Odkryto największą bakterię świata. Można ją dostrzec gołym okiem

Nie trzeba mikroskopu, by na własne oczy zobaczyć mierzącą około 2 cm Thiomargarita magnifica. Francuskim mikrobiologom na Karaibach udało się zidentyfikować największą poznaną do tej pory bakterię na Ziemi. Jej kształt i rozmiar porównywany jest do ludzkiej rzęsy. Nie wykazuje jednak podobieństwa do żadnego innego organizmu znanego nauce.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

"Jest 5 tysięcy razy większa niż większość bakterii. Gdybyśmy stosowali ludzkie miary, to musielibyśmy porównać jej wielkość do człowieka wielkiego tak jak Mount Everest" — najwyższy szczyt świata — przekonuje francuski biolog morski Jean-Marie Volland na łamach prestiżowego "Science".

Czym jest Thiomargarita magnifica? Co wiemy o największej bakterii świata?

Naukowcom po raz pierwszy udało się zauważyć tę bakterię już w 2009 roku, ale dopiero teraz udało się przedstawić szczegółowy opis badań na jej temat. Pierwszy na jej trop wpadł prof. Oliver Gros z Université des Antilles na Gwadelupie. Znalazł ją na zatopionych w wodzie liściach wiecznie zielonych formacji roślinnych wchodzących w skład namorzynów, rozciągających się w strefie międzyzwrotnikowej. 

Jean-Marie Volland, autor nowej publikacji na temat Thiomargarita magnifica, kończył wówczas kolejny z projektów badawczych, nad którym pracował na Gwadelupie — jednej z karaibskich wysp położonej około 8 tys. km od Polski. Dzięki współpracy z prof. Oliverem Grosem udało się mu przenieść część badań do Stanów Zjednoczonych i dokonać szczegółowej analizy największej poznanej dotąd bakterii w kalifornijskim Berkely Lab.

Makro mikrob. Powierzchnia Thiomargarita magnifica jest tak duża, że mogłoby się na niej zmieścić aż 625 tys. bakterii E. Coli

Badacze sami byli zaskoczeni, że udało się im wpaść na trop tak wielkiego okazu. Na początku prof. Gros myślał, że odkrył nieznany dotąd biały osad, który w jakimś celu wykształcił się na namorzynach, ale okazało się, że jest to utleniająca siarkę bakteria — na dodatek największa, jaką do tej pory udało się zidentyfikować na świecie.

Zdałem sobie sprawę z tego, jak wyjątkowe jest to odkrycie, kiedy uświadomiłem sobie, że mam do czynienia z makro mikrobem — wyjaśnia prof. Gros.

Szacuje się, że na powierzchni jednej Thiomargarita magnifica mogłoby się zmieścić aż 625 tys. bakterii E.Coli.  Należąca do rodzaju Thiomargarita bakteria mierzy średnio 10 tys. mikrometrów, czyli około jednego centymetra, ale często można spotkać dwukrotnie większe osobniki.

Określono ją mianem magnifica, ponieważ po łacinie przymiotnik magnus oznacza wielki, a wedle zapewnień francuskich uczonych, dodatkowo może kojarzyć się ze słowem magnifique, czyli przepiękny. 

Nie dość, że jest największa, to jeszcze ma całkiem nietypową strukturę

Badaczy zastanawia skomplikowana budowa największej bakterii świata. DNA Thiomargarita magnifica nie wygląda tak jak u innych organizmów i przechowywane jest w organellach otoczonych błoną.

Dzięki dodatkowym badaniom udało się ustalić, że genom tej bakterii jest bardzo rozbudowany i zawiera aż trzykrotnie więcej genów niż u podobnych organizmów. Nadal jednak nie wiadomo, do czego służy taka struktura.

źródło: Science / Berkely Lab

Więcej o: