Ile lat ma twoja wątroba? Naukowcy: Wiek tego organu jest stały przez całe nasze życie

"Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 83 lata. Jego wątroba zawsze jest w wieku nieco poniżej 3 lat" - twierdzą niemieccy naukowcy, którym udało się udowodnić, że proces biologicznego starzenia się organizmu wbrew pozorom nie wpływa na to, jak szybko odnawiają się tkanki tego organu. Dzięki zdolności do intensywnej regeneracji wątroba ciągle ma tyle samo lat, choć zachodzą w niej różne zmiany.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Za pomocą analizy radiowęglowej - metody powszechnie wykorzystywanej w archeologii - naukowcy z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego odkryli, że większość komórek wątroby jest w stanie tak sprawnie się odnawiać, że stale jest niemal w tym samym wieku. Choć nasze ciało się starzeje, to wątroba przez całe życie ma niecałe 3 lata. Dotąd nie było jasne, jak organ ten zmienia się w miarę upływu czasu, a wcześniejsze badania na zwierzętach dawały sprzeczne wyniki.

Nowe odkrycie umożliwiła dokładna analiza 32 organów pobranych od zmarłych w wieku od 20 do 84 lat. Wnioski na podstawie szczegółowych obserwacji interdyscyplinarnego zespołu naukowców opisano na łamach "Cell Systems".

Naukowcy wytropili zaskakujący paradoks na temat wątroby

Od dawna doskonale zdawano sobie sprawę z tego, że ludzka wątroba jest w stanie się regenerować, ale do tej pory nie było pewności co do tego, jak ta naturalna zdolność do odnowy zmienia się im jesteśmy starsi. Zespół biologów, lekarzy, fizyków i matematyków, którym kierował dr Olaf Bergman z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, udowodnił, że organ ten zawsze ma mniej niż 3 lata — niezależnie od naszego wieku biologicznego.

"Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20, czy 84 lata. Jego wątroba jest cały czas w wieku nieco poniżej trzech lat" - zapewnia dr Bergmann. Wcale nie oznacza to, że wraz z wiekiem organ ten w ogóle się nie zmienia. 

Wiek wątroby — w jaki sposób starzeje się ten organ?

Naukowcy zauważyli, że część komórek wątroby odnawia się już po 1 roku, ale nigdy ich wiek nie przekracza 3 lat. Około 20 proc. z nich zawiera jednak dodatkową informację genetyczną, która umożliwia im przeżycie nawet do 10 lat zanim ponownie się odnowi.

"Kiedy porównaliśmy typowe komórki wątroby z komórkami bogatszymi w DNA, odkryliśmy fundamentalne różnice w ich odnawianiu. Zwykłe komórki tego organu odnawiają się mniej więcej raz w roku, podczas gdy te zawierające więcej informacji genetycznych mogą przebywać w wątrobie nawet przez dekadę" – przekonuje dr Bergmann.

Jego zdaniem może być to rodzaj mechanizmu, który chroni ludzki organizm przed nagromadzeniem się szkodliwych mutacji, dlatego warto sprawdzić, czy podobne zależności zachodzą u pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia wątroby, które mogą prowadzić do nowotworów złośliwych.

Jak szybko mogą odnawiać się inne organy w ludzkim ciele?

Teraz naukowcy chcą w podobny sposób przebadać inne narządy, między innymi mózg i serce, które zdają się mieć niewielką zdolność do regeneracji. Wiadomo, że w tych organach mogą istnieć komórki potrafiące się odnawiać.

"Nasze eksperymenty pokazują, że bezpośrednie badanie odnawiania się ludzkich komórek jest wyjątkowo wymagające technicznie, ale może dostarczyć niezrównanego wglądu w podstawowe komórkowe i molekularne mechanizmy regeneracji narządów człowieka" - wyjaśnia dr Bergmann.

źródło: Cell Systems / Science Daily

Więcej o: