Amerykański magazyn "U.S. News & World Report" wziął pod lupę 38 diet i po raz kolejny za najlepszą dietę zeszłego roku uznał DASH. Wyjaśniamy, czemu jest taka świetna i jak wprowadzić ją w życie.
Jak co roku magazyn "U.S. News & World Report" wraz z ekspertami do spraw dietetyki stworzył ranking najlepszych diet. Kolejny rok z rzędu zdecydowanym faworytem okazała się dieta DASH. Co jest w niej takiego, że dietetycy nie są (póki co) w stanie wymyślić lepszej?
1. Plusy dla każdego
Z diety skorzysta właściwie większość z nas, gdyż jednym z jej głównych założeń jest odstawienie produktów wysokoprzetworzonych. Według ekspertów DASH zapewnia energię do codziennego funkcjonowania, w tym uprawiania sportu.
2. Dieta DASH: Leczy (!) nadciśnienie
Dieta DASH została opracowana głównie pod kątem leczenia nadciśnienia tętniczego. Dlatego jej główną zasadą jest zminimalizowanie produktów zawierających sód - pierwiastka, który w dużym stopniu odpowiada za tę dolegliwość. W Polsce na nadciśnienie cierpi przynajmniej 9,5 mln osób (dane z 2012). Połowa chorych umiera na choroby naczyniowo-sercowe, związane właśnie z nadciśnieniem.
3. Jest prosta i może być stosowana do końca życia
Siła tej diety tkwi w prostocie i uniwersalności, gdyż jest ona w dużej mierze oparta na ogólnie przyjętych zasadach zdrowego żywienia. Pozwala na wprowadzanie wszystkich grup produktów, które znajdują się w znanej nam piramidzie żywienia, dlatego można uznać ją za sposób żywienia na całe życie.
Najważniejszą zasadą diety DASH jest zmniejszenie spożywania sodu, który znajduje się głównie w produktach wysokoprzetworzonych. Ogromnym plusem diety jest jej prostota i właściwie dowolność w komponowaniu potraw. Nie ma ścisłych wytycznych, o jakiej porze należy spożywać poszczególne grupy produktów. Nikt nie broni np. jedzenia chleba po godzinie 15. Na pewno jednak warto kierować się zasadami zdrowego żywienia: pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie oraz nie głodzić się przez cały dzień, by nadrobić to wieczorem.
Zboża
W diecie DASH duży nacisk kładzie się na pełnoziarniste produkty zbożowe: płatki (np. owsiane, orkiszowe, żytnie), kasze, ciemne pieczywo, ciemne makarony, ryż. Zaleca się, aby dziennie jeść 6-8 porcji produktów zbożowych, przy czym 1 porcja oznacza: kromkę chleba, pół szklanki suchej kaszy lub ryżu, ok. 1/3 szklanki płatków.
Warzywa
Każdego dnia powinniśmy zjadać 4-5 porcji warzyw. 1 porcja to np. 1 szklanka warzyw kapustnych, pół szklanki pokrojonej papryki lub buraka. Im bardziej różnorodnie, tym lepiej, natomiast na pewno warto postawić na warzywa zielone.
Według diety DASH należy kupować produkty świeże, w sezonie zimowym mrożonki. Unikajmy natomiast warzyw w postaci konserw, a jeśli już, to wybierajmy takie, które mają niskie stężenie sodu i nie zawierają soli.
Owoce
Optymalna liczba porcji to 4-5, przy czym porcja oznacza średni owoc lub 1/4 szklanki owoców suszonych.
Jeśli to możliwe, zjadajmy jak najwięcej owoców surowych. Nie obierajmy ze skórki tych, które możemy zjeść wraz z nią, np. jabłek, gruszek, śliwek.
Nabiał
Szklanka kefiru, szklanka jogurtu i 50 g białego sera - to 3 porcje nabiału, czyli dokładnie tyle, ile powinniśmy zjadać na dobę według zasad diety DASH. Jeśli nie lubimy nabiału, możemy go jeść np. w postaci mlecznych koktajli z owocami.
Mięso i ryby
Dieta zakłada spożywanie do 6 porcji mięsa lub ryb dziennie (z naciskiem na ryby). Jedna porcja to ok. 30 g produktu. Unikamy natomiast mięsa tłustego, a z drobiu zdejmujemy skórę. Mięso i ryby oczywiście gotujemy lub pieczemy, a nie smażymy.
Orzechy, ziarna, nasiona, rośliny strączkowe
Dieta DASH narzuca, aby po tę grupę produktów sięgać maksymalnie w ilości 1 porcji dziennie, np. 1/4 szklanki orzechów lub ziaren słonecznika, 1/2 szklanki strączków.
Tłuszcze i oleje
Możemy spożywać 2-3 porcje dziennie, z tym że stawiamy na "dobre" tłuszcze, np. 1 łyżka oleju rzepakowego (to już jedna porcja) lub dobre jakościowo margaryny.
Słodycze
Co ciekawe, twórcy diety dopuszczają jedzenie słodyczy - do 5 porcji w tygodniu. Jednak wbrew pozorom nie jest to zbyt wiele. 1 porcja to łyżka cukru, galaretki lub dżemu. Zabronione są jednak wszelkie batoniki, herbatniki z racji na szkodliwe tłuszcze trans.
Jeśli mamy problem z nadciśnieniem i z tego powodu przechodzimy na dietę DASH, powinniśmy definitywnie zrezygnować z alkoholu. Ten sposób żywienia zakłada również zminimalizowanie spożycia kofeiny, słodyczy typu czekolada, batony, słonych przekąsek, soli (można jeść maksymalnie 1/2 łyżeczkę dziennie), produktów wysokoprzetworzonych, smażonych (w szczególności na głębokim tłuszczu).
Śniadanie:
Owsianka z owocami lub owocami suszonymi
Kanapka z chleba razowego z warzywami i plastrem sera
II śniadanie:
Kromka pieczywa pełnoziarnistego z pastą warzywną
Koktajl warzywno-owocowy i garść orzechów
Obiad:
Zupa krem, np. pomidorowa
Kasza z warzywami i kurczakiem oraz łyżką oleju/oliwy
Podwieczorek:
Twarożek lub serek wiejski z dodatkiem warzyw (rzodkiewką, ogórkiem)
Kolacja:
Sałatka warzywna z tuńczykiem i ryżem
Śniadanie:
Kasza jaglana ze świeżymi owocami
Kanapka z pieczywa razowego z twarożkiem i szczypiorkiem
II śniadanie:
Koktajl warzywno-owocowy na bazie awokado
Obiad:
Zupa krem, np. dyniowa z grzankami z chleba razowego
Makaron pełnoziarnisty z dorszem i szpinakiem
Podwieczorek:
Sałatka grecka z oliwą
Kolacja:
Zupa krem, np. dyniowa, z soczewicy
Brukselka zapiekana z pestkami dyni i ziarnami słonecznika
Śniadanie:
Jogurt naturalny z ziarnami słonecznika i żurawiną
Kanapka z chleba razowego i pastą warzywną
II śniadanie:
Surówka z kawałkami kurczaka i olejem rzepakowym
Obiad:
Grillowany łosoś, zestaw surówek, brązowy ryż, sos jogurtowo-czosnkowy
Podwieczorek:
Garść orzechów, jogurt naturalny
Kolacja:
Pieczone warzywa korzeniowe (pietruszka, marchew, burak) z jarmużem
TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: