Belgia znów pomaga Polkom w dostępie do aborcji. Podwojono kwotę wsparcia

W zeszłym roku Polki dostały 10 tys. euro, a w tym - dwa razy tyle. Sarah Schiltz, belgijska ministra ds. Równości Płci, przekazała 20 tys. euro Aborcji bez Granic. Organizację reprezentowała Justyna Wydrzyńska. Aktywistce grożą 3 lata więzienia za pomoc w przerywaniu ciąży.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

"Dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każde demokratyczne państwo. Prawo to pozwala kobietom swobodnie rozporządzać swoim ciałem, aby chronić ich zdrowie i nie być zmuszanymi do rezygnowania ze swoich możliwości" – zapewniła podczas spotkania w Brukseli Sarah Schlitz, sekretarz stanu ds. równości płci w belgijskim rządzie. Pieniądze mają wesprzeć kobiety z Polski, które chcą dokonać aborcji. 

Już po raz drugi Polkom w dostępie do aborcji pomaga Belgia

Belgia jest jak dotąd pierwszym i jedynym europejskim krajem, który finansowo wspiera Polki w dostępie do aborcji. Powszechnie uważa się tam, że zapewnienie możliwości przerywania ciąży jest kwestią dotyczącą zdrowia, a skoro w Polsce odbiera się obywatelkom takie podstawowe prawo, to na innych krajach w Europie spoczywa odpowiedzialność za umożliwienie im takiego wsparcia.

W 2021 roku belgijski rząd przekazał na pomoc Polkom 10 tys. euro. Kwota ta miała pokryć środki na wyjazd za granicę w celu wykonania zabiegu dla kobiet, których nie stać na taką zagraniczną podróż. W 2022 zwiększono dwukrotnie wysokość stawki przeznaczonej na to, by pochodzące z Polski kobiety mogły przeprowadzić aborcję.

Wsparcie finansowe z rąk belgijskiej sekretarz stanu ds. równości płci symbolicznie zostało przekazane na ręce Justyny Wydrzyńskiej z organizacji Aborcja bez Granic. Zaszczyt ten spotkał ją nie bez powodu.

Justynie grożą trzy lata więzienia za to, że wysłała swoje tabletki aborcyjne kobiecie będącej w przemocowej relacji. Justyna i Ania zostały nakryte, bo mąż Ani kontrolował jej telefon, pocztę mailową. Wezwał policję, gdy Ania wróciła do domu z tabletkami. 14 lipca w Warszawie odbędzie się druga rozprawa sądowa — wyjaśniły przedstawicielki Aborcji bez Granic.
 

Natalia Broniarczyk w SejmieAborcja w pigułce, czyli na czym polega i ile kosztuje aborcja farmakologiczna? [INSTRUKCJA VIDEO]

Przypominamy, że mimo 66-proc. poparcia polskiego społeczeństwa dla legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania powodów, pod koniec czerwca Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży.

Jeśli jesteś w Polsce i potrzebujesz aborcji możesz zadzwonić na numer Aborcji Bez Granic +48 22 29 22 597 albo napisać administracja@maszwybor.net lub wejść na stronę aborcjabezgranic.pl.

Rok bez praw kobiet. Powstanie film o skutkach oświadczenia Trybunału KonstytucyjnegoO co chodzi w sprawie rejestru ciąż? Przez ten system będzie wiadomo, kto miał aborcję poza Polską

Więcej o: