Ponad 90 proc. Polaków boi siê dentysty!

Do dentysty chodzimy tylko jak boli, trudno wiêc siê dziwiæ wynikom badañ, które stan zdrowia jamy ustnej Polaków przedstawiaj± jako zastraszaj±co z³y. Przy okazji obchodzonego 5 marca Dnia Dentysty warto zastanowiæ siê co jest przyczyn± takich postaw i jak mo¿na sobie radziæ z dentofobi±.
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!

Sk±d bierze siê strach? Zdaniem stomatologów bezpo¶redni± przyczyn± s± przede wszystkim z³e do¶wiadczenia z dzieciñstwa. Dochodz± do tego jeszcze stereotypy, wed³ug których wizyta u stomatologa nierozerwalnie wi±¿e siê z bólem i poczuciem bezsilno¶ci. Ale to nie wszystko. Odstrasza³y ju¿ same poczekalnie i odg³osy wiert³a przerywane jêkami leczonych pacjentów.

Takie wra¿enia mog± odcisn±æ piêtno na psychice i na zawsze zraziæ do gabinetu stomatologicznego. Zatem jak pozbyæ siê lêku przed dentyst±?

Otwarta g³owa

- Podstawowa rzecz, jakiej brakuje pacjentom to znacz±ca zmiana w my¶leniu. Mamy bowiem zakorzenione w g³owie stereotypy dotycz±ce stomatologów, które maj± siê nijak do dzisiejszej gabinetowej rzeczywisto¶ci. - mówi dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista stomatologii ogólnej, periodontologii i certyfikowany implantolog oraz wiceprezes Fundacji Dr Laskus.

Podobnie jak przemiana w gabinetach konieczna jest rewolucja w g³owach pacjentów. Wykonywane w czasie wizyty zabiegi ju¿ dawno przesta³y wywo³ywaæ ból, a rozwój dziedziny i coraz bardziej nowoczesne metody pozwalaj± wyeliminowaæ tak¿e nieprzyjemne wra¿enia s³uchowe czy zapachowe.

Dentofobia nasza powszechna

Z badañ przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dr Laskus wynika, ¿e 96 proc. z nas kojarzy wizytê w gabinecie dentystycznym ze strachem i bólem. Zdaniem specjalistów wszystkiemu winny jest brak wiedzy o czekaj±cym nas zabiegu i o tym jak bêdzie przebiega³. Dentofobia to bowiem bardzo czêsto lêk przed nieznanym - nie wiemy, nie znamy czego¶, wiêc siê tego boimy. Zapytajmy lekarza co nas czeka - to naprawdê ¿adna ujma. Mamy prawo nie wiedzieæ i mamy prawo chcieæ wiedzieæ! Wa¿ne te¿, ¿eby lekarz wyt³umaczy³ ca³± procedurê prostym jêzykiem.

Nie bój siê, pytaj!

Aby oswoiæ strach przez bólem, lepiej najpierw umówiæ siê na wizytê konsultacyjn±. Taka wizyta ma te¿ na celu zaznajomienie z gabinetem i poznanie lekarza oraz porozmawianie z nim o swoich obawach. Po takim spotkaniu ³atwiej jest zaplanowaæ wizytê. Wybranie konkretnego terminu pozwoli nam siê do niej przygotowaæ. Warto wybraæ dzieñ, w którym nie mamy stresuj±cych spotkañ a nasze samopoczucie jest dobre. To, co mo¿e okazaæ siê pomocne to korzystanie z technik wizualizacji. Spróbujmy wyobraziæ sobie dzieñ wizyty, siebie wchodz±cego do gabinetu, dentystê. Dziêki takiej wizualizacji ³atwiej oswoiæ siê z wizyt± i obni¿yæ swój poziom lêku.

Czytaj tak¿e:

Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Zdrowy, piêkny u¶miech przez ca³e ¿ycie tylko dla bogatych?

Wybielanie zêbów - prawdy i mity

Sztuka mycia zêbów

Dzi±s³a - nigdy ich nie lekcewa¿!