Co robić, gdy miesiączki są bardzo bolesne?

Jeśli nie pomagają popularne środki przeciwbólowe, a miesiączka jest tak ciężka, że wyłącza kobietę z normalnego trybu życia, trzeba pójść do lekarza.
Dołącz do nas na Facebooku!

Dlaczego? Z dwóch przynajmniej powodów. Po pierwsze - po co cierpieć, skoro ból można złagodzić albo w ogóle wyeliminować. Po drugie - ból może być objawem zaburzeń lub choroby. Dlatego jego przyczyny trzeba zdiagnozować.

Niektóre kobiety są bardzo podatne na emocje i wszelkie dolegliwości odczuwają znacznie silniej. Inne są z kolei szczególnie wrażliwe na substancje chemiczne, które wydzielają się w macicy w większej ilości podczas miesiączki (prostaglandyny). Substancje te zwężają naczynia doprowadzające krew do macicy i powodują jej niedotlenienie. W efekcie w macicy dochodzi to częstych, silnych i bardzo bolesnych skurczów, które swoją intensywnością przypominają skurcz w łydce. U podłoża bólu mogą też leżeć przyczyny patologiczne, jak nadmiar żeńskich hormonów - estrogenów lub gestagenów, albo endometrioza. Zdarza się, że przyczyną bolesnych miesiączek jest nadmierne tyłozgięcie macicy. Macica mocno zagięta do tyłu nie może "wycisnąć" z siebie krwi miesięcznej, dlatego jej skurcze są wtedy silniejsze - zwłaszcza jeśli kobieta stoi lub siedzi. Czasem przyczyny bólu nie udaje się ustalić.

Dolegliwości te można choćby częściowo likwidować przez leczenie hormonalne. Stosuje się też niesterydowe leki przeciwzapalne.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.Czytaj także:

Żylaki macicy

Progesteron, hormon życia

Estrogeny

Estradiol

Jajniki - niepozorne źródło życia

Więcej o:
Komentarze (2)
Co robić, gdy miesiączki są bardzo bolesne?
Zaloguj się
  • Izzunia Izzunia

    0

    U mnie okazało się, że bóle miesiączkowe wywołane są złą postawą ciała - mam złe ustawienie miednicy i przez to odczuwam silne bóle. Ginekolog skierował mnie na rehabilitację.Na forach znalazłam dużo pozytywnych opinii na temat pana Piotra więc poszłam do jego gabinetu. Byłam już na kilku wizytach w RehaPro i teraz czekam na okres z wielkim zniecierpliwieniem bo jestem ciekawa czy faktycznie to trochę pomoże.

  • chaiwa1980

    0

    ja cierpiałam dłuży czas i końcu za namową koleżanki wybrałam się do lekarza ginekologa. Był czas że miesiączki były tak bolesne ze wyłączały mnie z życia, brałam urlop na te dni. ale ile można tak funkcjonować. Lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, i nie dośc że wyregulowały mi krwawienie to jeszcze mam je 4 razy do roku, bo biorę tabletki o przedłużonym schemacie działania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX