Aerobik

Typowy program ćwiczeń aerobiku powinien rozpocząć się od 5-10 minutowej rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających, następnie 20-30 minut ćwiczeń z docelowym rytmem serca, w tym 20 minut ćwiczeń prowadzonych na podłodze polegających na rozciąganiu mięśni, (pracowanie nad rzeźba ciała)..
Zakończyć powinien się 5-10 minutami rozluźnienia i dalszego rozciągania. Typowo ćwiczenia aerobiku powinny odbywać się 3-4 razy w tygodniu

 • Buty powinny mieć wystarczająco miękkie wkładki, aby absorbowały naciski i obciążenia podczas ćwiczeń ponieważ są one kilkakrotnie wyższe niż podczas chodzenia. Buty powinny zachowywać stabilność na skręcanie nogi na boki.

 • Drewniana podłoga z materacami jest najlepszą nawierzchnią do ćwiczenia.

 • Należy wypijać dużą ilość wody, aby uniknąć odwodnienia podczas ćwiczeń.

  Korzyści

  Zwiększenie wydolności płuc i serca

  Poprawa wydolności krążenia

  Obniżenie poziomu cholesterolu

  Obniżenie stresu i niepokoju

  Najczęstsze urazy

  Ponieważ ćwiczenia podczas aerobiku zawierają dużo skrętów, skoków i podskoków trwających dłuższy czas, dbałość o stopy jest bardzo ważna. Jeżeli stopy ustawiają się w nadmiernej pronacji lub supinacji (stawianie stóp na wewnętrznych lub zewnętrznych krawędziach) należy skontaktować się z ortopedą, który może zalecić wkładki ortopedyczne.Urazy występujące najczęściej w przypadku ćwiczenia aerobiku:

 • Zapalenie powięzi podeszwy. Objawem jest ból łuku stopy spowodowany częstym obciążaniem podeszwy. Niestabilność stopy z nadmiernym stawianiem stopy na wewnętrznych krawędziach może być powodem zapalenia powięzi.

 • Ostroga pięty, związana z zapaleniem powięzi podeszwy, pojawia się po odkładaniu się wapnia na spodniej części kości piętowej. Ostrogi odkładają się przez wiele lat. Zarówno zapaleniu powięzi podeszwy, jak i ostrodze pięty można zapobiec przez właściwą rozgrzewkę z ćwiczeniami rozciągającymi.

 • Zapalenie lub złamanie kości trzeszczkowatych (dodatkowe kości w okolicy pierwszej kości śródstopia). Może je spowodować duży nacisk podczas aerobiku (tupanie, marsze w miejscu). Odpowiedni dobór butów może zapobiec zapaleniu kości trzeszczkowatych.

 • Zapalenie mięśni piszczelowych i strzałkowych (w okolicy kości goleni). Pojawiające się zapalenie mięśni należy leczyć chłodnymi okładami. Właściwe ćwiczenia rozciągające przed aerobikiem zapobiegają pojawieniu się dolegliwości związanych z zapaleniem mięśni przyczepiających się do goleni. Wzmacnianie siły mięśni również zapobiega dolegliwościom.

 • Ścięgno Achillesa i ból łydek. Częste unoszenie się na palce podczas ćwiczeń powoduje ból i napięcie mięśni łydki, które może spowodować zapalenie ścięgna Achillesa. Ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki przeprowadzane delikatnie i stopniowo przed i po zajęciach aerobiku mogą złagodzić ból i sztywność.

 • Złamania kości śródstopia. Najprawdopodobniej są to najczęstsze urazy u instruktorów aerobiku. Są one spowodowane niewłaściwym doborem butów, twardą powierzchnią lub nadwerężeniem. Kobiety są bardziej podatne na złamania niż mężczyźni. Jeżeli pojawi się obrzęk i ból podeszwy należy skontaktować się z ortopedą.

  Zdjęcie Ab Fitness Mini CIRCLE PRO Zdjęcie Bestpro Ab Circle Pro Mini Fitness Zdjęcie Zestaw fitness 6 w 1 Zdjęcie Spokey FIT WOMEN - Zestaw fitness dla kobiet
  Ab Fitness Mini CIRCLE PRO Bestpro Ab Circle Pro Mini ... Zestaw fitness 6 w 1 Spokey FIT WOMEN - Zestaw f...


 • Więcej o: