"Ścieki mieszają się z wodą pitną". WHO ostrzega przed epidemią cholery w Ukrainie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ze względu na możliwy wybuch epidemii cholery w Ukrainie, w bazie pod Dnieprem zaczęto wstępnie gromadzić zapas szczepionek przeciwko tej chorobie zakaźnej.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

"Niepokoi nas możliwość wybuchu epidemii cholery na terenach okupowanych, gdzie infrastruktura wodno-kanalizacyjna jest uszkodzona lub zniszczona" - powiedział Hans Kluge, dyrektor generalny europejskiego oddziału WHO podczas ostatniej wizyty w Ukrainie.

Ze względu na ryzyko wybuchu epidemii cholery Światowa Organizacja Zdrowia zaplanowała przekazanie Ukrainie szczepionek przeciwko cholerze, które mają być dostarczone do centralnej bazy WHO ulokowanej w Dnieprze. Ukraińcy mają też otrzymać odpowiednie zestawy medyczne.

Najgorsza sytuacja ma panować w Mariupolu, gdzie uszkodzono wiele wodociągów. "Ścieki mieszają się z wodą pitną" - potwierdziła Dorit Nitzan, szefowa WHO w Ukrainie. W mieście nieczynnych jest sporo rur, a zabłocone ulice powoli zmieniają się w bagno. 

Taka sytuacja sprzyja rozprzestrzenianiu się wielu infekcji. "Pamiętamy, że przed 2011 rokiem w Mariupolu były przypadki cholery, więc przygotowujemy się" - zapewniła przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia.

Czym jest cholera? Objawy i sposoby leczenia 

Cholera jest śmiertelnie niebezpieczną chorobą zakaźną przewodu pokarmowego. Potocznie nazywana jest chorobą brudnych rąk. Wywołują ją bakterie Vibrio cholerae zwane ze względu na kształt przecinkowcami cholery, których rozwój może przyspieszyć wysoka temperatura. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin może doprowadzić do zgonu. 

Najczęstszym powodem zakażenia jest spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności, a także drogą fekalno-oralną. Infekcję może też wywołać bezpośredni kontakt z chorym lub przedmiotami, których używał.

U pacjentów z cholerą stosuje się antybiotykoterapię. Zaleca się im też uzupełnianie elektrolitów ze względu na to, że choroba doprowadza u nich do uszkodzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Mnożące się w jelitach bakterie wydzielają choleragen, który zaburza transport jonów i może prowadzić m.in. do ostrej biegunki, a w konsekwencji także do odwodnienia całego organizmu.

Promieniowanie elektromagnetyczne może przyciągać do nas kleszcze. Czy smartfon może przyciągać kleszcze? Profesor zdradza przyczynę

Okres wylęgania cholery może trwać do 5 dni. Choć może dochodzić do bezobjawowych zakażeń, to jednak zwykle obserwuje się takie symptomy jak:

  • wodnista biegunka o białawym zabarwieniu i słodkawym zapachu
  • wymioty
  • zmiana barwy głosu
  • zwiotczenie skóry
  • wyostrzenie rysów twarzy
  • zapadnięcie oczu
  • odwodnienie
  • śpiączka (w skrajnych przypadkach)

Cholera - jak zapobiec chorobie?

Istnieje szczepionka przeciwko cholerze. Podawana jest doustnie. Jest to tzw. szczepionka inaktywowana, którą podaje się w dwóch dawkach. Preparat zapewnia odporność na zakażenie przez około 2 lata u dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Po tym okresie zaleca się przyjmowanie dawek przypominających.

Nieznane są przyczyny ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Skąd się wzięło tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci? Wyjaśniamy, o co chodzi

W ograniczeniu ryzyka zakażenia może pomóc częste mycie rąk i przestrzeganie podstawowych zasad higieny (także podczas przygotowywania posiłków), spożywanie przegotowanej lub uzdatnionej w inny sposób wody pitnej oraz pokarmów poddanych obróbce termicznej. Zasady te dotyczą szczególnie osób przebywających na terenie obciążonym ryzykiem epidemii, gdzie brakuje prawidłowo działającej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Przecinkowce cholery wydalane są wraz z kałem. Przedostające się do ścieków odchody mogą doprowadzić do skażenia wody, w której bakterie mogą przetrwać przez długi czas - nawet powyżej kilku tygodni.

Więcej o: