Te cechy mają ludzie sukcesu. Czego ci jeszcze brakuje?

"Nastał czas, żebyśmy uwolnili się od iluzji i ograniczających przekonań, które nie pozwalają zaistnieć naszej wewnętrznej mocy" - mówi Tejal Patel, joginka i propagatorka ruchu mindfulness. Co cechuje osoby, które podążają za swoim potencjałem? I jak wrócić na dobrą drogę, gdy w chaosie życia zgubimy siebie?
odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

1. Nie przepraszają za to, jacy są - akceptują swoje wady i zalety

Fryderyk Nietzsche twierdził, że pieczęcią osiągniętej wolności jest przestać wstydzić się samego siebie. Możliwość bycia sobą, też tym niedoskonałym sobą, zdejmuje z nas ogromny ciężar. Uwalnia pokłady energii, które możemy wykorzystać do realizacji celów i marzeń.

Wstyd to balast

- Osoby, które uwolniły od wstydu, wykorzystują każdą okazję, by dzielić się swoją niepowtarzalnością ze światem - podkreśla Tejal Patel w serwisie "mindbodygreen.com". Nie przepraszają za to, jacy są: że są zbyt małomówni i cisi czy za bardzo przebojowi i bezpośredni. Nie mają przy tym problemu, aby przepraszać za swoje zachowania, jeśli po namyśle uznają je za niestosowne. Nie boją się mówić swoim głosem, nawet jeśli to, co mówią, nie podoba się otoczeniu.

Spójrz z właściwej strony

Takie osoby nie starają się upodobnić do kogoś innego. Wiedzą, że w kategorii "inni" wszystkie miejsca są już obsadzone. Są świadomi swoich zalet, ale też wad. Potrafią akceptować siebie i innych takimi jakimi są: bez idealizowania czy dewaluowania. Myślą np.: "mam trudności z działaniem pod presją, ale jestem świetny w zadaniach wymagających wytrwałości i cierpliwości", "mój mąż jest strasznie roztrzepany, ale jest bardzo twórczy, ciągle ma głowę pełną różnych pomysłów".

Jak widzisz, każdy kij ma dwa końce. Każda twoja czy czyjaś zaleta ma swoją "ciemną stronę" i każda wada "jasne oblicze".

Poczucie własnej skuteczności - klucz do sukcesu

O tym, jak światowi liderzy osiągnęli sukces, przeczytaj w książce "Zawód:zwycięzca" >>

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

2. Szanują siebie, innych i środowisko naturalne

Prawdziwie spełnieni ludzie nie mają potrzeby obniżania statusu innych osób, zaniżania ich wartości czy udowadniania, że są lepsi, mądrzejsi czy bogatsi od kogokolwiek. Nasz stosunek do drugiego człowieka, zwierząt, środowiska naturalnego, własnego mieszkania, biurka w pracy czy ubrań w szafie to po części zwierciadło naszego stosunku do siebie samego. Jeśli czujesz się dobrze ze sobą, równie dobrze odnosisz się do świata wokół. I na odwrót: jeśli czujesz się ze sobą źle, dasz popalić całemu otoczeniu.

Inni nie są workiem treningowym

Prawdziwa moc łączy się ze świadomością, że jesteśmy zjednoczeni ze wszystkim, co istnieje. Jesteśmy częścią tego samego wszechświata, tej samej materii. Podstawiasz nogę innym, gumę do żucia czy wypalonego papierosa rzucasz na chodnik zamiast do śmietnika, katujesz się głodówką? W gruncie rzeczy wszystkie te zachowania mają wspólne podłoże.

Depresja w erze kultu sukcesu. Tak ukrywamy smutek

Zmiany są trudne? Zobacz, jak on odmienił swoje życie:

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

3. Wiedzą, że nie zawsze muszą być silni, dają sobie prawo do słabości

"Bądź silny", "nie mazgaj się", "trzeba być dzielnym" - wielu z nas już jako dziecko słyszało podobne komunikaty i uwierzyło, że na tym właśnie polega prawdziwa siła. Ty też całe życie, choćby się waliło i paliło, zaciskałeś zęby i byłeś twardzielem. Zastanawiasz się, dlaczego w takim razie mimo dzielności wciąż czujesz się zagubiony, nieszczęśliwy?

Kontrola ponad wszystko?

Wiele osób w dorosłym życiu buduje fasadę pseudosiły: czy to z braku alternatywy czy to z przywiązania do sprawowania władzy i kontroli. Dokładają kolejne cegiełki, cegły, kamienie do budowli fałszywej tożsamości. A ona szybko się rozrasta napędzana stresem, adrenaliną, głosem zachłannie i panicznie wykrzykującym w głowie "tego chcę", "tego nie chcę", "sam nie wiem, czego chcę".

Cena poklasku

Taka tożsamość nie ma źródła w wewnętrznej prawdzie, dlatego aby móc się utrzymać, musi ciągle szukać pożywki i zasilania na zewnątrz, jest nieustannie na głodzie. Po czym poznasz, że to ona przez ciebie przemawia? Krytykujesz: "Ale ona ma krzywe nogi. Na jej miejscu nie wkładałabym tak krótkiej sukienki". Szukasz przewagi nad innymi: "jestem lepszym pracownikiem niż Kowalski". Poniżasz: "dziecko zrobiłoby to lepiej niż ty". Poza tym porównujesz się do innych, szukasz poklasku, dowodu, że jesteś coś wart.

Szkoły psychoterapii: co najlepsze dla ciebie

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

4. Nie obwiniają innych za swoje porażki, biorą odpowiedzialność za swoje szczęście

"Przez pracę/ rodzinę nie mam czasu na swoje pasje", "to twoja wina, że jestem nieszczęśliwy" - spełnieni ludzi tak NIE mówią. Co więcej, oni tak nawet nie myślą. Co więc robią?

- Przestają obwiniać innych za swoje niepowodzenia. Nie narzekają na to, co obecnie źle funkcjonuje w świecie. Nie szukają wytłumaczeń i wymówek, dlaczego nie osiągnęli lub nigdy nie osiągną tego, o czym marzą. Zamiast tego biorą sprawy w swoje ręce, mobilizują całą swoją energię, siłę woli, samodyscyplinę, aby urzeczywistnić swoje pragnienia. Biorą odpowiedzialność za dokonywane życiowe wybory - przekonuje Patel.

Moc z tobą

- Nie szukają szczęścia w jakimkolwiek innym źródle niż w sobie samych. Wiedzą, że szczęście jest wewnętrzną pracą, a nie dziełem sytuacji czy przypadku. Są świadomi, że ich obecne życie jest wynikiem działań podejmowanych w przeszłości, a ich obecne działania poprowadzą do przyszłych rezultatów - dodaje.

Prawda jest taka, że to ty sobie "robisz" wszystko w życiu, decydujesz, co zrobisz z wydarzeniami losowymi. Nikt inny nie porusza rękami i nogami za ciebie, nie wypowiada za ciebie słów. Poniekąd masz największy udział w tym, że twoje życie wygląda jak wygląda.

Cena wyboru

Twój świat to jedna wielka niekończąca się katastrofa? Najpewniej pozwoliłeś komuś albo czemuś odebrać sobie szczęście, pokierować swoim życiem niezgodnie z twoim życzeniem. Bo nawet jeśli to rodzice naciskali na ciebie, żebyś poszedł na znienawidzony kierunek studiów, a potem siłą rzeczy, do równie znienawidzonej pracy. Nawet jeśli mąż wolałby, żebyś siedziała w domu z dziećmi zamiast chodzić na fitness. To ty dokonujesz wyborów, co ostatecznie zrobisz.

Każda decyzja oczywiście ma swoje konsekwencje. Jeśli nie spełnisz oczekiwań natarczywych rodziców, a oni nie dojrzeli do tego, by dać ci pójść swoją drogą, mogą się obrazić czy urwać kontakt. Partner również może być niezadowolony, że to on od czasu do czasu musi zająć się waszym potomstwem. Z drugiej strony spełnienie przekraczających twoje granice oczekiwań może powodować frustrację, zatracanie siebie.

Zamiast "partner", "oni", "praca", "związek", "dzieci" skup się na "JA" i swoim udziale w zaistniałej sytuacji i swoim szczęściu. Zastanów się, jak konstruktywnie możesz wykorzystać swoją sprawczość i władzę nad życiem.

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

5. Zarażają energią innych, wytrwale podążają swoim szlakiem

Twojej przyjaciółce błyszczą oczy, gdy mówi o planach założenia sklepu z ekologicznymi ubrankami dla dzieci? Partner żywo gestykuluje, gdy opowiada o realizacji projektu w pracy, masz wrażenie, że rozsadza go energia? Ludzi, którzy są blisko swojej prawdziwej natury i potencjału, promienieją, opowiadając, czym się zajmują, co mają w planach na przyszłość. Zarażają swoją pasją innych, po spotkaniu z nimi czujesz przypływ pozytywnych wibracji i inspiracji.

- Ich wewnętrzna energia nakręca do działań ich samych i otoczenie. Nie dają się rozpraszać temu, co nieistotne, nie tracą z pola widzenia tego, co dla nich ważne. Nie pozwalają nikomu i niczemu zepchnąć się z obranego szlaku - wylicza Tejal Patel. Nie znaczy to, że po drodze nie jest im ciężko i nie mają chwil zwątpienia. Owszem mają, i choć z boku nie zawsze to widać, to najczęściej mają więcej zmartwień niż inni. Napotykane trudności są niezbitym dowodem, że działasz zamiast leżeć na kanapie.

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

6. Są wdzięczni za to, co mają

Wciąż koncentrujesz się na brakach: na tym, czego jeszcze nie masz, czego nie udało ci się osiągnąć, co ci odebrano? Im więcej o tym myślisz, tym mniej masz energii, narasta w tobie rezygnacja, przekonanie, że nic dobrego ci się nie wydarza. Stop. Czy na pewno chcesz iść tą drogą? Nie? W takim razie zmień pryzmat, przez który patrzysz na to, co przed tobą. Ten wyłapujący wszystko, co nie po twojej myśli, zastąp takim, który będzie wyszukiwał, co ci sprzyja: wszystkie niespodzianki od losu, miłe gesty, dobrych ludzi, których miałeś okazję spotkać.

- Ludzie podążający za swoim potencjałem nie biorą niczego za pewnik. Są wdzięczni za to co mają. Dzięki temu doświadczają większego spokoju w chwili teraźniejszej i otwierają się na większą obfitość w przyszłości - przekonuje Patel.

Jak rozwijać wdzięczność?

Codziennie wieczorem wygospodaruj trochę czasu dla siebie. Weź kartkę i wypisz w punktach, za co jesteś dziś wdzięczny. Za uśmiech, który ktoś ci dziś podarował. Za promienie słońca, które ogrzewały ci twarz, gdy szedłeś do pracy. Za smaczny posiłek. Za rodzinę. Wspierającego partnera. Własną determinację w dążeniu do marzeń. Nie ma tak złych sytuacji, żeby nie znaleźć choćby niewielkiego powodu do wdzięczności.

Jest różnica...

Pamiętaj: to, na co zwracasz uwagę, staje się twoją rzeczywistością. Możesz żyć w świecie, który wciąż ci coś daje. Możesz żyć też w takim, który cały czas coś ci odbiera. Pytanie: który z nich wybierzesz?

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

7. Wychodzą poza strefę bezpieczeństwa

Robisz w życiu wszystko, aby w końcu osiągnąć ten magiczny bezpieczny punkt: życiową stabilizację? Kupić mieszkanie, zdobyć posadę w pracy pozwalającą na spłacanie kredytu, złapać i zaobrączkować partnera, a potem odcinać kupony. Żyć w spokoju dzień za dniem. Odsapnąć i spocząć na spokojnej mieliźnie niekończącego się dobrobytu? Może się wydawać, że tego właśnie pragniesz. Zwłaszcza jeśli twoje życie przypominało ostatnio rollercoaster. Czy jednak aby na pewno tak jest?

Bez zbędnego hamulca

Jedno ze znanych przysłów mówi, że jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. W tym świetle stabilizacja jest ułudą, tymczasowym okresem bez zmian. Jeśli chcemy za wszelką cenę ją utrzymać, hamując zmianę, będzie jak mielizna, na której być może trudniej się utopić, ale też nie pozwala wypłynąć na "głębokie wody". Rozważ to następnym razem, gdy ze strachu przed utonięciem, zrezygnujesz z marzeń.

- Ludzie kierujący się wewnętrzną mocą stronią od zasiedzenia się w przewidywalnym i wygodnym "miejscu" w życiu. Wiedzą, że życie tak naprawdę przeżywa się poza sferą bezpieczeństwa i komfortu. Są na tyle odważni, aby z wiarą zrobić skok w nieznane, wyjść z szeregu i pokonać przeszkody, które mogą się pojawić. Są otwarci na odkrywanie nowych lądów,  uczenie się nowych umiejętności i lekcji- wylicza Patel. Nawet jeśli kilkakrotnie mieliby po drodze się podtopić i narazić na upadek.

Zobacz także:

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

8. Poświęcają czas na praktyki duchowe

Miło i przyjemnie czyta się mądre słowa i rady, ale skąd brać wewnętrzny spokój i opierającą się na chwile zwątpienia pewność, które pozwolą iść z odwagą swoją drogą?

- Osoby świadome swojego potencjału poświęcają dużo uwagi duchowości, która pozwala im podtrzymywać wewnętrzną moc - mówi Tejal Patel. Ona nie jest czymś danym raz na zawsze. Jest jak płomień, który trzeba podsycać, pilnować, aby nie przygasał. W niesprzyjających okolicznościach lub pozostawiony sam sobie ogień najpewniej zgaśnie.

Wiara czyni cuda

- Duchowe praktyki i mądrości pozwalają złapać dystans, wznieść się poza iluzoryczne przekonania, rozwinąć samoświadomość - podpowiada Patel. Możesz sięgać do różnych religii: naszej chrześcijańskiej czy np. bardziej egzotycznych wschodnich wierzeń. Nie jest to jednak konieczne. Duchowość to znacznie więcej niż wyznanie. Jeśli wolisz, możesz obejść się bez otoczki jakiejkolwiek ideologii. Wszak czynnością wybitnie duchową przy dobrych chęciach może stać się nawet zwykłe zmywanie naczyń. Rzecz w stanie umysłu, nie sposobie wykonania. Aktywnościami rozwijającymi duchowość może być medytacja, modlitwa, joga, techniki uważności czy choćby przebywanie na łonie natury. Drogi do jednego celu mogą być różne.

Czasem umyka...

Nawet jeśli płomień twojej wewnętrznej mocy już dawno zgasł i nie pamiętasz nawet, jak to jest żyć w blasku jego światła, wciąż możesz go ponownie rozpalić.

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

9. Korzystają z wyobraźni

- Osoby pełne potencjału są świadome potęgi wyobraźni i wykorzystują ją w konstruktywny sposób - twierdzi Patel. Wyobraźnia przenosi nas do odmiennego stanu. Świata, którego jesteśmy twórcami: to my decydujemy, co sobie wyobrazimy, czego nie, jak zmodyfikujemy treść wyobrażenia. Niczym bogowie mamy pełny wpływ na wszystko, co stanie się w tym świecie. Warto korzystać z tego daru. Jak i w jakim zakresie? Więcej o mocy wyobraźni przeczytasz tutaj:

Przenieś się w wyobraźni tam, gdzie chcesz - mózg nie odróżni prawdy od fikcji

odkryj swój potencjał odkryj swój potencjał Shutterstock

10. Wiedzą, że są wyjątkowi i nie muszą nikomu niczego udowadniać

- Kiedy żyjemy zgodnie ze swoją autentyczną mocą, relaksujemy się, rozluźniamy - wyjaśnia Patel. Niczego nikomu nie musimy udowadniać. Przestajemy widzieć świat przez pryzmat zagrożeń i ułomności. - W każdym człowieku zapisana jest świadomość, kim naprawdę jest. Zawsze tam będzie i czeka na odkrycie. Tego się nie da wymazać z nas - dodaje.

Każda pojedyncza osoba na ziemi bez wyjątków ma unikalny, niepowtarzalny i przysługujący tylko jej jednej na tym świecie potencjał. Różnica polega tylko na tym, że niektórzy z nas go odkryli, a inni dopiero odkrywają. Masz dwie możliwości: uwierzyć, że masz w sobie skarb i z ciekawością go poznawać albo tkwić w przekonaniu, że to zbyt piękne, żeby było prawdziwe i nawet nie szukać.

Autorka artykułu: Małgorzata Skorupa - psycholog, psychoterapeutka, redaktorka serwisu Zdrowie.gazeta.pl, konsultantka Telefonu Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Autorka wielu publikacji z zakresu psychologii oraz rozwoju osobistego.

Dowody, że stres cię pochłania

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku

Więcej o: