Mrówki w domu - sprawdź domowe sposoby na mrówki

Mrówki w domu nie są niebezpieczne dla człowieka czy zwierząt domowych, jednak bywają bardzo uciążliwe. Dlatego tak wielu z nas zastanawia się nad tym, czego nie lubią mrówki i jak wytępić mrówki z domu. Sprawdzamy.

Początek lata to czas zbiorów słodkich owoców, które ochoczo kupujemy na bazarach i straganach. Wraz z łubianką truskawek można przypadkiem zaprosić do domu problematycznych gości. To, co przyciąga je jak magnes to wszelkie lepkie powierzchnie, jak na przykład plama soku na podłodze czy smuga miodu na kuchennym blacie. Na dobry początek przyda się gruntowne sprzątanie, bowiem czysta kuchnia bez słodkich pokus zdecydowanie nie jest tym, co mrówki lubią najbardziej. Kolejny krok to środki odstraszające. Zanim jednak sięgniemy po ostrą chemię, która może zaszkodzić zwierzętom domowym warto wypróbować naturalne metody. Poniżej znajdziesz kilka domowych i bezpiecznych sposobów na mrówki w domu. 

Zobacz wideo Znacie te sposoby?

Jak pozbyć się mrówek z domu? Sól na mrówki w domu - biała droga ewakuacyjna 

W momencie, gdy w domu pojawią się mrówki, trzeba działać błyskawicznie. Na pierwszy ogień sprawdzi się to, co mamy pod ręką, na przykład zwykła sól kuchenna. Należy obficie posypać nią wszystkie miejsca, w których pojawiły się mrówki. Sypką solą można potraktować domowe trasy mrówek oraz drogę do drzwi wejściowych. Sól na mrówki w domu może pojawić się także pod postacią roztworu na bazie wrzątku. Ta metoda sprawdzi się w domu, ponieważ dodatkowo myje i dezynfekuje podłogę, jednak w ogrodzie należy być ostrożnym. Taka gorąca mieszanka może zniszczyć rośliny. Sól sprawdzi się też podczas wakacji, na przykład w domu nad jeziorem, gdzie mrówek jest zdecydowanie więcej niż w mieście, a po rodzinnych biesiadach na świeżym powietrzu mają więcej pokus. 

Czego nie lubią mrówki?

Dom przed tym małym intruzem skutecznie ochroni sok z cytryny w duecie z wodą. Takie połączenie to podobno codzienny rytuał gwiazd, jednak mrówki mają inne zdanie na ten temat i go nie lubią. Przygotowanie specyfiku jest bardzo łatwe. Wyciśnięty sok z jednej cytryny wlewamy do szklanki z wodą i mieszamy. Następnie tak powstały płyn wystarczy przelać na przykład do buteleczki po odżywce do włosów z funkcją rozpylacza. Spryskujemy obficie szlaki mrówek i gotowe! Czynność należy jednak powtarzać, ponieważ ten naturalny preparat dosyć szybko się ulatnia. Najlepiej codziennie spryskiwać miejsca opanowane przez owady oraz dodatkowo próg drzwi i parapety kuchenne.
Czego nie lubią mrówki? Kwaśnego smaku, a więc po prostu cytrusów! Można użyć zarówno cytryn, jak i innych owoców z tej samej kwaśnej rodziny. Skutecznym i szybkim sposobem jest na przykład pocięta skórka z pomarańczy, która po prostu przetnie mrówkom drogę.

Jak wytępić mrówki z domu - napar z czosnku

Kolejną naturalną alternatywą dla chemicznych środków na mrówki jest dobrze znany czosnek. Jak wytępić mrówki w domu czosnkiem? Wystarczy obrać i rozgnieść kilka ząbków, a następnie wrzucić je do słoika z wodą i odstawić na dobę. W kolejnym kroku przelewamy całość do garnka i gotujemy około 15 minut. Po wystudzeniu ten naturalny środek odstraszający można przelać do butelki typu spryskiwacz i dokładnie rozpylić nią problematyczne miejsca. Zapach czosnku jest nieprzyjemny dla człowieka, mrówki także wolą omijać go z daleka.

Zobacz też: Mole ubraniowe - czy mają wpływ na nasze zdrowie, jak należy je zwalczać?

Więcej o: