Odroczone rodzicielstwo - czy czeka nas epidemia niepłodności?

Jeszcze niedawno kobieta rodząca pierwsze dziecko po 28. roku życia nazywana była ?starszą pierwiastką?. Obecnie panie pytane o maksymalny wiek na pierwszą ciążę mówią - 42 lata. Odraczanie decyzji o rodzicielstwie pociąga za sobą pewne konsekwencje.
Najpierw trzeba zdobyć wykształcenie, doświadczenie zawodowe, wyszaleć, ustatkować się. O tym, że coś nie gra wiele osób dowiaduje się, gdy zegar biologiczny wskazuje desperacko, że możliwości prokreacyjne organizmu albo zanikają, albo już zanikły.

- Polska należy do grupy państw Unii Europejskiej o bardzo niskiej dzietności - mówił prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Zakłada się, że niepłodność dotyka co 6. parę. Lekarze alarmują: niepłodność to choroba społeczna, o której wyleczeniu możemy mówić dopiero w momencie, gdy na świecie pojawi się żywe dziecko.

- W Polsce obserwujemy zjawisko odroczonej płodności, które skutkuje zmniejszoną dzietnością - przyznaje prof. Hanke. Przesuwający się wiek prokreacyjny stał się wyzwaniem dla współczesnej medycyny rozrodu.

- Obserwujemy wzrost liczby kobiet rodzących po 45. roku życia - informuje prof. Marian Szamotowicz, kierownik Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku, ku pocieszeniu dodając, że odsetek ciąż u kobiet poniżej 18. roku życia zmniejszył się.

Pierwsza ciąża - najpóźniej do 32. roku życia. Po 40-tce za późno na pierwsze dziecko?

Rzadziej zdarzają nam się tzw. "wpadki", częściej odkładamy rodzicielstwo na bliżej nieokreśloną przyszłość. Gdzie jest górna granica? Prof. Wojciech Hanke przytacza badania, w których pytano panie o najpóźniejszy wiek, kiedy kobieta powinna zdecydować się na urodzenie pierwszego dziecka. Jakie odpowiedzi padały najczęściej? Zdaniem ankietowanych ostatni dzwonek na pierwszą ciążę przypada średnio na 32. rok życia. Z kolei na pytanie w jakim wieku kobieta nie powinna już mieć dzieci, uśredniona odpowiedź wskazywała na 42 lata.

Te normy jeszcze niedawno były niższe. Obecnie na powyższe pytania uzyskujemy coraz wyższe odpowiedzi - zwracają uwagę specjaliści. - Tymczasem w starszych podręcznikach medycyny już kobieta po 28. roku życia nazywana była "starszą pierwiastką" - żartuje prof. Szamotowicz.

Zegar odmierza nie lata kalendarzowe, a wiek biologiczny

W przypadku kobiet czas ma o wiele większe znaczenie niż w przypadku mężczyzn. Możemy w uproszczeniu przyjąć, że dwudziestolatka będzie bardziej płodna niż trzydziestolatka, a trzydziestolatka bardziej niż czterdziestolatka. Wiek metrykalny bywa jednak zawodny lub chociażby mało precyzyjny. Dzieje się tak, dlatego że o płodności decyduje głównie jego krewniak - wiek biologiczny. Czasem rozdźwięk między jednym i drugim jest znaczny. Skąd mamy wiedzieć, w jakim miejscu znajdują się wskazówki zegara odmierzające czas kobiecej płodności? Przydatna do określenia tegoż okazuje się tzw. rezerwa jajnikowa.

- Termin "rezerwa jajnikowa" używany jest do określenia zdolności jajnika do udostępniania komórek jajowych, które mogą zostać zapłodnione - tłumaczy prof. Piotr Skałba, Ordynator Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Liczba obecnych w jajnikach i zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych pozwala ocenić rezerwę jajnikową, która z wiekiem progresywnie maleje. Odzwierciedla również tzw. wiek biologiczny i dla specjalistów zajmujących się leczeniem niepłodności jest znacznie ważniejsza niż wiek kalendarzowy - podkreśla.

Jajniki stanowią niejako "banki komórek jajowych", i to od ich zasobności w dużej mierze zależy sukces reprodukcyjny. W ciągu życia organizm kobiety, choćby podczas owulacji, "wydaje" komórki jajowe, a ich zasoby maleją. Puste lub zubożone konto nie rokuje najlepiej dla płodności. Co jeszcze ma znaczenie? Przy ocenie płodności kobiecej bierze się pod uwagę zarówno ilość komórek jajowych, jak i ich jakość - zaznacza prof. Skałba. Dla orientacji można spojrzeć w metrykę. - Jakość komórek jajowych ulega obniżeniu u kobiet w okolicach 35 roku życia. Zjawisko to nasila się natomiast u kobiet przed lub po 40. roku życia, kobiety 45- letnie mogą nadal posiadać dobrej jakości komórki jajowe, chociaż ich płodność jest już niska - relacjonuje.

Supersamiec zawsze płodny- co mówią użytkownicy na forum?

W praktyce najczęściej bywa tak, że w przypadku braku ciąży mimo starań do lekarza trafia kobieta. I dobrze. Jednak warto pamiętać o tym, że pod lupę specjalisty w celu diagnozy powinien trafić także on. Najlepiej jeśli zdarzy się to już po roku bezowocnych prób reprodukcyjnych - twierdzą eksperci. Nie wszyscy mężczyźni są chętni, aby poddać się medycznym procedurom, w tym badaniu nasienia. Konfrontacja z możliwością własnej reprodukcyjnej niemocy może być dla mężczyzny trudnym doświadczeniem.

"Mój partner też nie chciał słyszeć o badaniu - musiałam namawiać go przez kilka miesięcy, przepłakać kilka wieczorów i znaleźć klinikę, do której można było dowieźć próbkę, żeby on osobiście nie musiał tam iść" - wspomina na naszym forum użytkowniczka o pseudonimie "misiu.stefan". "Mężczyzna miał być silny, zdolny - za przeproszeniem - "zrobić dziecko" i być ostoją rodziny. Jeśli okaże się, że ma problem, może się załamać i zwątpić w siebie" - przedstawia męską perspektywę "karolgd". Z drugiej strony niezwerfikowany niepokój dalej ciąży na samoocenie, a w dodatku utrudnia leczenie. Szczególnie, że czynnik męski w niepłodności jest wysoki i wciąż wzrasta.

"Badania wykazały udział mężczyzn w niepłodności w ponad połowie przypadków. Obserwujemy systematyczne obniżanie się jakości nasienia w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Zarazem zmienił się zakres norm prawidłowych parametrów nasienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) -ostatnia zmiana 2010 roku. To skutek odkryć, że to, co jeszcze niedawno uznawaliśmy za normę, w rzeczywistości może negatywnie wpływać na płodność" - pisze w tekście "Czy rzeczywiście mamy do czynienia z "epidemią" niepłodności męskiej?" dr Paweł Radwan, ginekolog specjalizujący się w andrologii i leczeniu niepłodności w Klinice Gameta.

Diagnoza jej i jego

"Konieczna jest diagnostyka obojga partnerów, nawet gdy stwierdzono już obecność czynnika żeńskiego w przyczynach niepłodności" - podkreśla dr Zbigniew Jabłonowski, lekarz, specjalista chirurgii ogólnej oraz urologii z Kliniki Urologii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W przypadku co czwartej pary z trudnościami prokreacyjnymi przyczyna występuje zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Prawidłowa diagnoza obojga to pierwszy i konieczny krok. Gdy wiadomo, co szwankuje i u kogo, łatwiej jest ocenić szansę na sukces prokreacyjny i tak pokierować leczeniem, aby przyniosło oczekiwane rezultaty w jak najszybszym czasie. A tego nie zawsze mamy pod dostatkiem.

Tekst powstał w oparciu o wypowiedzi ekspertów w trakcie II Sympozjum "Niepłodność - klinika i praktyka" w Łodzi

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Masz problem natury psychologicznej, coś Cię niepokoi, zapytaj psychologa

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (35)
Odroczone rodzicielstwo - czy czeka nas epidemia niepłodności?
Zaloguj się
 • Gość: 28

  Oceniono 89 razy 71

  Mam wydawac na świat potomstwo które będzie jadło tynk ze ścian a jak zachoruje nie bede w stanie wykupic leków bo zarabiam 1200zł ,mąż 1800 z czego opłaty(kredyt na mieszkanie,media)wynoszą 1600.Na osobe wypada 700 zł a jedzenie sami wiecie ile kosztuje.Do tego jeszcze martwimy się o prace bo gdyby zwolnili męża to leżymy z kredytem na całego.Jestem odpowiedzialna i nie mam zamiaru rodzic dzieci z mysla że jakos sie wychowa.Chcemy miec dzieci ale nie chce z nimi wylądowac na bruku.

 • Gość: danush

  Oceniono 76 razy 28

  Rządy (nie tylko naszego kraju) robią wszystko abyśmy przestali się rozmnażać.Zatrute ciężkimi metalami powietrze (systematyczne codzienne, rozpylanie chemitrails),zatruta chemiczna żywność GMO,zatruta woda,trujący fluor w paście do zębów,trucizna w plombach (amalgamaty),trucizna (thimerozal i nie tylko) w szczepionkach,niedożywienie,praca ponad normę,okłamywanie społeczeństwa,brak stabilizacji i brak nadziei,nieustanne straszenie,spłata niekończących się pożyczek i kredytów,strach przed chorobami i olewaniem nas przez NFZ.,praca do śmierci,upokarzająca emerytura i wiele innych CZYŻ TO SĄ WARUNKI DO POSIADANIA I WYCHOWYWANIA DZIECI?

 • Gość: Adnan

  Oceniono 38 razy 20

  Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie - co nasze Państwo robi w celu ułatwienia posiadania dzieci? Ano robi to, że ludzie zarabiający nawet koło średniej krajowej muszą się zastanawiać czy teraz jest właściwy moment, czy trzeba jeszcze poczekać na większą stabilizację, bo nikt nie zna dnia ani godziny jak straci pracę. Nasze Państwo opłaca tez różnej maści lekarzy, którzy się tylko skupiają na prywatnej praktyce ginekologicznej zamiast pomagać parom w zajściu w ciążę. Aktualnie wygląda to tak, że państwowo idzie się do lekarza, a ten jeśli już łaskawie przyjmie niepłodną parę to podchodzi do tego w sposób mechaniczny, wręcz chamski - nie interesuje go czy leczenie przynosi skutek tylko odbębnia godzinę w poradni i już go nie ma. Jeszcze się spóźnia notorycznie na wizyty, więc trzeba brać cały dzień wolnego, żeby cokolwiek w takiej poradni załatwić. W poradniach leczenia niepłodności pacjentki i pacjentów mają za nic, jest to zło konieczne. Ludzie Ci są zostawieni sami sobie i traktowani jak trędowaci. Zamiast pomocy i wsparcia otrzymują tylko "mądre" teksty i hasełka pielęgniarek w poradni, że trzeba zdecydować się czy dzieci czy praca. Zero współczucia, zero pomocy, zero wsparcia. Metody badań są dobierane bez uwzględnienia bólu jaki te badania powodują - nikt się tym nie przejmuje. Piszę to w odniesieniu do jednej takiej poradni w mieście wojewódzkim K...ce .

 • Gość: brednie

  Oceniono 29 razy 17

  późne zachodznie w ciaże nie jest efektem mody ale braku własnego mieszkania i pewności zatrudnienia

  jakby nasz populistyczny rząd i jeszcze bardziej populistyczna opozycja przezstali dbać o dupy żołnierzy policjantów emerytów rencistów z lewymi zaswiadczenami i albo wprowadzili wieksze ulbi dal przedsiebiorców żeby gospodarka ruszyła to może by sie i ludzie rozmnażali a tak to gdzie ci ludzie miają mieszkac i za co
  tusku kaczorze milerze pierd..ny

 • Gość: nnn

  Oceniono 23 razy 13

  Przecież obecny model życia w Polsce nie sprzyja dziecku:/ Jak przegapię jakiś standardowy okres w Polsce, szkoła, studia, pierwsza praca i łapanie doświadczenia, po 30 będę skończonym śmieciem z dzieckiem ale za to dziadującym:/ Tak więc niech nie piszą bzdur bo inaczej by nic nie tracić trzeba by mieć dziecko w wieku 15 lat bo tylko to pozwala odchować je zanim wpadnie się w kierat.

 • Gość: Gosc

  Oceniono 10 razy 10

  TAK, czeka nas i przestancie o tym gledzic w kolko. W niewoli samice nie chca sie rozmnazac.

 • Gość: y

  Oceniono 7 razy 7

  macie jakieś odgórne zlecenia, na tę propagandę? jak ludzie nie chcą, to dzieci nie mają, proste. lepsze to, niż ich namawiać, a później, jak pożałują swojej decyzji, to tylko dzieci ucierpią? nie ma klimatu na rodzicielstwo, kwestie finansowe to raz, brak czasu gdy się pracuje to dwa, mieszkania są zbyt drogie, sami naganialiście na to, rząd ma w dupie obywatela bo liczy się PR i medialna szopka, czasy jako takie też są beznadziejne. dzieci albo się HODUJE zamiast wychowywać, albo sekta i permanentna inwigilacja, zero zaufania. młodzież jest strasznie zakompleksiona i niedowartościowana, wina rodziców, jak i mediów. albo się liczy kasa, kasa, kasa, albo nic się nie liczy. lans, lub nihilizm to podstawa życiowa nastolatków. zero sensu życia, czy celu, zero wartości, bo zero miłości w rodzinach czy choćby jakichś pozytywnych wzorców. a wy naganiacie żeby się więcej dzieci rodziło, tylko jak już się urodzą, to NIKT się nie zainteresuje jakie oni będą mieć życie za lat kilkanaście lub kilkadziesiąt. ważne żeby na emeryturki wasze pracowali. banda egoistów i hipokrytów, sam nie wiem co gorsze.

 • Gość: Olo

  Oceniono 5 razy 5

  Idąc tym torem nigdy nie będe gotowy na dzieci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX