Sanepid ostrzega przed wodą z fontann. Jakie choroby może powodować?

Choć woda z miejskich fontann jest chlorowana, to nie nadaje się ani do picia, ani do kąpieli. Mogą się w niej znajdować bakterie Salmonella, gronkowce, pałeczki Legionella, bakterie kałowe i E. coli - alarmują służby sanitarno-epidemiologiczne. Lepiej korzystać z kurtyn wodnych kontrolowanych przez wodociągi.

W miejskiej betonozie każda tryskająca fontanna jest na wagę złota i przynosi ukojenie nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że woda wykorzystywana w fontannach znajduje się w obiegu zamkniętym. Nie jest jednak nadzorowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną i nie podlega takim procesom dezynfekcji, jak w przypadku wody z kranu.

Sanepid zwraca uwagę na to, że w wodzie z miejskich fontann mogą być obecne m.in. odchody ptaków, a nawet szczurów, a to sprzyja rozwijaniu się w niej wielu drobnoustrojów chorobotwórczych. Przy wysokich temperaturach powietrza takie mikroorganizmy mogą błyskawicznie się namnażać.

Bezpieczniejsze może być jednak korzystanie z kurtyn wodnych, które uruchamiają wodociągi, a woda stanowiąca zewnętrzne źródło zasilania takich instalacji zgodnie z  zaleceniami NIZP-PZH-PIB musi nadawać się do spożycia przez ludzi.

Woda z fontann nie nadaje się do picia ani do kąpieli

Zwłaszcza podczas upałów, kiedy wysokie temperatury nie dają nam wytchnienia, wiele osób chętnie przebywa w pobliżu fontann. Na tym jednak warto byłoby poprzestać i zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do wytryskującej z niej wody, która nie jest zalecana do picia ani do tego, by się w niej pluskać. Kiedy z nieba leje się żar, odradzane jest nawet siedzenie w niewielkiej odległości od miejskich fontann.

Gorąco? Warto się ochłodzić. Nie służą do tego jednak miejskie fontanny! Ich woda krąży w obiegu zamkniętym i nie nadaje się ani do kąpieli, ani do picia — ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

plastik w oceanie Boli cię brzuch po pływaniu? To przez mikroplastik w wodzie

Dlaczego nie powinno się pluskać w fontannach ani siedzieć w ich pobliżu podczas upałów?

"Na powierzchniach dużych fontann mogą występować sinice i różne glony niebezpieczne dla skóry, a nawet powodujące silne zatrucia całego organizmu" – wyjaśnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Z pozoru niewinne moczenie się w wodzie z fontann może być przyczyną groźnych urazów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wchodzenie na mokre obrzeża płyt otaczających zbiorniki z wodą grozi poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy lub skaleczeniem.

W czasie wysokich temperatur niebezpiecznym może okazać się nawet zwykłe siedzenie przy fontannie. Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Wraz z pęcherzykami powietrza w pobliżu wodotrysków unoszą się pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Do organizmu człowieka dostają się podczas oddychania, powodując legionelozę – niebezpieczną chorobę zakaźną – tłumaczy sanepid.

Korzystanie z miejskich fontann odradzane jest zwłaszcza osobom z obniżoną odpornością lub z otwartymi ranami skóry (obecne w wodzie bakterie lub wirusy mogą łatwo wniknąć nawet w niewielkie zadrapania), a także małym dzieciom. Ich młody organizm nie ma w pełni rozwiniętego układu immunologicznego, który mógłby poradzić sobie z patogenami obecnymi w wodzie.

To, co wydaje się nieszkodliwe w przypadku dorosłych, u maluchów może być dużo bardziej niebezpieczne. W fontannach jest obecnych sporo mikroorganizmów, które mogą działać niekorzystnie na ludzi. Które z nich są najbardziej groźne? 

Thiomargarita magnifica, największa bakteria świata Odkryto największą bakterię świata. Można ją dostrzec gołym okiem

Co znajduje się w wodzie z fontann? Lista najgroźniejszych patogenów

 • bakterie Salmonella – ich obecność może wywoływać biegunki, zakażenia wewnętrzne, a także choroby stawów;
 • gronkowce, które powodują m.in. zatrucia pokarmowe, zapalenie spojówek, zapalenie wsierdzia, zakażenia skóry, czyraki, ropnie;
 • Eschierichia Coli (pałeczki okrężnicy), które grożą infekcjami układu moczowego, zapaleniem okrężnicy oraz zapaleniem płuc;
 • pałeczki Legionella prowadzące do chorób układu oddechowego i zapalenia płuc. Mogą sprawić, że zaczniemy mieć bóle mięśni, dreszcze, biegunkę, katar lub ból gardła.
 • enterokoki (czyli bakterie kałowe) wywołujące przewlekłe oraz nawrotowe zakażenia dróg moczowych. Po przedostaniu się do krwi mogą powodować sepsę, enterokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zapalenie wsierdzia, zapalenie kości, stawów i szpiku oraz zakażenia ran, szczególnie chirurgicznych i po oparzeniach.

W wodzie z fontann mogą też być obecne różne wirusy (zwłaszcza enterowirusy i norowirusy odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe oraz ostre wirusowe zapalenie żołądka i jelit), a także pierwotniaki pasożytnicze, takie jak:

 • Giardia intestinalis, które grożą giardiozą, czyli chorobą pasożytniczą uznawaną za jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych i nawracających bólów brzucha oraz biegunek u dzieci;
 • Cryptosporidium, które wywołuje kryptosporydiozę — chorobę występującą u ludzi i zwierząt, która prowadzi do biegunek, bólu brzucha, nudności, gorączki i osłabienia apetytu.

zimny prysznic Częste mycie skraca życie? Lekarze twierdzą, że codziennie należy myć tylko 3 części ciała

Jakie choroby może wywoływać woda z fontann?

Zgodnie z ostrzeżeniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego woda z miejskich fontann najczęściej może grozić między innymi takimi problemami ze zdrowiem jak:

 • zapalenie spojówek;
 • grzybice stóp lub inne choroby skóry;
 • zapalenie uszu;
 • ostre zapalenie płuc wywołane pałeczkami Legionella;
 • choroby dróg oddechowych;
 • zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, tchawicy lub migdałków;
 • zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych;
 • infekcje dróg moczowych i pęcherza;
 • wysypki skórne wywołane przez reakcje alergiczne.

Czy poprzez wodę z fontann można się zarazić koronawirusem?

Podczas poprzednich fali pandemii pojawiło się sporo obaw o to, czy fontanny miejskie mogą sprzyjać zakażeniu koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny uznał, że w przypadku COVID-19: "Skażenie wody i aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann, jeśli woda w nich podlega dezynfekcji związkami chloru, w praktyce jest nikłe." Wynika to głównie z tego, że chlorowana woda już w 30 sekund unieszkodliwia wirusa SARS-CoV-2, co potwierdziły wyniki badań wirusologów z Imperial College London.

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w pobliżu miejskich fontann może zwiększać się, jeśli będą gromadzić się tam tłumy ludzi. Nawet podczas upałów lepiej unikać większych zgromadzeń.

Upały wcale nie sprawiły, że koronawirus przestał istnieć. Nowy subwariant BA.5 jest uznawany za najbardziej zakaźny ze wszystkich i ośmiokrotnie częściej powoduje reinfekcje. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: Fala upałów nie powstrzymała koronawirusa

500 zł mandatu za złamanie zakazu kąpieli w fontannach

Sanepid przypomina, że w gorące dni, zwłaszcza w godzinach od 10.00 do 16.00 lepiej pozostać w cieniu lub w chłodnych pomieszczeniach niż przebywać na słońcu, a szukając ochłody na mieście, lepiej wybierać kurtyny wodne niż fontanny.

Za złamanie zakazu kąpieli w fontannach może grozić mandat w wysokości 500 zł. Bezpiecznie można za to korzystać z basenów i miejsc przeznaczonych do kąpieli, w których woda jest regularnie badana.

Woda z fontann nie nadaje się do picia ani do tego, by się w niej kąpać. Oto lista chorób, które może wywoływać.Woda z fontann nie nadaje się do picia ani do tego, by się w niej kąpać. Oto lista chorób, które może wywoływać. Ministerstwo Zdrowia / Główny Inspektorat Sanitarny

Więcej o: