Przyjazny szpital? Czy to możliwe?

Łatwy dostęp do wysoce wyspecjalizowanego sprzętu, pełna gama specjalistów oraz uproszczona i sprowadzona do minimum biurokracja. Mogłoby się wydawać, że właśnie tak, zdaniem pacjentów, powinien wyglądać idealny szpital. Nic bardziej mylnego! Zmuszeni do pozostania w szpitalu chorzy pragną idyllicznej placówki niczym z Leśnej Góry, a lekarzy tak miłych i empatycznych jak doktor Zosia z telewizyjnego serialu "Na dobre i na złe". O oczekiwania pacjentów zapytali organizatorzy akcji "Najlepszy szpital. Giżycko", której patronem jest m.in. serwis zdrowie.gazeta.pl.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Po analizie blisko 500 ankiet wypełnionych w ramach, przeprowadzonej w Giżycku, akcji "Najlepszy Szpital. Giżycko" okazało się, że wyobrażenia o placówce doskonałej, zarówno lekarzy jak i pacjentów, bardzo się rozmijają.

Przeprowadzone wśród mieszkańców Giżycka ankiety to pierwszy etap eksperymentu realizowanego przez Grupę Nowy Szpital. Badanie prowadzono zarówno w samym szpitalu, jak i za pośrednictwem strony internetowej www.najlepszyszpitalgizycko.pl oraz podczas ulicznych sond realizowanych w kwietniu b.r.

Celem kampanii jest, w ciągu najbliższych miesięcy, wprowadzane zasugerowanych przez samych pacjentów zmian mających usprawnić pracę szpitala i zwiększyć zadowolenie pacjentów.

Słowa, które leczą?

To, na co najbardziej skarżyli się respondenci to niewłaściwa komunikacja z personelem. Brak zrozumienia oraz empatii sprawiały, że pobyt w szpitalu stawał się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Niewystarczające zainteresowanie, używanie specjalistycznych terminów czy niezrozumiały opis procedur medycznych przez lekarzy tylko pogłębiały poczucie wyobcowania.

Obok poprawy relacji na linii pacjent - personel szpitala ankietowani wskazywali także zapotrzebowanie na dodatkowe usługi takie jak . dostęp do internetu (48 proc.) i bankomatu (28 proc.). Na pytania o inne zmiany, pacjenci odpowiadali wskazując m.in. potrzebę lepszego wyposażenia sal chorych (34 proc.), czy łatwiejszego dostępu do łazienki (26 proc.). Co ciekawe niewiele ponad 30 proc. pytanych chciałoby zobaczyć w szpitalach i być diagnozowani lepszym i bardziej nowoczesnym sprzętem.

Jak szpital, to tylko w Leśnej Górze

Zatem, czy idealny szpital w ogóle istnieje? Zdaniem respondentów tak! - W części opisowej ankiet pacjenci często powoływali się na szpital w Leśnej Górze - komentuje wyniki badania Małgorzata Mistera, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Giżyckim.

- Będziemy się starać dogonić serialowy wzorzec, choć pewnie nie zawsze będzie to łatwe. W każdym razie cieszymy się z każdej ankiety, wiele z wypowiedzi to konkretne wskazówki co i jak zmienić - mówi Mistera. Opracowane wyniki ankiet będą szczegółowo omawiane z pracownikami szpitala w Giżycku. Na ich podstawie zostanie przygotowany plan zmian. Przebieg projektu można na bieżąco obserwować na stronie internetowej www.najlepszyszpitalgizycko.pl. Internauci będą mogli włączyć się do akcji m.in. komentując pojawiające się na stronie informacje, czy proponując własne pomysły na zmiany.

Więcej o: