Zmieniający kolor tatuaż pomoże lekarzom i pacjentom. Będzie wskazywał na aktualny stan zdrowia

Tatuaż do tej pory był postrzegany tylko w kategoriach estetycznych - jako element wizerunku, czyli ozdoba ciała. Dzięki badaniom naukowców tatuowanie wkrótce może stać się jednak zabiegiem medycznym. Zmieniający się kolor tatuażu wskaże na stan zdrowia pacjenta.

Naukowcy pracują nad nową metodą, która umożliwi kontrolowanie stanu zdrowia dzięki tatuażom. Mają one zmieniać kolor, kiedy we krwi zmieni się poziom któregoś z wskaźników (biomarkerów wskazujących na stan zdrowia) - np. pH czy metabolitów. Opracowaniem tej technologii zajmuje się międzynarodowy zespół badaczy, którym kieruje dr Alei Yetisen z Chemical Engineering and Biotechnology University of Cambridge. O badaniu informuje czasopismo "Angewandte Chemie International Edition". 

Tatuaż nadzieją dla osób przewlekle chorych 

Osoby, które muszą sprawdzać na bieżąco poziom niektórych substancji w organizmie, nie będą musiały korzystać ze specjalnych urządzeń do wykonywania pomiarów. Tatuaż będzie reagował na aktywność biologiczną dzięki receptorom kolorometrycznym obecnym w specjalnym tuszu. Przykładowo, jeśli zmieni się jego barwa, będzie to np. wskazywało na wzrost lub spadek poziomu glukozy we krwi, co ma zastosowanie dla chorych na cukrzycę.

Kontrolowanie poziomu cukru jest niezwykle ważne nie tylko w przypadku osób chorych na cukrzycę, ponieważ zbyt wysoki lub zbyt niski poziom może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. O cukrzycy, która uznawana jest za epidemię XXI wieku, dowiesz się więcej z naszego wideo: 

Zobacz wideo

Metoda z tatuażem testowana na zwierzętach

Tatuaż zmieniający kolor pod wpływem biomarkerów obecnych we krwi obecnie znajduje się w fazie eksperymentalnej. Jest testowana na zwierzętach. Dr Ali Yetisen szacuje, że testy, które obejmą ludzi, będą możliwe za około pięć lat. Twierdzi też, że w przyszłości możliwe będzie wykonanie takiego tatuażu w wyspecjalizowanych salonach bądź bezpośrednio w szpitalach.

Ale na razie nic jeszcze nie jest gotowe, to są dopiero próby

- podkreśla badacz.

Autorzy artykułu w "Angewandte Chemie International Edition" zasugerowali, że możliwe jest analizowania kolorymetrii tatuażu poprzez aplikację w smartfonie. Jednak dr Ali Yetisen przypomina, że od maja 2018 roku obowiązuje w Europie system ochrony danych osobowych (RODO). Badacz ma w związku z tym obawy nie tylko natury prawnej, lecz także etycznej (informacje gromadzone przez aplikacje mogą zostać wykorzystane w nieuczciwych celach). 

Więcej o: