Upał sprawia, że szybciej się starzejemy. Nieoczywiste skutki wysokiej temperatury

Od dawna wiadomo, że nadmierne opalanie się przyspiesza proces starzenia się naszej skóry. Hinduscy naukowcy, którzy od lat badają wpływ ciepła na organizm człowieka, sądzą jednak, że także stres termiczny, którego coraz częściej doświadczamy z powodu zmian klimatycznych, może sprawiać, że cały nasz organizm szybciej się starzeje. Badania potwierdzają, że wzrost średniej temperatury na świecie może się wiązać także z wyższym wskaźnikiem samobójstw.

Słupek rtęci na globalnym termometrze stale szybuje w górę, a nasze ciało nie pozostaje obojętne na takie zmiany. Co się z nami dzieje pod wpływem długotrwałych fal upałów, które zdarzają się w ostatnich latach z coraz większą częstotliwością?

Jak nam szkodzi stres termiczny?

W naszych warunkach klimatycznych już w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza zaczynamy odczuwać tzw. stres termiczny lub stres cieplny. Zaczynamy się wtedy nadmiernie pocić, spada nam ciśnienie krwi, trudniej jest się nam skoncentrować na wykonywanych zadaniach, mamy coraz więcej problemów z przyswajaniem nowych informacji i przede wszystkim stajemy się mniej wydolni fizycznie oraz psychicznie. Upośledzeniu ulegają także w takich warunkach nasze funkcje motoryczne.

Upały wcale nie sprawiły, że koronawirus przestał istnieć. Nowy subwariant BA.5 jest uznawany za najbardziej zakaźny ze wszystkich i ośmiokrotnie częściej powoduje reinfekcje.Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: Fala upałów nie powstrzymała koronawirusa

Ofiary upałów najczęściej umierają samotnie we własnym domu

Naukowcy zajmujący się zmianami klimatycznymi skupiają się w ostatnich latach na ustaleniu, jaki wpływ na organizm człowieka mogą mieć wysokie temperatury i ekstremalne upały, jakich coraz częściej doświadcza wielu ludzi na całym świecie. Ich obserwacje są niepokojące. Konsekwencje tego, że stale podwyższa się temperatura na Ziemi, mają spory wpływ na nasze społeczeństwo. 

Według statystyk ofiary upałów najczęściej umierają samotnie we własnym domu. Zbyt wysoka temperatura może spowodować przede wszystkim:

  • udar cieplny,
  • zapaść sercowo-naczyniową,
  • a także niewydolność nerek.

Upał może mieć także destrukcyjny wpływ na nasze organy wewnętrzne i pojedyncze komórki, a nawet na DNA — wskazują badania hinduskich naukowców pod kierunkiem prof. Vidhya.

Nie tylko wzmożone pragnienie świadczy o tym, że jesteśmy odwodnieni i grozi nam udar cieplny. Jednym z ważnych sygnałów wysyłanych przez nasz organizm może być zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy, a także ból głowy i przyspieszenie tempa bicia serca.Po czym poznać, że mamy udar cieplny? Ratownik wyjaśnia, jak udzielić pomocy

Stres cieplny powoduje uszkodzenia na poziomie subkomórkowym i stanowi zagrożenie dla zdrowia

Prof. Venugopal zajmuje się wpływem zmian klimatycznych na zdrowie na Uniwersytecie Sri Ramachandra w Chennai w Indiach. Specjalistka od lat bada, jak wysokie temperatury wpływają na pracowników indyjskich hut, fabryk samochodów i cegielni. Z powodu ciężkiego odwodnienia wielu z nich cierpi na kamienie nerkowe.

Według badaczki zmiany, jakie stres termiczny powoduje w organizmie, są widoczne nawet w naszych komórkach i DNA. Długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze może sprawiać, że nasze organy wewnętrzne ulegną szybszemu wyniszczeniu, co wpłynie na tempo starzenia się całego ciała. 

Narażenie na przewlekły stres cieplny stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników i może powodować uszkodzenia na poziomie subkomórkowym. Opracowanie sposobów na zmniejszenie narażenia na skutki wzrostu temperatury na Ziemi są niezbędne dla ochrony milionów osób pracujących na zewnątrz na całym świecie — ostrzega prof. Venugopal w publikacji naukowej na łamach "Temperature".

W rozmowie z "The New York Times" badaczka niedawno zdradziła, że w pamięci szczególnie utkwiło jej spotkanie sprzed 10 lat. Zobaczyła wówczas hutnika, który przez ostatnie dwie dekady pracował przy piecu od ośmiu do dwunastu godzin dziennie. Kiedy zapytała go o to, ile ma lat, odpowiedział, że jest przed czterdziestką. Była pewna, że źle go zrozumiała, bo mężczyzna był siwy, na jego twarzy było dużo zmarszczek i nie wyglądał na mniej niż 55 lat. W metryce miał 38.

plastik w oceanieBoli cię brzuch po pływaniu? To przez mikroplastik w wodzie

"Upał postarza ludzi"

"To był punkt zwrotny" — powiedziała prof. Venugopal. "To właśnie wtedy zaczęliśmy sądzić, że upał postarza ludzi" — wspomina badaczka, która od tego momentu zaczęła prowadzić dalsze badania, które pozwolą precyzyjnie ustalić skutki, jakie wywołuje w ludzkim ciele długotrwała ekspozycja na działanie wysokiej temperatury.

Prof. Venugopal przeprowadziła serię badań na temat wpływu wysokiej temperatury na pracowników fizycznych, a szczegółowe wnioski opisano m.in. na łamach "Envorinmental Research".

Udało się jej wykazać, że osoby, które pracują na zewnątrz w wysokich temperaturach, są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz problemy z nerkami i choroby psychiczne.

Gorąca i wilgotna pogoda, która panuje w Indiach przez większą część roku, zwiększa obciążenie cieplne całego organizmu i może działać niekorzystnie na narządy wewnętrzne — zwłaszcza na nerki. Statystyki potwierdzają, że wiele osób pracujących w takich warunkach ma problemy z kamieniami nerkowymi.

Piekielne ciepło może szkodzić zarówno osobom starszym, jak i młodym ludziom, a szczególnie mocno nadciśnieniowcom oraz pacjentom z astmą lub stwardnieniem rozsianym.

Klimatolodzy twierdzą, że fale upałów wiążą się również ze wzrostem przestępczości, zwiększeniem wskaźników samobójstw oraz napadów lękowych i depresji.

Wzrost średniej temperatury Ziemi o 1 stopień Celsjusza może powodować wzrost wskaźnika samobójstw o 1 proc.

Wyniki badań naukowych opublikowanych na łamach "Nature Climate Change" wskazują, że istnieje silne powiązanie pomiędzy wzrostem średniej temperatury a wzrostem wskaźników samobójstw w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku.

Badacze próbowali ustalić, w jaki sposób upały mogą wpływać na ludzką psychikę. Na podstawie szczegółowej analizy treści zastosowanej w ponad pół miliarda Twittów, udało się im znaleźć powiązanie pomiędzy falą upałów a wzrostem statystyk związanych z samobójstwami. Twitty udostępnione przez użytkowników pomogły w określeniu nastrojów panujących wśród internautów.

Badania wykazały, że wzrost średniej temperatury o zaledwie jeden stopień Celsjusza sprawił, że średnia miesięczna liczba samobójstw w USA była o prawie 1 proc. wyższa, a w Meksyku o nieco ponad 2 proc.

Schłodzić, nawilżyć, natłuścić, błędu nie powtórzyć... To może nie wystarczyćSposób na oparzenia słoneczne. Naturalna metoda polecana przez komandosów

Ziemia robi się coraz gorętsza. Upały mogą mieć wpływ na przedwczesne porody i niedowagę afrykańskich niemowląt

Skutki wzrostu temperatury na Ziemi badają także naukowcy z Afryki. Zespół kierowany przez Adelaide M. Lusambili z Uniwersytetu Aga Khan w Kenii próbował ustalić, jaki wpływ mogą mieć upały na kobiety w ciąży oraz noworodki w Kenii.

Ze względu na to, że w tamtejszych społecznościach kobiety tradycyjnie odpowiedzialne są za przynoszenie wody dla swoich rodzin, wiąże się to z wielogodzinnymi spacerami w pełnym słońcu — nawet w przypadku kobiet w ciąży. Badania potwierdziły, że długotrwałe narażenie na coraz wyższe temperatury w Afryce wiąże się z wyższym wskaźnikiem przedwczesnych porodów oraz niedowagą wśród niemowląt.

Czego nie robić podczas upałów? Te codzienne czynności przy wysokiej temperaturze są niebezpieczneJeśli bierzesz te leki, uważaj na słońce. Lista fototoksycznych preparatów

źródło: The New York Times / Nature Climate Change / Envorinmental Research

Więcej o: