Gdy kobieta jest podniecona, jej ciało... No właśnie, co?

Sygnały nieraz są bardzo wyraźne. Zalewa ją fala ciepła, trudniej złapać oddech, a w brzuchu pojawia się dziwne mrowienie. Często jednak nie odczytuje ich nawet zainteresowana. Dlaczego?
Objawy podniecenia seksualnego można zaobserwować nie tylko na kobiecych piersiach i okolicach narządów płciowych Objawy podniecenia seksualnego można zaobserwować nie tylko na kobiecych piersiach i okolicach narządów płciowych Robert Bejil, https://www.flickr.com/photos/robnas/, (CC BY 2.0)

Gdy kobieta jest podniecona, jej ciało... No właśnie, co?

Sygnały nieraz są bardzo wyraźne. Zalewa ją fala ciepła, trudniej złapać oddech, a w brzuchu pojawia się dziwne mrowienie. Często jednak nie odczytuje ich nawet zainteresowana. Dlaczego?

Wszystko rodzi się w głowie, jednak zanim uświadomimy to sobie i nazwiemy swoje uczucia, jako pierwsze zaczyna reagować ciało. Wiele znaków jest widocznych dla otoczenia, a jednak zarówno kobieta, jak i obiekt zainteresowania, nieraz ma problem z interpretacją. Skąd się bierze? To zależy od wielu czynników. Czasem niewiedzy...

Co można wyczytać z oczu, piersi, łechtaczki, a nawet dłoni? Przekonaj się.

mózg mózg Shutterstock

Mózg - sprawca wszystkiego?

W dużej mierze za stan zakochania i uczucia podniecenia odpowiadają hormony. Na pierwszy ogień idzie fenyloetyloamina, która najprawdopodobniej pełni funkcję neuroprzekaźnika. To także za jej sprawą nowo poznana osoba wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjna i interesująca. Pochodne tego związku chemicznego można znaleźć w niektórych narkotykach, m.in. w amfetaminie. Co ciekawe zbliżony do niej związek znajduje się także w czekoladzie.

Więcej o jej zaletach, i nie tylko, przeczytasz tutaj.
Pobudzony mózg uruchamia całą lawinę procesów, które w konsekwencji niejednokrotnie odbierają zdrowy rozsądek i wywracają życie do góry nogami. W ślad za fenyloetyloaminą do głosu dochodzi adrenalina, dopamina oraz endorfiny, czyli hormony szczęścia.

To, co dzieje się w mózgu w momencie gdy jesteśmy podnieceni, zdaniem badaczy można zobaczyć na obrazie z rezonansu magnetycznego. Francuscy naukowcy z INSERM dowiedli, że w zależności od tego, co nas podnieca odpowiada inna struktura w mózgu. Gdy oglądamy erotyczne zdjęcia reaguje kora czołowo-oczodołowa, jeśli wyobrażamy sobie lub przywołujemy seksualne gesty odzywają się inne płaty czołowe. Za same emocje seksualne odpowiadają jądra migdałowate (nazywane też ciałem migdałowatym, odpowiadają głównie za nasze emocje a także za reakcje w sytuacji zagrożenia).

Pobudzone nerwy czuciowe i obwodowe, szczególnie te skupione w obrębie stref erogennych sprawiają, że każdy dotyk i towarzyszące mu doznania są znacznie intensywniejsze.

Czytaj także: Mózg - centrum dowodzenia

oczy i źrenice oczy i źrenice Shutterstock

Wielkie oczy i reszta

Na ten niecodzienny chemiczny koktajl reagują także oczy, a przede wszystkim źrenice. Ich reakcję bardzo łatwo zauważyć gdyż jako jedyne części ludzkiego ciała mogą powiększyć się aż dziesięciokrotnie. Za taką reakcję odpowiada przede wszystkim dopamina. Kiedy ktoś (lub coś) bardzo nam się podoba oko automatycznie i bez naszej wiedzy powiększa się.

Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie badacze nie do końca potrafią odpowiedzieć. Jedna z teorii przedstawiona przez naukowców Uniwersytetu w Oslo tłumaczy to możliwością dokładniejszego przyjrzenia się osobie (czy obiektowi), który budzi nasze zainteresowanie. Ale to nie jedyna korzyść płynąca z rozszerzonych źrenic. Osoby z dużymi oczami wydają się, obu płciom, bardziej atrakcyjne.
Stan podniecenia sprawia, że stajemy się także bardziej wyczuleni na zapachy. Nie bez powodu np. perfumy przez niektórych uznawane są za bardzo silny afrodyzjak. Część badaczy uważa, że to jak mocno odbieramy bodźce zapachowe przekłada się na libido. Okazuje się bowiem, że blisko u 25 proc. osób, które utraciły węch w znacznym stopniu zanika także libido.

Czytaj także: Oko - najlepszy aparat świata

Piersi - cud natury Piersi - cud natury Fot. Shutterstock

Piersi i przyśpieszony oddech

Podniecenie sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć, a oddech jest znaczne przyśpieszony. Dzięki temu piersi stają się większe (zdarza się, że zwiększają swój rozmiar nawet o 1/4!), a brodawki sztywnieją i mocno zarysowują się pod ubraniem (dzieje się tak za sprawą niewielkiej grupy mięśni, które lepiej ukrwione zmieniają kolor brodawki oraz delikatnie ją powiększają).
Małe, sterczące, zaróżowione... Piersi mówią i zdradzają kobiece tajemnice

'Problem' z wzięciem głębszego oddechu sprawia, że piersi delikatnie falują. Ze wszystkie te zjawiska odpowiada wydzielana przez korę nadnerczy adrenalina.

Zdarza się, że na twarzy, szyi, piersiach, przedramionach, czy brzuchu pojawiają niewielkie zaczerwienienia. Nie są one objawem choroby a zamknięciem naczyń krwionośnych. Ten sam mechanizm sprawia, że usta czerwienieją i stają się pełniejsze.

Czytaj także: Piersi - nie tylko seksualny wabik

Dłonie Dłonie Shutterstock

Dłonie i motyle w brzuchu

Niestety, temu co bardzo przyjemne towarzyszą reakcje, które akurat w tej konkretnej sytuacji są najmniej potrzebne. Część hormonów uwalnianych wraz z podnieceniem uwalniana jest również wraz z silnym stresem. Ta hormonalna burza towarzysząca narastającemu podnieceniu sprawia, że ręce nadmiernie się pocą. Robią się także znacznie cieplejsze.
Jednym z doznań kojarzonych nie tylko z podnieceniem, ale i przyjemnością jest specyficzne mrowienie w brzuchu. Za to uczucie nazywane czasem 'motylami w brzuchu' odpowiada fenyloetyloamina i podobnie jak spocone dłonie 'dziwne' uczucie w jamie brzusznej często towarzyszy mocno stresującym wydarzeniom jak np. egzamin.

Czytaj także: Nadpotliwość - przyczyny

Stres - wymagania większe niż możliwości

Łechtaczka Łechtaczka Shutterstock

Łechtaczka i nie tylko

Przede wszystkim na 'wyrzut' hormonów reagują narządy płciowe. Pobudzony organizm zaczyna wytwarzać śluz, który nawilża ściany pochwy dzięki czemu penetracja jest znacznie łatwiejsza. Wargi sromowe się rozszerzają a łechtaczka powiększa. Szybsze krążenie to lepsze ukrwienie, przez co łechtaczka zmienia swój kolor i staje się jasno lub ciemno czerwona. Warto jednak pamiętać, że silne podniecenie sprawia, że łechtaczka (a dokładniej jej widoczna na zewnątrz część) mocno się kurczy i ponownie 'chowa', tym samym znika z męskiego pola widzenia.
Anatomia człowieka: łechtaczka

Inaczej układa się także szyjka macicy - podnosi się nieznacznie do góry.

Więcej o łechtaczce przeczytasz tutaj.

Czytaj także: Orgazm wielokrotny? Czy to w ogóle możliwe?

Więcej o: