Nowe zęby - czy implanty wiernie naśladują naturę?

Próchnica, wypadki i urazy, to wszystko może być przyczyną utraty zębów. Jednak dzisiaj to nie wyrok, dzięki m.in. implantom. Czym tak naprawdę jest implant? Jak wygląda zabieg jego wszczepienia i czy jest on bezpieczny?
Jeśli nie zdecydujemy się na uzupełnienie braków uzębieniu to ryzykujemy, że z biegiem czasu sąsiednie zęby zaczną się przesuwać, przekrzywiać i pochylać. Później pojawią się zaburzenia w zgryzie i rozchwianie zębów. W konsekwencji może to doprowadzić do utraty kolejnych.Czym wypełnić lukę w uzębieniu?

Popularne są trzy metody. Pierwsza to ruchoma proteza, która może być dość uciążliwa dla pacjentów chociażby z powodu przedostających się pod nią drobinek jedzenia. Druga metoda - zrobienie mostu - wiąże się z oszlifowaniem sąsiadujących, zdrowych zębów. Ostatnia najnowocześniejsza to implanty, które są rozwiązaniem najtrwalszym i mogą służyć pacjentowi do końca życia. Czasami, chociaż bardzo rzadko zdarza się, że nie ma możliwości wykonania stałych uzupełnień i wtedy konieczne jest zrobienie protezy ruchomej. Dzieje się tak w przypadku nowotworów twarzo-czaszki czy jamy ustnej (przeczytaj więcej) lub wrodzonego niedoboru odpornościowego, przez co podatni jesteśmy na infekcje.

Co warto wiedzieć o implantach?

Implanty są najczęściej wykonane z bardzo czystego tytanu, który musi mieć odpowiednie właściwości fizyczne i jakość - tak, by był to metal całkowicie obojętny dla naszych tkanek i który może się mocno zrosnąć z kością. Korony, które odpowiadają za wygląd implantu są najczęściej porcelanowe, chociaż zdarzają się także pełnoceramiczne (jednak te są droższe).

- Implant jako taki, a właściwie ząb na implancie składa się z kilku części. Leczenie zaczynamy od śrubki, która wkręcana jest do kości. To jest tzw. wszczep dentystyczny, czyli właściwy implant. Na nim należy przykręcić łącznik, a dopiero na niego zakładamy koronę. Tak więc taki implant w potocznym rozumieniu tego pojęcia składa się z części śródkostnej, czyli śrubki, łącznika i przyklejonej korony - wyjaśnia dr n. med. Mariusz Duda.

Zalety i wady implantów

Implanty są rozwiązaniem najbardziej zbliżonym do natury. Pozwalają nam zachować uzębienie i nie jest konieczne szlifowanie zdrowych zębów. Implanty nie są narażone na próchnicę i nie popsują się jak naturalne zęby. - Powinniśmy natomiast dbać o tkanki okołoimplantowe, czyli o dziąsła - informuje dr Duda.

Założenie implantu odbywa się po znieczuleniu. A po zabiegu zdarza się, że potrzebne są tabletki przeciwbólowe.

Głównym problemem może okazać się cena wstawienia implantu. Korona na implancie wraz z całym zabiegiem kosztuje od 3,5 tysiąca złotych, chociaż w porównaniu do poprzednich lat ceny spadły niemal o połowę. W przypadku protez stabilizowanych implantami koszty wahają się między 4 - 5 tysięcy złotych.

Tekst powstał w oparciu o rozmowę z doktorem n. med. Mariuszem Dudą - prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego

Więcej o:
Komentarze (6)
Nowe zęby - czy implanty wiernie naśladują naturę?
Zaloguj się
 • Aga K.

  Oceniono 3 razy 1

  Moje implanty, absolutnie się nie sprawdziły.
  Mam koronę dwóch jedynek - gòrnych. Co miesiąc gòra co dwa, muszę jeżdzić 60 km, aby mi je non stop przyklejali. Już nie wiem co robić. Te korony, to moje największe przekleństwo :'(

 • Monika T

  Oceniono 1 raz 1

  Implanty faktycznie najlepiej uzupelniają ubytki zebowe ale ponieważ są na długie lata i takie kosztowne to warto szukać naprawdę prawdziwego specjalisty. I sprawdzić go, opinie i nim, jego doświadczenie czy zdobyte specjalizcje bo zostać stomatologiem to jedno a ukończyć specjalizacje n z implantologii to drugie. Warto sprawdzic. Jest taka strona Cetralnego Rejestru Lekarzy że wystarczy wpisać w odpowiedniarubryke nr lekarza albo jego imie i nazwisko i ma się jak na dloni wszystkie informacje o tym czy lekarz jest lekarzem i od czego konkretnie

 • margearyt85

  Oceniono 3 razy 1

  U mnie nikt się nie zorientował, że mam implanty, tak dobrze się stopiły z pozostałymi ząbkami. Mogę polecić stomatologa Wojciecha Kołosowskiego, to prawdziwy specjalista od implantów. :)

 • Lilla My

  Oceniono 3 razy 1

  Moje implanty wyglądają bardzo naturalnie i jestem zadowolona :-) Jak ktoś szuka dobrej kliniki, to polecam Unident Union, warto tam zajrzeć :)

 • doradcadentalfraternity

  0

  Witajcie,

  Jestem Waszym doradcą online. Pojawiłam się na tym forum w ramach kampanii informacyjnej Dental Fraternity. Chciałabym odpowiedzieć na wszelkie pytania, związane z metamorfozą uśmiechów.

  Chętnie porozmawiam o implantach stomatologicznych, a w szczególności z implantach zygomatycznych, które są ratunkiem dla wszystkich, którzy myślą, że są skazani na protezy. Drodzy – jest na to rozwiązanie! Zapraszam do dyskusji w tym oraz pokrewnych wątkach.

  Jestem do Waszej dyspozycji.

  Anna

  Doradca Online Dental Fraternity
  dentalfraternity.pI

 • justynaxyz

  Oceniono 2 razy 0

  U mnie wszystko wygląda bardzo naturalnie. bardzo ciesze się, że zdecydowałam się na zabieg. W końcu mogę się pięknie uśmiechać. implanty robiłam w klinice Bonelli Dental, bardzo polecam, bardzo fachowy personel, pełen profesjonalizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX