Jacuzzi dla zdrowia?

Im ch³odniej na zewn±trz, tym cieplej my¶limy o jacuzzi. Ulga dla nadwyrê¿onych miê¶ni i doskona³y sposób, by siê odprê¿yæ? A mo¿e k±piel w zupie obfituj±cej w grzyby chorobotwórcze i bakterie sprzyjaj±ce infekcjom dróg moczowych? Obie odpowiedzi mog± byæ prawdziwe.
Do³±cz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Po stresuj±cym dniu czy w wolne, leniwe poranki, popo³udnia lub wieczory, zanurzenie w jacuzzi wydaje siê byæ pomys³em znakomitym. Wystarczy zreszt± wybraæ siê na dowoln± p³ywalniê, która oferuje tak¿e k±piel w b±belkach, ¿eby siê przekonaæ, jak wiele osób tak my¶li.

Niemal bez przerwy kto¶, a najczê¶ciej równocze¶nie wiele osób, korzysta z jacuzzi. Ciep³o, nie trzeba siê ruszaæ, a cia³o przyjemnie masowane... A czy kto¶ zadba³ o wymianê wody? Odka¿enie zbiornika?

Bywa, ¿e przyjemne b±belkowanie zostaje brutalnie przerwane przez osobê z obs³ugi p³ywalni ze wzglêdu na konieczno¶æ przeprowadzenia podstawowych zabiegów sanitarnych. Niestety, nieczêsto tak siê dzieje, nawet w luksusowych hotelach za granic± (tak przynajmniej wynika z kilkuletnich badañ amerykañskich mikrobiologów z Texas A&M University).

Nie tylko ludzie lubi± jacuzzi. Mikroby tak¿e. Nim zanurzysz siê w bulgoc±cej zupie, warto zapytaæ kogo¶ z obs³ugi o to, jak czyszczony jest zbiornik. Je¶li przestrzegane s± normy, zapewne zostanie udzielona ci wyczerpuj±ca odpowied¼. Je¶li odniesiesz wra¿enie, ¿e to temat dra¿liwy, mo¿e lepiej wstrzymaæ siê z k±piel±?

Nowoczesne, ale i do¶æ drogie, ¶rodki do dezynfekcji takich urz±dzeñ zwykle trzeba stosowaæ raz w tygodniu. Niektóre urz±dzenia lub sama woda wymagaj± codziennych zabiegów, a przynajmniej kontroli. To istotne choæby ze wzglêdu na zagro¿enie ze strony bakterii o wdziêcznej nazwie Legionella pneumophila. Kojarzona g³ównie z klimatyzatorami ( wiêcej na ten temat ), bywa zabójcza. Solidnie mog± te¿ nam zaszkodziæ powszechne w takich miejscach pa³eczki jelitowe, gronkowce czy grzyby, atakuj±ce drogi moczowe, uk³ad oddechowy, skórê.

Jacuzzi niejedno ma imiê?

Wci±¿ masz ochotê na k±piel? Nie jeste¶ odosobniony. Od lat 60. ubieg³ego wieku, kiedy to w³oscy emigranci o nazwisku Jacuzzi zaczêli produkowaæ w Stanach Zjednoczonych pierwsze wanny do hydromasa¿u, moda na te urz±dzenia nie s³abnie, a wanny innych producentów przysposobi³y nazwê jacuzzi.

Obecnie jacuzzi definiuje siê jako masa¿ wod±, w pozycji siedz±cej, w niewielkim zbiorniku. Z dysz umieszczonych pod ró¿nym k±tem wyp³ywa silny strumieñ wody masuj±cy miejscowo cia³o, zw³aszcza dolny odcinek krêgos³upa i nogi. To miejsca szczególnie nara¿one na zmêczenie i napiêcia, dlatego o¿ywczy masa¿ jest im szczególnie zalecany.

Oczywi¶cie, je¶li my¶lisz o leczeniu konkretnego schorzenia z wykorzystaniem mocy wody i masa¿u, raczej zapomnij o domowym hydromasa¿u czy jacuzzi na basenie.

Gdy jeste¶ pod opiek± lekarza specjalisty, najlepiej z nim skonsultuj plany dotycz±ce leczenia uzupe³niaj±cego. Odpowiednie zabiegi, w zale¿no¶ci od dolegliwo¶ci, dobierze tak¿e wykwalifikowany rehabilitant, np. w sanatorium ( czytaj o zaletach pobytu w sanatorium ), ewentualnie pracownik dobrego spa, ale wówczas spodziewaj siê znacznie wy¿szych kosztów leczenia.

Przy doborze zestawu zabiegów dla konkretnego pacjenta znaczenie ma wiele elementów: choæby rodzaj i sk³ad u¿ytej wody, jej temperatura, nasycenie dwutlenkiem wêgla, sposób rozprowadzania wody, itd.

Komu to pomo¿e?

Ka¿dy kto jest zdrowy, ale przemêczony, os³abiony czy zestresowany, mo¿e z³agodziæ w jacuzzi (tym najzwyklejszym te¿) bóle miê¶ni, usprawniæ kr±¿enie krwi i zrelaksowaæ siê skutecznie.

Udowodniono naukowo, ¿e odpowiedni hydromasa¿ wspomaga te¿ leczenie wielu "prawdziwych" problemów zdrowotnych: z krêgos³upem (zw³aszcza dolegliwo¶ci bólowych jego dolnego odcinka), kontuzji (np. sportowych), nadwyrê¿enia miê¶ni, ¶ciêgien i wiêzade³.

Lekarze czêsto zalecaj± leczenie b±belkami osobom cierpi±cym z powodu artretyzmu, SM , napiêciowego bólu g³owy, bezsenno¶ci, syndromu przewlek³ego zmêczenia, fibromialgii.

Takie zabiegi zazwyczaj s± na tyle bezpieczne, ¿e zazwyczaj (po konsultacji z ginekologiem!) mog± z nich korzystaæ kobiety w ci±¿y. Ceni± je sobie zw³aszcza te przysz³e mamy, którym szczególnie dokuczaj± bóle pleców i obrzêki nóg. W wodzie przecie¿ mog± znowu poczuæ siê lekko.

B±belkowe przeciwwskazania

K±piel w jacuzzi, tak¿e takim zwyk³ym, basenowym, jak informowa³ presti¿owy "The Lancet", mo¿e byæ niebezpieczne dla osób z nadci¶nieniem, ciê¿kimi schorzeniami nerek czy obni¿on± krzepliwo¶ci± krwi.

Je¶li cierpisz na jak±¶ chorobê przewlek³± i lekarz zaleca ci basen, upewnij siê, czy jacuzzi te¿ jest wskazane. P³ywanie bowiem obni¿a ci¶nienie, ale zanurzenie w b±belkach ju¿ niekoniecznie.

Je¶li masz sk³onno¶æ do zapaleñ pêcherza, te¿ lepiej jacuzzi odpu¶æ.

Nie wchod¼ do ¿adnego urz±dzenia do hydromasa¿u, je¶li masz jak±kolwiek otwart± ranê, chorobê skóry, grzybicê czy infekcjê dróg moczowo-p³ciowych, a nawet menstruacjê. Tampon naprawdê sprawy w pe³ni nie za³atwia, nie tylko ze wzglêdu na mikroby. K±piel w czasie okresu, zw³aszcza w gor±cej wodzie? To grozi nawet krwotokiem.

Powy¿sze niby oczywiste, a jednak fakt, ¿e tak czêsto kto¶ co¶ "³apie" w jacuzzi wynika z tego, ¿e wcze¶niej kto¶ do niego co¶ zawlók³...

Wiêcej o infekcjach dróg moczowych i gro¼nym powik³aniu: refluksie moczowodowo-pêcherzowym