Co ci grozi, jeśli się nie wysypiasz? Najbardziej cierpi na tym twoje serce - jego działanie zależy od tych 8 czynników [NOWE WYTYCZNE]

"Ludzie, którzy nie śpią wystarczająco długo, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu 2" - ostrzega naczelny lekarz Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które właśnie zmieniło oficjalną listę czynników wpływających na to, jak działa nasze serce.

"Jakość naszego snu wpływa na to, w jaki sposób funkcjonuje na co dzień nasz mięsień sercowy. Jeśli każdej nocy nie przesypiamy od 7 do 9 godzin, to narażamy się na wyższe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego" — tłumaczy dr Eduardo Sanchez z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association).

Choroby serca stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie. Aż 32 proc. ludzi na świecie co roku umiera właśnie z tego powodu. Eksperci ustalili, od czego w największym stopniu może zależeć, by nasze serce działało sprawnie.

Nowa lista wytycznych, od których zależy to, czy nasze serce będzie zdrowe

Po przeanalizowaniu najnowszych wyników 2,4 tys. badań naukowych z ostatnich 12 lat specjaliści z American Heart Association doszli do wniosku, że należy zaktualizować dotychczasową listę czynników, które mają bezpośredni wpływ na to, jak działa nasze serce. 

Uznaliśmy, że to właściwy moment, aby przeprowadzić kompleksowy przegląd najnowszych badań w celu udoskonalenia istniejących wskaźników i rozważenia wszelkich nowych czynników, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy — wyjaśnia prezes Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Donald M. Lloyd-Jones.

Nowością w tym wykazie jest sen, który dotąd pomijano przy określaniu ryzyka związanego z działaniem układu krążenia. Kilka czynników pozostało bez zmian, a resztę zaktualizowano o nowe wytyczne. Co jeszcze się zmieniło?

Jak mieć zdrowe serce? To zależy od tych 8 czynników. Brak snu może mieć kluczowe znaczenie

  • DŁUGOŚĆ SNU (nowy czynnik) — dorosłe osoby powinny przesypiać około 7-9 godzin na dobę. Najdłuższy sen zalecany jest dzieciom poniżej 5. roku życia. Najmłodsze maluchy powinny spać od 10 do nawet 16 godzin dziennie. Na serce dzieci w wieku od 6 do 12 lat najlepiej działa przesypianie od 9 do 12 godzin. Nastolatkom, które mają od 13 do 18 lat — polecane jest zaś od 8 do 10 godzin snu w ciągu nocy.
  • DIETA (aktualizacja) — w ocenie jakości odżywiania pod względem oddziaływania na funkcjonowanie mięśnia sercowego uwzględniono m.in. dzienne spożycie owoców, warzyw, orzechów i roślin strączkowych, a także produktów pełnoziarnistych oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych. Wzięto pod uwagę również zawartość sodu w pokarmach, które jemy, spożywanie czerwonego i wysokoprzetworzonych produktów mięsnych oraz słodkich napojów w codziennej diecie.
  • EKSOPOZYCJA na działanie NIKOTYNY oraz e-papierosów (aktualizacja) — nie mówimy już o samym paleniu, ale narażeniu na dym papierosowy — także ten pochodzący z elektronicznych papierosów. Uznano, że bierne palenie może także mieć szkodliwy wpływ na serce, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
  • POZIOM GLUKOZY we krwi (aktualizacja) — dotychczasowe wytyczne rozszerzono o poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c. Zdaniem specjalistów wskaźnik ten znacznie lepiej odzwierciedla długoterminową kontrolę glikemii, co może mieć istotne znaczenie w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, a także ułatwiać walkę z cukrzycą typu 1 i 2.
  • POZIOM CHOLESTEROLU i TRÓJGLICERYDÓW (aktualizacja) — kardiolodzy ustalili, że dla zdrowego serca większe znaczenie niż kontrolowanie poziomu cholesterolu całkowitego ma uwzględnienie stężenia trójglicerydów oraz frakcji innej niż HDL (czyli "dobrego cholesterolu", którego za niski poziom podnosi ryzyko chorób układu krążenia). 
  • AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA (bez zmian) — nadal uznaje się, że optymalny poziom to 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo w przypadku osób dorosłych. Dzieci zaś powinny ćwiczyć 60 minut każdego dnia.
  • WSKAŹNIK MASY CIAŁA / BMI (bez zmian) — jeśli chcemy, by nasze serce działało prawidłowo, to nasz wskaźnik BMI powinien wynosić pomiędzy 18,5 a 24,9.
  • CIŚNIENIE KRWI (bez zmian) — 120/80 mm Hg to optymalny poziom ciśnienia krwi. Odstępstwa od tej normy mogą wpływać na pracę mięśnia sercowego.

źródło: American Heart Association 

Więcej o: