Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Za pomocą analizy radiowęglowej - metody powszechnie wykorzystywanej w archeologii - naukowcy z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego odkryli, że większość komórek wątroby jest w stanie tak sprawnie się odnawiać, że stale jest niemal w tym samym wieku. Choć nasze ciało się starzeje, to wątroba przez całe życie ma niecałe 3 lata. Dotąd nie było jasne, jak organ ten zmienia się w miarę upływu czasu, a wcześniejsze badania na zwierzętach dawały sprzeczne wyniki.
Nowe odkrycie umożliwiła dokładna analiza 32 organów pobranych od zmarłych w wieku od 20 do 84 lat. Wnioski na podstawie szczegółowych obserwacji interdyscyplinarnego zespołu naukowców opisano na łamach "Cell Systems".
Od dawna doskonale zdawano sobie sprawę z tego, że ludzka wątroba jest w stanie się regenerować, ale do tej pory nie było pewności co do tego, jak ta naturalna zdolność do odnowy zmienia się im jesteśmy starsi. Zespół biologów, lekarzy, fizyków i matematyków, którym kierował dr Olaf Bergman z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, udowodnił, że organ ten zawsze ma mniej niż 3 lata — niezależnie od naszego wieku biologicznego.
"Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20, czy 84 lata. Jego wątroba jest cały czas w wieku nieco poniżej trzech lat" - zapewnia dr Bergmann. Wcale nie oznacza to, że wraz z wiekiem organ ten w ogóle się nie zmienia.
Naukowcy zauważyli, że część komórek wątroby odnawia się już po 1 roku, ale nigdy ich wiek nie przekracza 3 lat. Około 20 proc. z nich zawiera jednak dodatkową informację genetyczną, która umożliwia im przeżycie nawet do 10 lat zanim ponownie się odnowi.
"Kiedy porównaliśmy typowe komórki wątroby z komórkami bogatszymi w DNA, odkryliśmy fundamentalne różnice w ich odnawianiu. Zwykłe komórki tego organu odnawiają się mniej więcej raz w roku, podczas gdy te zawierające więcej informacji genetycznych mogą przebywać w wątrobie nawet przez dekadę" – przekonuje dr Bergmann.
Jego zdaniem może być to rodzaj mechanizmu, który chroni ludzki organizm przed nagromadzeniem się szkodliwych mutacji, dlatego warto sprawdzić, czy podobne zależności zachodzą u pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia wątroby, które mogą prowadzić do nowotworów złośliwych.
Teraz naukowcy chcą w podobny sposób przebadać inne narządy, między innymi mózg i serce, które zdają się mieć niewielką zdolność do regeneracji. Wiadomo, że w tych organach mogą istnieć komórki potrafiące się odnawiać.
"Nasze eksperymenty pokazują, że bezpośrednie badanie odnawiania się ludzkich komórek jest wyjątkowo wymagające technicznie, ale może dostarczyć niezrównanego wglądu w podstawowe komórkowe i molekularne mechanizmy regeneracji narządów człowieka" - wyjaśnia dr Bergmann.
źródło: Cell Systems / Science Daily