Przeziębienie u dziecka - kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Podwyższona temperatura, katar i kaszel to najczęstsze objawy rozwijającego się przeziębienia. Ich występowanie u małych dzieci to nie tylko duży stres dla rodziców, ale i dylemat czy wzywać lekarza. Kiedy pomoc specjalisty jest niezbędna, a kiedy możemy zastosować domowe sposoby leczenia?
Ból brzucha i wymioty u dziecka Ból brzucha i wymioty u dziecka Shutterstock

Kiedy maluch wymiotuje lub ma biegunkę

Każda mama powinna pamiętać, że infekcja u dziecka przebiega - w pierwszej fazie - zupełnie inaczej niż u osoby dorosłej. Zazwyczaj, nim pojawią się typowe dla przeziębienia czy grypy objawy, malucha męczy biegunka bądź wymioty. W takich sytuacjach nie powinnaś ryzykować i od razu skontaktować się z lekarzem.

Biegunka i wymioty bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia, dlatego aby temu zapobiec należy podawać dziecku jak najwięcej płynów. Jak to zrobić? Niemowlaka czy dziecko, które jeszcze jest karmione piersią należy bardzo często przystawiać do piersi. Większe dzieci warto spróbować przekonać by wypijały niewielkie ilości wody niegazowanej (najlepiej by była przegotowana i nie gorąca, tak by nadawał się od razu do picia).

Jeśli zauważysz, że malec nie moczy pieluszki, ma bardzo czerwone i wysuszone usta, choć płacze na jego policzkach nie widzisz łez, a skóra na brzuchu jest wyraźnie napięta, konieczna jest pomoc lekarza. Najprawdopodobniej malec jest zupełnie odwodniony i należy jak najszybciej podać mu odpowiednią kroplówkę.

Jeśli maluch ma więcej niż pół roku, a wszelkie dolegliwości ustąpiły po ok. 6 godzinach możesz odetchnąć z ulgą. W przeciwnym razie, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, natychmiast wezwij pomoc.

Gorączka u dziecka Gorączka u dziecka Shutterstock

Uwaga! Wysoka gorączka!

Musisz pamiętać, że podwyższona temperatura u dziecka nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Jeśli nie przekracza 38 stopni możemy podejrzewać ząbkowanie. Rozpalenie dziecka może wynikać także ze zbyt intensywnej zabawy. Jednak jeśli masz przeczucie, że coś się dzieje i kolejny pomiar pokazuje, że temperatura niebezpiecznie się podnosi, w pierwszej kolejności podaj dziecku, odpowiedni dla jego wieku, lek na zbicie gorączki. W żadnym razie nie próbuj sięgać po aspirynę czy polopirynę! Zawarty w nich kwas acetylosalicylowy podany w zbyt dużej ilości i bardzo małemu dziecku może mieć opłakane skutki. Takie "zatrucie" może wywołać zespół Reye'a. Choroba ta może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby lub mózgu, a w najgorszym wypadku do śmierci malca (więcej o chorobie przeczytasz tutaj)!

Przygotuj dziecku kąpiel. Musisz pamiętać by temperatura wody była zaledwie o 2-3 stopnie niższa niż temperatura ciała dziecka. Umieszczenie malca w zbyt zimnej wodzie może doprowadzić do szoku termicznego. Kiedy już wyjmiesz dziecko z kąpieli nie ubieraj go grubo. Wystarczy jak założysz mu cienką koszulkę i pieluszkę oraz skarpetki. Nie przykrywaj dziecka kołdrą ani cienkim kocykiem - tak dodatkowo "ogrzewasz" dziecko zamiast je "ochładzać". Zadbaj także o to by w pokoju była optymalna temperatura tj. między 20 a 22 stopnie i odpowiednia wilgoć (wystarczy, że położysz na kaloryferze mokry ręcznik lub pieluszkę).

Jeśli obawiasz się, że przygotujesz zbyt ciepłą lub zbyt zimną wodę ogranicz się do zimnych okładów na czoło, kark lub łydki.

Odpowiednio szybko zbijając gorączkę nie dopuścisz do wystąpienia drgawek. Dziecko się "trzęsie", nie może oddychać sinieje. Pojedynczy atak - w skrajnych przypadkach - może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Drgawki gorączkowe wyglądają jak atak padaczki, pod żadnym pozorem nie wkładaj dziecku nic do buzi. W sytuacji gdy jednak nie uda nam się ich uniknąć należy jak najszybciej położyć dziecko na boku, tak by nie udusiło się własną śliną. Od razu wezwij pogotowie.

Takie ataki mogą pojawiać się do ok. czwartego roku życia dziecka i mogą, ale nie muszą się powtarzać. Jednak dla pewności lepiej poprosić lekarza o receptę na preparat, który zatrzyma napad drgawek odpowiednio wcześnie. Czasem, dla pewności, że nie dzieje się nic niepokojącego lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Czytaj:

Gorączka u dziecko - co robić?

Kaszel u dziecka Kaszel u dziecka Shutterstock

Groźny kaszel

Pokasłujący maluch powinien zostać osłuchany przez pediatrę, ponieważ przyczyn kaszlu może być wiele, począwszy od zwykłego podrażnienia gardła po infekcję górnych dróg oddechowych. Kiedy przejdzie w tzw. kaszel mokry dziecko może zacząć wymiotować. Dzieje się tak ponieważ dziecko połyka oderwaną wydzielinę, gdy ta trafi do żołądka podrażnia go i prowokuje wymioty. Aby odciągnąć zalegającą wydzielinę u niemowląt stosuje się specjalne aplikatory, które działają na zasadzie babcinej gruszki, są jednak delikatniejsze i wygodniejsze w użyciu. W przypadku gdy podane preparaty na kaszel - syropy wykrztuśne, te przeciwkaszlowe podaje się sporadycznie i tylko przed snem - nie działają, a jedynie zaostrzają kaszel, bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie.

Odksztuszanie może ułatwić oklepywanie. Połóż malca na brzuchu na swoich kolanach, tak by głowa znajdowała się niżej niż płuca. Lekko zgiętą dłonią delikatnie uderzaj w plecy dziecka - pozwoli to szybciej udrożnić drogi oddechowe

Czasem zdarza się, że dziecko kaszle bez wyraźnych objawów przeziębienia. Jego przyczyną może dym papierosowy, dlatego jeśli palisz lub w najbliższym otoczeniu dziecka znajduje się palacz postaraj się ograniczyć te kontakty, wyznaczyć jedno miejsce do palenia lub dokładnie wietrz mieszkanie po każdym wypalonym papierosie.

Jeśli z czasem kaszel dziecka zacznie dziwnie brzmieć (przypomina szczekanie psa), jest bardzo męczący, pojawia się chrypka oraz kłopoty z oddychaniem można podejrzewać, że w obrębie krtani rozwija się stan zapalny. Problemy z krtanią zazwyczaj dają o sobie znać późnym wieczorem czy w nocy. Postępujący obrzęk krtani można zahamować zimnym powietrzem, wystarczy ze staniesz z dzieckiem przy otwartym oknie. Jeśli na zewnątrz jest chłodno, aby nie pogorszyć sprawy przykryj dziecko czymś ciepłym np. kocem czy pledem.

Czytaj także:

Cały ten kaszel

Ból gardła u dziecka Ból gardła u dziecka Shutterstock

Mamo, boli mnie gardło ...

Starsze dziecko samo zaalarmuje że coś mu dolega, młodsze stanie się bardziej apatyczne, straci apetyt. U małych dzieci, u których układ odpornościowy nie jest wystarczająco dobrze rozwinięty zazwyczaj rozpoznaje się ostre zapalenie gardła lub anginę. Tę ostatnią można zaobserwować gołym okiem, gardło dziecka jest mocno zaczerwienione, a na migdałkach pojawia się żółtawa wydzielina. U małych dzieci, u których angina często powraca rozważa się usunięcie migdałków.

Aby złagodzić dolegliwości możesz podać malcowi odpowiedni dla niego lek przeciwbólowy. Dodatkowo podawaj mu dużo płynów, pamiętaj aby były ciepłe, nie gorące. Jeśli dziecko je już samodzielnie postaraj się, aby przez czas rekonwalescencji w codziennym menu nie pojawiły się kwaśne czy ostre potrawy, które mogą podrażniać. Niestety, leczenie na własną rękę nie zda egzaminu i konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Czytaj także:

Zapalenie migdałków u dziecka

Katar u dziecka Katar u dziecka Shutterstock

Cieknący nosek

Z jego powodu najbardziej cierpią niemowlęta (ponieważ nie potrafią jeszcze oddychać przez usta), a początek jest stosunkowo niewinny. Zazwyczaj zaczyna się od kichania, z nosa wydobywa się początkowo wodnista i przezroczysta wydzielina, która po kilku dniach zmienia kolor. Czasem pojawia się stan podgorączkowy. Aby ułatwić maluchowi oddychanie należy udrożnić nos. Podawanie dziecku środków dla dorosłych dodatkowo podrażni śluzówkę i pogorszy sprawę. Najlepiej użyć soli fizjologicznej lub wody morskiej. Zanim ich użyjesz wstaw je na kilkadziesiąt minut do lodówki, jest ona zupełnie bezpieczna i dodatkowo złagodzi obrzęk śluzówki nosa.

Wpuszczając je do nosa pamiętaj by malec leżał na plecach, po aplikacji przytrzymaj dziecko w takiej pozycji by preparat nie wyciekł zaraz z nosa. Po kilku chwilach połóż malca na brzuchu by wydzielina mogła spokojnie wyciec z nosa. Jeśli po 2-3 dniach katar ustąpi nie ma potrzeby udawać się do lekarza, w przeciwnym razie wizyta u pediatry jest konieczna.

Bół ucha u dziecka Bół ucha u dziecka Shutterstock

Boli! Kłuje!

Jeśli malec staje się wyjątkowo marudny, nie ma apetytu, zaczyna gorączkować i co chwila dotyka ucha można podejrzewać, że to ono jest źródłem kłopotu. Tu niestety nie ma na co czekać. Zapalenie ucha najczęściej wymaga przyjmowania antybiotyków, ponieważ bardzo często wywołane jest przez bakterie, a zwlekanie z leczeniem może mieć przykre skutki. Nie wpuszczaj do ucha dziecka żadnych kropel ani innych preparatów, których nie zalecił lekarz. Może to grozić poważnym uszkodzeniem ucha i prowadzić do problemów ze słuchem w przyszłości. Aby złagodzić ból możesz sięgnąć po olejek kamforowy. Pamiętaj jednak, aby nie nasączać nim wacika i nie wkładać do ucha dziecka, wystarczy, że posmarujesz skórę za uchem 2-3 razy dziennie.

Jeśli problemy będą nawracać bez konsultacji z laryngologiem się nie obejdzie. Pediatra zapewni tylko doraźną pomoc i nie wykluczy np. płynu w uchu czy przerostu migdałków, które często stoją za bólem uszu u dzieci.

Czytaj także:

Ostre zapalenie ucha u dziecka

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Więcej o: