczek do nosa dla pływaków. 

Prosty patent na zatkane ucho po pływaniu. Jak poradzić sobie z uchem pływaka?Prosty patent na zatkane ucho po pływaniu. Jak poradzić sobie z uchem pływaka?

źródło: CNN / Physicians's Weekly / The New York Times

Pałeczka ropy błękitnej uznawana jest za bakterię szpitalną. W Szczecinie już dwukrotnie zamknięto w tym roku z jej powodu popularne kąpielisko Arkonka. Jednym z objawów zakażenia może być zielone zabarwienie płytki paznokci.Pałeczka ropy błękitnej - postrach polskich kąpielisk. Podolog wskazuje, co może być objawem zakażenia

 

Więcej o: