Kiedy bolą oczy

Oko w soczewce szybciej czerwienieje i zaczyna piec, jeśli w powietrzu jest dużo dymu i pyłów albo mało wilgoci. Czasem pomaga kilka kropel tzw. sztucznych łez (do kupienia w salonach optycznych). Nie wolno jednak wkraplać żadnych leków - mogą reagować z tworzywem soczewek!
Niektórzy są uczuleni na składniki płynów czyszczących. Jeśli więc oczy zaczynają piec tuż po założeniu wypłukanych soczewek, lepiej zmienić płyn na inny albo przed założeniem płukać soczewki niekonserwowaną, sterylną solą fizjologiczną (do kupienia w aptekach w jednorazowych pojemnikach).

Drażnić oko mogą nagromadzone na soczewce osady białkowe, które stanowią pożywkę dla bakterii.

Dlatego trzeba przestrzegać reżimu czyszczenia i dezynfekcji szkieł kontaktowych, a co tydzień albo dwa usuwać osady za pomocą specjalnych tabletek enzymatycznych.

Standardowy czas takiej dezynfekcji wynosi cztery godziny, ale im bardziej uwodniona soczewka, tym krócej wytrzymuje działanie enzymów. Dla wymienialnych co tydzień albo przeznaczonych do przedłużonego noszenia wystarczy 30 minut. Potem soczewki trzeba dokładnie wypłukać, a pojemnik napełnić świeżym płynem. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać nieopłukanych soczewek bezpośrednio na oko, bo grozi to poważnym uszkodzeniem rogówki!

Do czyszczenia miękkich soczewek nie wolno używać płynów przeznaczonych do twardych szkieł, bo zawarte w nich substancje wiążą się z tworzywem miękkich szkieł i mogą uszkodzić soczewkę, a co gorsza - rogówkę oka.

Przy przedłużającym się podrażnieniu trzeba wyjąć soczewkę, przemyć ją świeżym płynem i (o ile to możliwe) przepłukać podrażnione oko wodą destylowaną lub solą fizjologiczną. Jeśli pieczenie nie mija - trzeba zdjąć soczewki. Jeśli po kilku godzinach bez soczewek oko nadal jest zaczerwienione i boli, trzeba koniecznie zgłosić się do okulisty.

Więcej o: