Nie ma "latających kleszczy"! Są za to... strzyżaki jelenie - co warto o nich wiedzieć?

Kleszcze nie mają skrzydeł i są pajęczakami. Często mylone z nimi owady to strzyżaki jelenie, które nie wywołują u ludzi boreliozy, choć ich ugryzienie może powodować reakcję alergiczną - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

"Latające kleszcze" nie mają wiele wspólnego z pospolitymi kleszczami, a popularna nazwa dotyczy niewielkich, mierzących około 5-6 mm owadów. W przeciwieństwie do powszechnie mylonych z nimi pajęczaków potrafią latać i mają skrzydła. Różni je też liczba odnóży - strzyżaki mają ich 3 pary, a kleszcze - 4. 

Inne nazwy, które można prawidłowo stosować do opisu strzyżaków jelenich (łac. Lipoptena cervi), to: łowiki lub wszy sarnie. Żywią się krwią ssaków, a w zależności od tego, na jakim zwierzęciu pasożytują, mogą być określane mianem strzyżaków sarnich lub jelenich. Czasem mogą też żerować na łosiach lub psach, a tuż po odnalezieniu żywiciela, na którym samice wydają larwy, strzyżaki zrzucają swe przezroczyste skrzydła i zaczynają wysysać krew. Przyczepiają się wówczas mocno do skóry i trudno je wyciągnąć. 

"Kleszcze i strzyżaki to nie to samo". Czym się różnią?

  • mniejszą liczbą odnóży - strzyżaki mają 3 pary, a pospolite kleszcze - 4
  • kleszcze to pajęczaki, a strzyżaki to skrzydlate owady
  • w przeciwieństwie do strzyżaków część kleszczy (choć nie wszystkie) może wywoływać u ludzi boreliozę
  • strzyżaki nie atakują pojedynczo, tylko w większych grupach
  • owady potocznie uznawane za "latające kleszcze" zazwyczaj kąsają człowieka przypadkowo, gdy mylą go z leśną zwierzyną
  • wbrew obiegowej opinii strzyżaki rzadko atakują ludzi i nie stanowią takiego zagrożenia jak kleszcze pospolite
  • kleszcze najczęściej przebywają w zaroślach, strzyżaki zaś latają i mogą sprawiać wrażenie, że spadają z drzew

Czym grozi ukąszenie przez strzyżaki jelenie?

Za pomocą haczykowatych odnóży owady te są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc - łatwo wczepiają się we włosy, w brodę, wchodzą do uszu, nosa, oczodołów, a nawet pod powiekę. Ich ukąszenie powoduje bolesne, bardzo swędzące grudki i może doprowadzić do reakcji alergicznej. U niektórych może pojawić się rumień. Ślady po wkłuciu utrzymują się dosyć długo - czasem nawet kilka tygodni. Ból pojawia się zwykle dopiero następnego dnia po ukąszeniu.

Promieniowanie elektromagnetyczne może przyciągać do nas kleszcze. Czy smartfon może przyciągać kleszcze? Profesor zdradza przyczynę

Strzyżaki mogą być najbardziej niebezpieczne dla małych dzieci lub dla osób, które są uczulone na jad tych owadów. Prócz reakcji alergicznych i różnych wysypek skórnych może u nich dojść do problemów z oddychaniem.

Mimo że owady te często obsiadują ludzi i atakują całymi chmarami, to same ukąszenia zdarzają się dosyć rzadko - głównie wtedy, gdy strzyżaki pomylą człowieka z leśnymi zwierzętami (o ciemnym umaszczeniu). 

Fundacja Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlaska opublikowała na swoim Facebooku zdjęcie, na którym widać nogę zaatakowaną przez dziesiątki nimf kleszczy Jak rozpoznać nimfy kleszczy? Często się je myli z pieprzykami

Zasady dotyczące ochrony przed strzyżakami są podobne jak w przypadku pospolitych kleszczy, ale nie ma dowodów na to, by popularne repelenty działały na nie równie skutecznie. Pomóc może za to jasny kolor ubrania, do którego lgną mniej chętnie. Po przyjściu ze spaceru na łonie przyrody powinniśmy dokładnie obejrzeć całe ciało.

Więcej o: