Bolą cię plecy po spaniu? Wypróbuj 5 pozycji, które odciążają kręgosłup podczas snu

Budzisz się rano z bólem głowy? Po wstaniu brakuje ci energii, czujesz się zmęczony, a twoje mięśnie są napięte? Przyczyną tych problemów może być nieprawidłowa pozycja w trakcie spania.

Od tego, czy się dobrze wyśpimy, zależy nie tylko nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale także wiele innych kwestii, których zwykle nie łączymy z jakością naszego snu. Jeśli w czasie nocnego odpoczynku będziemy ułożeni w nieodpowiedniej pozycji, na naszej twarzy o poranku mogą wyostrzyć się zmarszczki, możemy być przemęczeni, mieć migreny, uporczywe bóle karku, a w ciągu dnia z powodu nadmiernego nacisku na przewód pokarmowy mogą wystąpić u nas np. problemy z trawieniem lub zgagą. Jak temu zapobiec?

Oto kilka propozycji, o których warto pamiętać przy układaniu się do snu, by uniknąć porannego bólu pleców. 

Ulgę może przynieść spanie płasko na plecach z poduszką pod kolanami

Spanie na plecachSpanie na plecach Fot. Shutterstock

Jeśli rano często budzisz się z bólem całego ciała i napiętymi mięśniami, spróbuj przed zaśnięciem położyć się swobodnie na plecach i równomiernie rozłóż całe ciało na materacu. Utrzymanie prawidłowej krzywizny w dolnej części kręgosłupa może wspomóc włożenie pod kolana poduszki, wałka lub zwiniętego w rulon ręcznika. Dzięki temu można zmniejszyć nacisk na różne narządy wewnętrzne, a rano mogą nas mniej boleć plecy.

Taka pozycja jest polecana m.in. kobietom z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Nie powinny jej stosować zaś osoby cierpiące na bezdech senny, ponieważ w tej sposób można zwiększyć ryzyko niedotlenienia.

Co zrobić, kiedy nocą jest tak gorąco, że trudno nam normalnie zasnąć?Jak szybko zasnąć w czasie upałów? Najlepsze sposoby na bezsenność w gorące noce

Śpij na boku z poduszką pomiędzy kolanami

Pozycja embrionalnaPozycja embrionalna Fot. Shutterstock

Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas leżenia płasko na plecach, spróbuj przesunąć się na bok i włożyć poduszkę pomiędzy kolana. W takiej pozycji można zapewnić lepsze ułożenie bioder i miednicy. Rano powinien nas dzięki temu mniej boleć kręgosłup.

Szacuje się, że około 41 proc. ludzi na świecie najczęściej śpi na boku z podkurczonymi nogami. Włożenie pod kolana poduszki w takim przypadku może zredukować poranny ból pleców.

Spanie na lewym boku z długim wałkiem umieszczonym pod kolanami, zalecane jest także młodym matkom, ponieważ m.in. poprawia krążenie krwi. Taka pozycja polecana jest także osobom, które mają problem z zatokami, ponieważ zapewnia prawidłowe podparcie głowy. Ze względu na ułożenie aorty spanie na lewym boku może być dobre także dla naszego serca.

Jak mieć zdrowe serce? To zależy od tych 8 czynników. Brak snu może mieć kluczowe znaczenieJak mieć zdrowe serce? To zależy od tych 8 czynników. Brak snu może mieć kluczowe znaczenie

Cierpisz na bezdech senny? Wypróbuj spanie w pozycji embrionalnej

Najpierw połóż się na plecach, a potem delikatnie obróć się na bok i zegnij kolana w kierunku klatki piersiowej. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać odpowiednią przestrzeń pomiędzy kręgami. Taka pozycja może przynieść ulgę niektórym osobom, które cierpią na bezdech senny i często mają ból krzyża.

Wielu fizjoterapeutów odradza jednak taki sposób układania się do snu, ponieważ w większości przypadków może przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do nasilenia bólu kręgosłupa oraz głowy. Jeśli wybierzemy np. zbyt wysoką poduszkę, a nasza szyja nie znajdzie się w tej samej linii co kręgosłup, to rano obudzimy się z bólem pleców lub głowy. Nadmierny ucisk na klatkę piersiową i brzuch może zaś sprzyjać problemom z trawieniem.

Nie tylko wzmożone pragnienie świadczy o tym, że jesteśmy odwodnieni i grozi nam udar cieplny. Jednym z ważnych sygnałów wysyłanych przez nasz organizm może być zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy, a także ból głowy i przyspieszenie tempa bicia serca.Po czym poznać, że mamy udar cieplny? Ratownik wyjaśnia, jak udzielić pomocy

Jeśli lubisz spać na brzuchu, umieść poduszkę pod miednicą

Spanie na brzuchu z ręką pod głową może powodować wady zgryzuSpanie na brzuchu z ręką pod głową może powodować wady zgryzu Fot. Shutterstock

Spanie na brzuchu nie jest zalecane przez lekarzy i ostrzega się przed tym zwłaszcza rodziców małych dzieci, które z powodu zasypiania w takiej pozycji mogą nabawić się m.in. wad zgryzu.

W przypadku niemowląt taka pozycja zwiększa zaś ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, może też niepotrzebnie nadwyrężać szyję i głowę, a także ogranicza możliwość naturalnego odprężenia podczas snu naszych mięśni.

Osobom dorosłym, które nie są w stanie zasnąć w innej pozycji niż na brzuchu, zaleca się całkowite zrezygnowanie z układania twarzy bezpośrednio na poduszce. Kręgosłup w takiej pozycji może odciążyć umieszczenie poduszki lub specjalnego wałka pod miednicą. Taki sposób może przynieść ulgę zwłaszcza osobom z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa.

Od 2020 roku wszystkie apteki mają obowiązek realizować e-recepty. Od tego czasu powstało sporo portali, które odpłatnie, za kilkadziesiąt złotych, oferują taką usługę na podstawie wywiadu online. Taka metoda jest legalna, ale wśród lekarzy wzbudza sporo kontrowersji.Jak przesunąć miesiączkę? Lekarka ostrzega przed korzystaniem z recept online na leki hormonalne [WYWIAD]

Zasypianie w ramionach partnera może obniżyć poziom stresu

Pozycja, którą pary wybierają podczas snu, może być powiązana z relacją między partnerami - zauważają badaczePozycja, którą pary wybierają podczas snu, może być powiązana z relacją między partnerami - zauważają badacze Fot. Shutterstock


Choć spanie we dwoje może być męczące dla tych, którzy muszą znosić chrapanie partnera, to jednak korzyści z zasypiania obok ukochanej osoby, mogą być całkiem spore - zwłaszcza dla naszej psychiki. Tym, którzy mają problem z chrapaniem, najczęściej zaleca się spanie na wznak. Nie warto jednak rezygnować ze spania razem z partnerem lub partnerką.

Badania prowadzone przez przez naukowców z University of Arizona wskazują, że lepiej można się wyspać, jeśli mamy obok siebie kochającą nas osobę. Już wcześniej niektóre badania sugerowały, że spanie z partnerem zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn sprzyja obniżeniu poziomu kortyzolu zwanego „hormonem stresu". Dzięki temu łatwiej jest się zrelaksować podczas snu, zmniejsza się napięcie mięśni, a rano budzi się wypoczętym i rzadziej bolą nas plecy.

Osoby sypiające samotnie częściej cierpią z powodu depresji i mają stany lękowe. Partnerzy dzielący wspólne łoże są bardziej wyspani, śpią dłużej, rzadziej cierpią na bezsenność, a ryzyko bezdechu sennego jest u nich niższe.

Naukowcy z Yale ostrzegają, że ze względu na zmiany klimatyczne zawały mogą zdarzać się coraz częściej u młodych ludzi. Latem warto zwrócić uwagę na stosowanie niektórych leków na serce.Zawał podczas upałów. Kardiolodzy: Te dwa leki zwiększają ryzyko ataku serca

źródło: European Spine Journal / SLEEP / Oxford Academic

Więcej o: