Fala tajemniczych ataków igłą podczas imprez. W Hiszpanii zgłoszono już 50 przypadków

Najczęściej dźgane w ramię lub udo są młode dziewczyny. Czują ukłucie, a potem stopniowo tracą kontakt z rzeczywistością. "To poważny akt przemocy wobec kobiet" - powiedziała hiszpańska minister sprawiedliwości Pilar Llop, która wezwała do zgłaszania takich przypadków na policję. W lipcu w Hiszpanii doszło do 50 interwencji w tej sprawie. Wcześniej podobny problem pojawił się m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech i Turcji.

Ukłucie następuje nagle i najczęściej jest wykonywane za pomocą jednorazowych igieł medycznych. W tłumie rozentuzjazmowanej młodzieży reakcja na taki bodziec jest opóźniona. Poszkodowane dopiero po pewnym czasie zaczynają odczuwać zawroty głowy, uderzenia gorąca i stopniową utratę świadomości. Niektóre osoby mdleją, inne stają się coraz bardziej nieświadome tego, co się wokół nich dzieje. Zaczynają mieć problemy z porozumiewaniem się, plącze się im język lub nie są w stanie utrzymać się w pozycji pionowej.

W jakim celu masowo atakuje się igłą imprezowiczów? Motywy pozostają niejasne

Hiszpańska policja do tej pory nie potwierdziła z tego powodu żadnych przypadków napaści na tle seksualnym. Nie zgłoszono gwałtów ani innej formy przemocy. Wśród najczęstszych motywów wskazywanych przez kobiety, które zawiadomiły władze w tej sprawie, pojawia się jednak podejrzenie o to, że chciano je wykorzystać.

Odurzenie narkotykami stwierdzono do tej pory tylko u 13-letniej dziewczynki z miasta Gijón w północnej części Hiszpanii, która została ukłuta w ramię podczas zabawy w klubie nocnym. Rodzice zabrali ją z imprezy wprost do szpitala. W jej ciele wykryto ecstasy (MDMA) — podaje CBS News.

W lipcu nastąpiła wręcz fala ataków z użyciem igieł. Dotąd zgłosiło się 50 kobiet, które twierdzą, że zostały dźgnięte czymś ostrym i kłującym podczas zabawy w różnych lokalach na terenie całej Hiszpanii. Władze zleciły wykonanie szczegółowych badań toksykologicznych u wszystkich osób, które sygnalizują podobny problem. Od ukłutych dziewcząt w ciągu 12 godzin od zgłoszenia pobierane są próbki krwi i moczu do dalszych analiz.

Fala podejrzanych ukłuć w klubach nocnych w Europie

Do ataków igłą doszło także podczas imprezy masowej we Francji w mieście Bayonne, w pobliżu granicy z Hiszpanią. Bawiło się tam w sumie 1,2 mln ludzi, a 124 osoby potwierdziły, że zostały zaatakowane podczas tańczenia w tłumie. Te przypadki dotyczyły jednak nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. 11 uczestników zabawy złożyło skargę i podjęło dalsze kroki prawne w tej sprawie.

50 zgłoszeń w Hiszpanii. 400 przypadków we Francji

W lipcu francuska prokuratura oskarżyła o udział w fali ataków igłą tylko jedną osobę. Chodzi o 20-letniego Francuza, wobec którego będzie się toczyć postępowanie. Motyw nadal pozostaje niejasny i nie ma pewności, czy wszystkim poszkodowanym osobom wstrzyknięto jakąś substancję.

W sumie we Francji stwierdzono 400 interwencji w związku z niewyjaśnionymi atakami igłą w klubach lub podczas imprez masowych.

Jakie objawy występują u osób, które zostały zaatakowane igłą podczas imprez?

W 2021 roku podczas wizyty w nocnym lokalu wbito igłę młodej Brytyjce. Sarah Buckle w rozmowie z BBC powiedziała, że pamięta tylko, że podeszła do baru, a potem tańczyła ze znajomymi na parkiecie. Obudziła się następnego dnia w szpitalu i nie wie, co działo się z nią wcześniej. Przyjaciele powiedzieli, że nagle coś ją sparaliżowało, straciła zdolność do porozumiewania się z i nie mogła utrzymać się na nogach. Musieli wyprowadzić ją z imprezy.

Najpierw wezwali taksówkę, ale podczas jazdy jej stan się tak pogorszył, że wezwali pogotowie. Pojawiły się silne wymioty i nudności, dlatego podejrzewano, że mogło dojść do zatrucia jakąś toksyczną substancją. Sarah najpierw się krztusiła, a potem miała słowotok. Nie była świadoma tego, co się z nią dzieje. Przytomność odzyskała dopiero rano na oddziale jednej z placówek medycznych.

źródło: APCBS News

Więcej o: