Czym jest wirus Langya? W Chinach pojawił się patogen przenoszony przez ryjówki

W Chinach potwierdzono już 35 przypadków zakażenia wirusem Langya (LeyV). Zainfekowane osoby to głównie rolnicy, którzy mieli kontakt z ryjówkami. Naukowcy potwierdzają, że po raz kolejny nowy patogen pokonał barierę międzygatunkową, ale studzą emocje i zapewniają, że "nie ma powodów do paniki".

Czym jest wirus Langya? Co o nim wiemy?

Wirus Langya (LeyV) to henipawirus i należy do tej samej kategorii co wirus Nipah przenoszony przez nietoperze oraz wirus Hendra. Szczegółowy opis nowego patogenu, został opublikowany na łamach "The New England Journal of Medicine". Opisało go też prestiżowe czasopismo naukowe "Nature".

Obecność tego wirusa została potwierdzona pomiędzy kwietniem 2018 roku a sierpniem 2021 roku u 35 kobiet i mężczyzn, którzy trafili w sumie do trzech szpitali w prowincji Shandong i Henan we wschodniej części Chin.

Wirus Langya — skąd się wzięła taka nazwa?

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem Langya wystąpił u 53-letniej pacjentki z miasta o nazwie Langya w prowincji Shandong. Nazwa tego patogenu pochodzi właśnie od miejsca pochodzenia pierwszej zakażonej osoby. Infekcja wystąpiła głównie u rolników. Najczęściej dochodziło u nich do ciężkiego zapalenia płuc lub mieli problem z kaszlem. 

Objawy zakażenia wirusem Langya (LeyV)

  • gorączka
  • ból głowy
  • kaszel
  • nudności i wymioty
  • jadłowstręt
  • silne zmęczenie
  • bóle mięśni
  • zaburzenia czynności wątroby i nerek

Kolejny wirus pokonał barierę międzygatunkową

Większość pacjentów, u których stwierdzono obecność wirusa Langya, potwierdziła, że w ciągu miesiąca od zachorowania mieli kontakt z ryjówkami. Choć wirus zdołał pokonać barierę międzygatunkową, to nie znaleziono dowodów na to, by łatwo rozprzestrzeniał się pomiędzy ludźmi. 

Ryjówki są rezerwuarem wirusa, przekazują pomiędzy sobą LayV i w jakiś sposób przypadkowo zarażają ludzi — tłumaczy w „Nature" Emily Gurley, epidemiolog i specjalistka ds. chorób zakaźnych z Johns Hopkins University w Baltimore w stanie Maryland. Zdaniem ekspertki nadal "nie jest jasne, w jaki sposób ludzie byli zarażani w pierwszej kolejności – czy to bezpośrednio od ryjówek, czy od zwierzęcia pośredniego". 

źródło: Nature / The New England Journal of Medicine

Więcej o: