Manekiny wzorowane na sylwetkach osób niepełnosprawnych - dobry pomysł?

W związku z odbywającym się w tym tygodniu Dniem Osób Niepełnosprawnych w Szwajcarii zorganizowana została akcja, mająca na celu przypomnienie, że częścią społeczeństwa są również osoby niepełnosprawne.
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Na początku grudnia na jednej z wystaw sklepowych w Zurychu przechodnie mogli zaobserwować nietypowe zjawisko. Ku ich zdumieniu nieskazitelne sylwetki manekinów zostały zastąpione przez modele, powstałe na wzór ciał osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.Fot. YouTube/ Alain Gsponer

Skąd ten pomysł?

Pomysł na akcję to dzieło największej niepublicznej szwajcarskiej organizacji charytatywnej, działającej na rzecz osób niepełnosprawnych - Pro Infirmis. Przedsięwzięcie zostało obmyślone i zrealizowane w związku z odbywającym się w tym tygodniu Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Jego głównym założeniem była zachęta do zaakceptowania żyjących wśród nas osób niepełnosprawnych, a także do refleksji nad tym, iż - wbrew temu, co możemy widzieć na sklepowych wystawach czy pokazach mody - nikt z nas nie jest idealny.

Do udziału w akcji zgłosiło się pięć znanych osób - ochotników z różnymi niepełnosprawnościami. Każdego z uczestników dokładnie zmierzono i na tej podstawie stworzono wzorowane na ich sylwetkach manekiny. "To niesamowite, móc zobaczyć siebie w ten sposób, kiedy zwykle nie można nawet przejrzeć się w lustrze" - mówili zaskoczeni, po raz pierwszy oglądając modele powstałe na podstawie własnych wymiarów. "Chciałbym wiedzieć czy osoby przechodzące obok wystaw będą widzieć naszą niepełnosprawność" - zastanawiał się jeden z ochotników. "Będą naprawdę zirytowani tym widokiem" - oceniał inny uczestnik akcji. Z dumą pozowali jednak do zdjęć obok manekinów stworzonych na podstawie ich wymiarów.

Jasmine Rechsteiner - Miss Osób Niepełnosprawnych, cierpiąca na kifoskoliozęFot. YouTube/ Alain Gsponer

Urs Kolly - lekkoatleta i paraolimpijczyk, zdobywca siedmiu srebrnych i jednego brązowego medalu, który stracił nogę w wypadkuFot. YouTube/ Alain Gsponer

Nadia Schmid - blogerka cierpiąca na wrodzony rdzeniowy zanik mięśniFot. YouTube/ Alain Gsponer

Alex Oberholzer - prezenter radiowy i krytyk filmowy, chorujący na polioFot. YouTube/ Alain Gsponer

A także Erwin Aljukić - aktor cierpiący na wrodzoną łamliwość kościFot. YouTube/ Alain Gsponer

Reportaż z akcji

Oprócz przygotowania akcji, organizacja opublikowała również film w reżyserii Alaina Gsponera, który można obejrzeć na przykład na YouTube. Pokazuje on jak - na podstawie wymiarów ochotników - powstawały manekiny oraz jakie były reakcje przechodniów, oglądających je później na przystrojonych świątecznie, sklepowych wystawach. Anglojęzyczną wersję filmu obejrzano dotychczas blisko dwa miliony razy.Więcej o:
Komentarze (4)
Manekiny wzorowane na sylwetkach osób niepełnosprawnych - dobry pomysł?
Zaloguj się
 • wilma.flintstone

  Oceniono 34 razy 30

  A to slowo "przesada" w tytule to ma cos sugerowac? Bo jak dla mnie to tylko umacnia negatywny w spoleczenstwie stosunek do niepelnosprawnych. Przesada? Bo co? Bo juz nie sa tak estetyczne...?

  Tak czy siak - mam mieszane uczucia, a to dlatego ze niepelnosprawni zawsze chca zeby ich traktowac normalnie. Tymczasem takie manekiny to takze dowod, ze jednak sa inni, bo skoro trzeba bylo specjalne je robic...A prawda jest taka, ze nawet pelnosprawny czlowiek nie wyglada tak jak sklepowy manekin. Stad zreszta kampania o produkcje lalek o nieco pelniejszych ksztaltach, bo przeciez normalny czlowiek nie ma w talii 40 cm...

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 14 razy 12

  Jaka przesada - przecież to jednorazowa akcja społeczna, a nie jakiś stały pomysł typu "Na każdej wystawie musi być co najmniej jeden manekin 'niepełnosprawny' i jeden czarny, bo inaczej to dyskryminacja!". Dlatego myślę, że to dobry pomysł. Traktowanie normalnie nie oznacza udawania, że wszyscy są tacy sami...
  Tylko choćby manekin na jednej nodze jest cokolwiek nienaturalny - widać to, gdy stoi koło niego pierwowzór i wcale nie wygląda jak manekin, bo ma na nodze protezę.

 • mrfx

  Oceniono 11 razy 5

  Ja również zastanawiam się co trzeba mieć pomiędzy uszami i jak zostać (nie)wychowanym, by z skojarzyć z takim tematem słowo "przesada" i użyć je następnie w tytule.

 • zembaty66

  Oceniono 3 razy -3

  O fuj... politpoprawność święci tryumfy w głupim świecie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX