Potas - rola w organizmie i zapotrzebowanie na ten makroelement

Potas odgrywa w ludzkim organizmie szczególną rolę. Uczestniczy w przewodzeniu impulsów przez neurony, a jego niedobór może poważnie osłabić mięśnie.
Podstawowe informacje

Potas bezpośrednio związany jest z sodem i zapewnia prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Uważa się, że jest także niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek.Zapotrzebowanie

Potas jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem w przyrodzie. Dla dorosłych zaleca się 2000 mg na dobę. Obecnie jednak wielu dietetyków zaleca nie mniej niż 3500 mg na dobę. Taka ilość ogranicza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego .

Źródło:

 • Większość owoców (banany, sok pomarańczowy)

 • Warzywa - ziemniaki

 • Nabiał - jogurt

 • Ryby

 • Mięso

 • Drób

  Im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bardziej bogaty w potas.

  Niedobory

  Objawy braku potasu: Pobudzenie, osłabienie, wymioty, mdłości, zaburzenia zachowania, nieregularne bicie serca . Potas jest zdecydowanie mniej eliminowany z potem niż podczas przedłużających się wymiotów, biegunki , stosowania leków odwadniających.

  Ważne informacje

  Potas przechodzi do wody podczas gotowania pokarmów. Zarówno leki przeczyszczające, jak i leki na odwodnienie wypłukują potas z organizmu - powinny być one stosowane pod ścisła kontrolą lekarza. Istnieją leki odwadniające oszczędzające potas - wówczas należy często kontrolować jego poziom w organizmie. Kontrole są także wskazane w przypadku brania leków takich jak furosemid, czy hydroksychlorotiazyd (diuretyki nie oszczędzające potasu). Dieta bogata w banany, ziemniaki i sok pomarańczowy powinna szybko pokryć wszelkie straty potasu związane z przyjmowaniem leków.

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Czytaj także:

  Hiperkaliemia

 • Więcej o: