Plecy bolą, staw biodrowy po operacji, a może układ krążenia osłabiony? Seks wciąż jest zdrowy i wskazany, ale w odpowiedniej formie oraz dawce.
Uwaga! Materiał ma wyłącznie charakter orientacyjny i najlepiej, jeśli o pomoc przy doborze pozycji poprosisz lekarza prowadzącego, który wie najlepiej, w jakim jesteś stanie i co jest dla ciebie bezpieczne. Specjalistyczna konsultacja konieczna po zawale i zabiegach chirurgicznych.
Podpowiadamy 6 najlepszych pozycji dla starszych. Są dość łatwe, przyjemne, bezpieczne dla kości i serca. Przy opisach poszczególnych pozycji podpowiadamy, dla kogo najlepsze.
Oczywiście, osoby starsze nieraz mogą sobie pozwolić na bardziej fikuśne figury, a młodsi cieszyć seksem z zestawu dla emerytów. Wiele zależy od waszych indywidualnych możliwości i potrzeb.
Konsultacja: Izabela Jąderek, psycholog seksuolog, na co dzień zajmuje się pracą - indywidualną i grupową - nad problemami w relacjach, w bliskich związkach i w funkcjonowaniu psychoseksualnym. Pomaga w problemach związanych z tożsamością płciową, orientacją seksualną (coming out, dyskryminacja, brak akceptacji własnej orientacji), relacjami niemonogamicznymi, zazdrością, zdradą, brakiem satysfakcji ze sfery seksualnej. Więcej: www.izabelajaderek.pl
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Drodzy Seniorzy: przypominamy! Prezerwatywa to nie tylko metoda antykoncepcji. To przede wszystkim sposób uniknięcia infekcji przenoszonych drogą płciową. Te zagrażają w każdym wieku - niezależnie od tego, czy można zajść w ciążę, czy też nie.
Boczne pchnięcie to pozycja polecana głównie wtedy, gdy trzeba uważać na stawy biodrowe kobiety. Jeśli to partner ma kłopoty z biodrem, powinien leżeć na plecach i nie nadwyrężać bioder ani kręgosłupa dynamicznymi ruchami frykcyjnymi.
O co chodzi?
Kobieta leży na brzuchu. Partner klęka obok niej, odwodzi ostrożnie jej nogę do boku (nie do góry) i klęka między nogami - jedna noga na zewnątrz, jedna między jej udami. Mężczyzna kontroluje intensywność pchnięć, wysuwając zewnętrzną nogę do przodu.
Pozycja pozwala pieścić plecy kochanki, więc sprawdza się również przy bólach kręgosłupa.
Warto wiedzieć
W przypadku problemów z biodrami, zasadniczo bezpieczne pozycje seksualne to wszystkie te, które pozwalają uniknąć krzyżowania nóg i wyginania stawów biodrowych o więcej niż 90 stopni.
Po wymianie stawu biodrowego przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu, po uzyskaniu zgody od lekarza na powrót do aktywności seksualnej, wskazane wyłącznie pozycje na plecach. Potem zalecane są także boczne, ale bez owijania nóg wokół partnera (jak łyżeczki czy na ławeczce - patrz następna strona).
Zobacz także:
Most jęków to pozycja przyjazna dla kręgosłupa kobiety i mężczyzny. Łatwa, przyjemna, a w bonusie zapewnia wzmocnienie mięśni lędźwiowych i pośladków. Działa profilaktycznie i leczniczo. W przypadku aktywnego, poważnego schorzenia niewskazana, ale wówczas lekarz wyraźnie zakazuje aktywności fizycznej, a chory, przynajmniej czasowo, nie ma na nią ochoty.
O co chodzi?
Kobieta kładzie się na plecach, zgina nogi w kolanach, a ciężar ciała przenosi na stopy. Nogi rozsuwa szeroko, a biodra unosi. Może również podłożyć pod pośladki i kręgosłup ortopedyczną poduszkę. To odciąży jej kręgosłup. Pozycja gwarantuje, że penis partnera stymuluje najbardziej unerwione części pochwy.
Jeśli kobieta zaciska uda na biodrach mężczyzny, wzmacnia doznania obojga kochanków.
Warto wiedzieć
Powszechnie uważa się, że w przypadku nawracających dolegliwości ze strony kręgosłupa optymalna jest klasyczna pozycja misjonarska. Tymczasem: nie jest zalecana ze względu na ryzyko mikrourazów. Podobnie niekorzystne są wszelkie inne pozycje, które wymagają wyginania do tyłu. To zagrożenie (przy w pełni pasywnej kobiecie) istnieje szczególnie dla kręgosłupa mężczyzny, więc jeśli to on ma problem, zapomnijcie o klasyce.
Misjonarska tak, ale po modyfikacji umożliwiającej odciążenie części lędźwiowej kręgosłupa. Pozwala na to ugięcie kolan i bioder pod jakimkolwiek kątem (np. jak tu). Następuje wówczas rozluźnienie mięśni lędźwiowo-udowych. Pozycja ta jest jednak przyjazna głównie kobiecie, jeśli odczuwa ona bóle kręgosłupa.
Zobacz także:
Zmodyfikowana kowbojka tyłem to pozycja idealna dla mężczyzn z urazami kręgosłupa.
O co chodzi?
Mężczyzna od głowy do palców stóp musi mieć solidne podparcie, najlepiej wzmocnione (np. poduszką) górnego odcinka kręgosłupa. Sprawdzi się zatem małżeńskie łoże, ale także podłoga.
Kobieta, by zapewnić rozluźnienie mięśni dolnego odcinka kręgosłupa, powinna zgiąć nogi w kolanach i siedzieć szeroko, a zarazem stabilnie.
Pozycja ułatwia pieszczenie łechtaczki i pozwala kobiecie kontrolować tempo zbliżenia.
Warto wiedzieć
Zmodyfikowana pozycja na jeźdźca nie tylko tyłem może być odpowiednia dla par, które mają problemy z kręgosłupem. Istotne jest odpowiednie oparcie dla partnera.
Zapomnijcie o tej pozycji na skraju łóżka, gdy trzeba szukać równowagi i stabilizacji.
Zobacz także:
Na ławeczce to kolejna pozycja seksualna przyjazna stawom biodrowym i kręgosłupowi.
O co chodzi?
Kobieta przekłada złączone nogi ponad biodrami mężczyzny, a on przylega do niej całym ciałem. Dzięki zaciśnięciu kobiecych ud mocniej pieszczone są boczne ścianki pochwy. Stymulacja penisa również jest silniejsza.
Zalety pozycji
Nie wymaga sporego wysiłku. Nie przeciąża konkretnych partii ciała, a zarazem umożliwia na szczególną bliskość i więź między partnerami.
Możecie patrzeć sobie w oczy. Okazywać czułość. Można się tulić, całować, obejmować, a zarazem nikt nie jest nadmiernie uciskany.
Zobacz także:
Pozycja przyjazna dla tych, których często plecy bolą. Klasyczne pozycje seksualne siedzące zwykle nie są przyjazne kręgosłupowi (ze względu na trudności z przenoszeniem ciężaru ciała na kończyny, obciążenie partnera), ale ta jest wyjątkowa.
O co chodzi?
Potrzebna jest duża, wygodna wanna, gwarantująca oparcie dla pleców mężczyzny. Woda ujmuje ciału ciężaru, kąpiel działa rozgrzewająco i odprężająco.
Nie trzeba mieć silnych nóg, można je swobodnie, wygodnie ułożyć. Istotne jednak, żeby wanna była naprawdę spora. Jeśli zadbacie jeszcze o odpowiednie olejki, świece zapachowe, a mężczyzna zrobi użytek z wolnych rąk, to może być ekscytujące doświadczenie.
Pozycja polecana osobom z chorobami serca i innymi problemami krążeniowymi. Także, gdy jesteście zmęczeni, raczej leniwi a także, gdy plecy bolą (on twoje może głaskać, jego są bezpiecznie odsunięte).
Uwaga! Ucisk na biodro kobiety może powodować jej dyskomfort i nie jest wskazany, gdy są z nim problemy.
O co chodzi?
Partner wsuwa się między nogi partnerki i nie tylko penetruje pochwę, ale także stymuluje strefy erogenne, w tym łechtaczkę. Może także pieścić piersi. Kobieta jest mniej aktywna, ale skoro chodzi głównie o relaks...
Oboje leżycie na boku. Jeśli mężczyzna podłoży poduszkę pod górną część pleców i głowę, ucisk na biodro może być mniejszy.
Warto wiedzieć
Klasyczna pozycja seksualna taczki wymaga sporej sprawności fizycznej i uchodzi za nienaturalną, dlatego nie lubią jej kobiety. To raczej rodzaj gimnastyki seksualnej, zwłaszcza jeśli sprawność fizyczna jest już uniedogodnieniem.
Tymczasem w pozycji leżącej, na dużym łóżku, ułożeni jak do taczki, możecie sprawiać sobie przyjemność bez większego wysiłku.
Warto pamiętać, że osoby z chorobami układu krążenia zwykle boją się nadmiernego wysiłku. Serce to mięsień, który wymaga racjonalnego obciążania, ale osoby chore potrzebują trochę czasu, by to zrozumieć i oswoić się z lękiem. Seks jest dla organizmu znacznym wysiłkiem, zatem jeśli przyjmujesz leki nasercowe, zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy aktywność fizyczna jest dla ciebie wskazana, lub ile czasu po zabiegach/operacjach powinieneś poczekać na podjęcie współżycia.
Do tego czasu możecie się całować, pieścić, dotykać, co zwiększa poczucie bliskości i buduje intymność.
Zobacz także: