Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wdowi garb zwyczajowo kojarzony jest ze starością i dotyka kobiet w wieku okołomenopauzalnym, jednak coraz częściej pojawia się także u osób młodych. To wada postawy, którą potocznie można określić jako deformacje tkanki. Na szczęście, dzięki odpowiednim ćwiczeniom można go zmniejszyć. Potrzeba systematyczności i samozaparcia, a niekiedy wizyt u specjalistów, którzy dzięki specjalistycznym metodom, pomogą w walce ze schorzeniem.
Wdowi garb to wada postawy występującą zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. To schorzenie spowodowane jest zgrubieniem tkanki tłuszczowej, która powstaje w okolicach dolnej części odcinka szyjnego, czyli karku. Wadzie może towarzyszyć także nadmierne wysunięcie głowy do przodu oraz zaokrąglenie pleców. Mówi się, że wdowi garb najczęściej powstaje u starszych kobiet, które straciły swoich mężów. Wówczas jedną z głównych przyczyn nawarstwiania się u nich tkanki tłuszczowej są negatywne przeżycia i emocje: rozpacz, smutek, ból i trauma.
Dzisiaj schorzenie może dotknąć niemal każdego. Najczęściej jednak diagnozowany jest w przypadku osób, które wiele godzin dziennie spędzają przed komputerem w nieprawidłowej pozycji. Wdowi garb rozwija się przy problemach ze wzrokiem, braku aktywności fizycznej i otyłości. Niekiedy całkowite pozbycie się wdowiego garbu może nie być możliwe, jeśli jest on już zbyt duży przez znaczną dysproporcję. Jeśli jednak garb dopiero powstaje i jest niewielki, istnieje duża szansa na pozbycie się go. Wczesna wizyta u fizjoterapeuty czy konsultacja ortopedyczna może pomóc w walce ze schorzeniem. Warto pamiętać, że prawidłowe leczenie przy wdowim garbie nie przyniesie efektów, jeżeli do ćwiczeń dochodzi tylko w gabinecie fizjoterapeuty.
Wdowi garb początkowo może nie dawać uciążliwych objawów. Jednak w momencie pogłębienia się schorzenia, poza samym dyskomfortem natury estetycznej może prowokować mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości. Te zaliczane do najczęstszych to:
Ćwiczenie 1:
Ćwiczenie 2:
Ćwiczenie 3:
Ćwiczenie 4:
Więcej przydatnych ćwiczeń znajdziesz tutaj.