Regularnie wdychany smog zabija, więc ludzie zaczynają je nosić. Jak wybrać dobrą maskę antysmogową?

Ostatnie doniesienia o niebezpiecznym stężeniu pyłów unoszących się nad miastami Polski sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się zakupem maski antysmogowej. Jednak nie każda uchroni nas przed smogiem. Sprawdź, czym się kierować przy zakupie.
Alarmujące informacje ekspertów sprawiają, że Polacy coraz częściej rozglądają się za ofertami masek antysmogowych. Alarmujące informacje ekspertów sprawiają, że Polacy coraz częściej rozglądają się za ofertami masek antysmogowych. fot: Agencja Wyborcza.pl/materiały Respro

Wzrost sprzedaży masek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała listę 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aż 33 z nich to miasta... polskie.

Jak się okazuje, produkujemy o wiele za dużo groźnego dla zdrowia i życia pyłu PM2.5. Jednym z jego najgroźniejszych składników jest rakotwórczy B[a]P (benzo(a)piren). 76 proc. jego emisji w Polsce powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków. Więcej TUTAJ.

Jeśli jednak kogoś nie przekonuje, jak źle potrafi być w Polsce w porównaniu z innymi krajami, wystarczy zerknąć na mapkę opracowaną w ubiegłym roku przez European Environment Agency. Tak wyglądała sytuacja w 2012 roku:

Fot. European Environment Agency / http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/population-weighted-concentration-field-of

Co to dla nas oznacza? Jeśli w najbliższych latach nic się nie zmieni, znacząco zwiększy się liczba zachorowań na nowotwory, choroby płuc, zawał serca czy udar mózgu. Wszystko na skutek niebezpiecznych oparów, które na dobre przedostają się do naszego układu oddechowego i krwiobiegu.

Niestety, w zetknięciu ze smogiem nasz organizm jest bezbronny, gdyż przy dużym stężeniu pyłu po prostu nie nadąża z samooczyszczaniem się. Jednym z rozwiązań jest noszenie antysmogowych masek. I chociaż wciąż większość z nas krępuje się w nich chodzić, to jednak powoli wkraczają one na ulice miast.

- Rzeczywiście obserwujemy wzrost sprzedaży masek. Ludzie interesują się nimi szczególnie wtedy, gdy słupki określające zanieczyszczenie smogiem osiągają kolor czerwony - informuje nas sprzedawca ze sklepu abcmaski.pl - kupują je głównie osoby z okolic Krakowa, ale również Katowic, Warszawy, Poznania.

ZOBACZ, CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE MASKI ANTYSMOGOWEJ

maska maska CC BY 2.0 Flickr.com/Nicolo Lazzati

Maseczki chirurgiczne

Wydawałoby się, że wystarczy iść do apteki i kupić zwykłą maseczkę chirurgiczną. Niestety, z braku specjalnego filtra, co najwyżej może ona nas uchronić przed wirusami, ale nie przed szkodliwym pyłem.

Na rynku znajdziemy proste maski z filtrem oznakowanym P1, które kosztują ok. 10 zł. Niestety, nie jest do dobry wybór, gdyż filtr w takiej masce nie poradzi sobie z maleńkim pyłem, a ten jest dla nas najbardziej szkodliwy. Jeśli szukasz prostej, niedrogiej maski, wybierz taką, która posiada oznaczenie P2. To dobra opcja dla osób okazjonalnie odwiedzających miejsca, w których stwierdzono duże stężenie zanieczyszczeń.

maskimateriały producenta

Ceny skutecznych masek antysmogowych wahają się między 89 a 300 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zapasowych filtrów, które należy regularnie wymieniać.

Maski antysmogowe na pierwszy rzut oka różnią się od siebie głównie wyglądem. Można kupić różową w pacyfki, czarną z czaszkami lub w klasyczną kratę. Oferta jest naprawdę ogromna, jednak to, co powinno w szczególności determinować nasz wybór, to jakość i zastosowane filtry.

Maska Maska mat. reklamowe Vogmask

Filtr

Najważniejszym elementem maski jest filtr. Najskuteczniejszy obecnie na rynku jest filtr HEPA- Type, który radzi sobie nawet z ultradrobnym pyłem (badania wskazują, że jest w stanie nas chronić przed pyłem w 99,7 proc.). Dodatkowym plusem będzie obecność warstwy z węglem aktywnym, która chroni nas przed zanieczyszczeniami gazowymi obecnymi w dużym natężeniu wzdłuż ulic.

Czytając opisy masek, możemy się natknąć również na symbol PM, który oznacza wielkość pyłu (np. PM 10 to pył o rozmiarze 10 mikrometrów). Warto zaopatrzyć się w maskę z filtrem, który uchroni nas również przed mniejszym pyłem. Wypatrujmy zatem oznaczenia: PM 2.5.

Filtry należy regularnie wymieniać. Z jaką częstotliwością? To zależy od modelu maski. Może to być raptem 20 lub nawet 70 godzin (w zależności od zanieczyszczenia powietrza), ewentualnie do momentu, w którym filtr zmieni barwę z białej na szary.

Dostępne są również maski z niewymiennym filtrem. By zachowywały skuteczność, trzeba je regularnie prać. Mimo wszystko producenci sugerują, by po ok. 6 mies. użytkowania maskę wymienić na nową.

maska maska mat. reklamowe Emaska

Dopasowanie

Maska nie spełni swojej roli, jeśli będzie za duża lub źle dopasowana. Dlatego jeśli zależy nam na jakości, zwróćmy uwagę, z czego jest ona wykonana. Przede wszystkim materiał powinien być elastyczny (np. neopren). Niektórzy producenci stosują też własne, innowacyjne zastosowania, np. Totobobo produkowane są z tworzywa, które formuje się po zanurzeniu w gorącej, a następnie zimnej wodzie.

Maska antysmogowamat. reklamowe RZ Mask

Dodatkowo maski mogą być produkowane w różnych rozmiarach. Dobiera się je wtedy zgodnie ze swoimi parametrami: wagą oraz wzrostem.

maska maska mat. reklamowe Respro

Przeznaczenie

Jeśli na co dzień mieszkasz w regionie o niskim stężeniu zanieczyszczenia, a tylko raz na jakiś czas wybierasz się do miasta, możesz wybierać wśród tańszych modeli masek. Jednak gdy zamierzasz ją nosić na co dzień, warto wybrać taką, która ma wysokie parametry ochrony oraz posiada filtr z możliwością wymiany.

Dodatkowa kwestia to mocowanie. Niektóre modele masek zapina się za pomocą rzepa, inne z kolei posiadają gumki, które zaczepia się za uszami. Które lepsze? Na co dzień gumki wystarczą, jeśli jednak zamierzasz w masce biegać, rzep może okazać się skuteczniejszy.

Droższe modele dają zwykle również duży komfort przy oddychaniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz w nich uprawiać sport.

Przegląd najpopularniejszych masek antysmogowych:

Respro - to najpopularniejsze maski wśród rowerzystów i biegaczy. Producent chwali się idealnym dopasowaniem, szybkim odprowadzaniem wilgoci oraz tym, że maski tylko w niewielkim stopniu utrudniają oddychanie. Większość modeli posiada wymienny filtr HEPA-type z warstwą węgla aktywnego. Minusem jest wysoka cena. Najtańsza maska Respro kosztuje ok. 120 zł, najdroższa - ponad 300 zł.

Vog Masks - według producenta maski zatrzymują bakterie i wszelkiego rodzaju mikrocząsteczki wielkości 0,097 mikrometra na poziomie 99,9 proc. skuteczności filtracji. Maski dostępne są w bardzo zróżnicowanych kolorach i wzorach. Niestety, filtry w tych maskach są niewymienne. Cena - od 130 do 150 zł.

Totobobo - maseczki o  bardzo minimalistycznym wyglądzie. Sprzedawane w jednym uniwersalnym rozmiarze, mocowane na głowie za pomocą gumki. Wymienne filtry chronią przed zanieczyszczeniem pyłem PM 2,5 do rozmiaru 0,3 mikrometra. Nie posiadają jednak filtra z węglem aktywnym. Cena - między 90 a 100 zł.

RZ Mask - maski produkowane z myślą o motocyklistach, jednak w Polsce lubiane przez rowerzystów. Zgodnie z zapewnieniami producenta filtr powinien chronić przed najdrobniejszymi pyłami, nawet poniżej 1 mikrometra.Dostępna w trzech rozmiarach, neoprenowa, zapinana z tyłu głowy na rzep, z wymiennym filtrem. Kusi również cena - 125 zł.

EMaska - dzięki wymiennemu filtrowi węglowemu PM 2.5 N(95) zapewnia ochronę przed smogiem, alergenami, jak i innymi zanieczyszczeniami w powietrzu. Duży wybór pod względem kolorów. Cena - między 100 a 120 zł.

Gdzie kupić maskę antysmogową?

Najwięcej sklepów stacjonarnych oferujących maski antysmogowe znajduje się w Krakowie, jednak prowadzą one również sprzedaż internetową. Największy wybór oferują sklepy:

antysmogowe.pl

abcmaski.pl

Maski znajdziemy również w internetowych i stacjonarnych sklepach sportowych, m.in.:

sporto.com.pl

sklepbiegacza.pl

rowerystylowe.pl

Więcej o: