Zbadano, co daje tygodniowy detoks od social mediów. Oto efekty

Naukowcom udało się udowodnić, że nawet tygodniowa przerwa od mediów społecznościowych ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne - zmniejsza objawy depresji i lęku oraz poprawia samopoczucie.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Świat się nie zawali, jeśli przez tydzień nie będziemy korzystać z Facebooka, Instagrama, TikToka lub Twittera. Od dawna wiadomo, że przerwa od socmediów daje odetchnąć naszej psychice, ale dopiero teraz udało się potwierdzić, że nawet 7-dniowy detoks od mediów społecznościowych może mieć dobry efekt.

7 dni na cyfrowym poście. Jaki wpływ na zdrowie psychiczne daje przerwa od mediów społecznościowych?

Na łamach "Cyberpsychology, Behavior & Social Networking" brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Bath opisali wyniki badań, w których wzięły udział 154 osoby w wieku od 18 do 72 lat, które wcześniej codziennie korzystały z mediów społecznościowych, a na przeglądanie Facebooka, Twittera, Instagrama lub TikToka przeznaczały około 8 godzin tygodniowo. Badanych podzielono na dwie grupy - jednych poproszono o całkowitą rezygnację z socmediów, a pozostałych o korzystanie z nich tak jak wcześniej.

Po tygodniu najlepsze efekty zaobserwowano w grupie, która w ogóle nie włączała mediów społecznościowych. Nie tylko poprawiło się ich samopoczucie, ale także w porównaniu do grupy kontrolnej mieli mniej objawów depresji oraz stanów lękowych. Tygodniowa przerwa od korzystania z socmediów sprawiła, że po zakończeniu eksperymentu badani spędzali mniej czasu na scrollowaniu postów z różnych platform społecznościowych.

Według doktora Jeffa Lamberta z Uniwersytetu w Bath, zaprzestanie używania mediów społecznościowych na jeden tydzień może przynieść takie korzyści jak:

  • poprawa nastroju 
  • mniej stanów lękowych
  • złagodzenie objawów depresji
  • lepsze samopoczucie

Komu potrzebny jest cyfrowy detoks?

Naukowcy zwracają uwagę na to, że korzystanie z mediów społecznościowych jest obecnie tak popularne, że coraz więcej osób niemal bez zastanowienia przewija kolejne treści pojawiające się na ekranach i wpatruje się w nie wielokrotnie ciągu całego dnia od momentu przebudzenia aż do zaśnięcia. To budzi obawy o to, jaki wpływ na zdrowie psychiczne może mieć taki nawyk.

Nie na każdego błyskawiczna możliwość interakcji z innymi ludźmi działa pozytywnie, dlatego osoby odczuwające z tego powodu dyskomfort powinny ograniczać czas spędzany na korzystaniu z mediów społecznościowych i robić sobie od nich przerwy.

Badacze chcą teraz sprawdzić, w jaki sposób tygodniowa rezygnacja z Facebooka, Instagrama czy Twittera może pomóc osobom z różnych grup wiekowych oraz pacjentom z różnymi problemami psychicznymi.

Więcej o: