Czy wiek pokwitania u młodzieży wpływa na pogorszenie wzroku? Czy wady są stałe, czy mogą się cofnąć?

Wpływ na to ma nie tyle dojrzewanie, ile tzw. skok wzrostu, który u młodzieży może występować w tym samym czasie co pokwitanie albo później.
Czy wiek pokwitania u młodzieży wpływa na pogorszenie wzroku? Czy wady są stałe, czy mogą się cofnąć? odpowiada lek. med. Małgorzata Gadomska, specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka ?Laser? w Warszawie Wpływ na to ma nie tyle dojrzewanie, ile tzw. skok wzrostu, który u młodzieży może występować w tym samym czasie co pokwitanie albo później. Podczas intensywnego wzrostu zmienia się również układ optyczny oka - jeśli gałka oczna nadmiernie się wydłuży, dochodzi do pogorszenia widzenia.

Niektórzy okuliści proponują u dzieci z krótkowzrocznością w okresie intensywnego wzrostu operację skleroplastyki, czyli wzmocnienia tylnego sklepienia gałki ocznej tak, by nie dochodziło do jej nadmiernego wzrostu. Współczesna okulistyka bardzo ostrożnie podchodzi do tej metody leczenia. Dzisiaj przeważa pogląd, że lepiej tego nie robić.

Powszechnym błędem rodziców, którzy zauważyli pogorszenie się wzroku u dziecka, jest ograniczenie mu ruchu, ćwiczeń fizycznych. Jeśli dziecko ma już wcześniej stwierdzoną wadę wzroku i nosi okulary, powinno być chronione przed urazami. Raczej nie należy uprawiać koszykówki, tylko pływanie albo biegi. Dziecko nie powinno być natomiast zwalniane z zajęć WF.

Nie należy przesadzać z podawaniem dzieciom dodatkowej porcji witamin, bo witaminy powodują również szybszy wzrost gałki ocznej. Lepiej w okresie skoku wzrostu zadbać o higienę wzroku, czyli stosować ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacyjne, zapewnić prawidłowe warunki pracy (oświetlenie biurka, regulowana wysokość blatu i krzesła) oraz dbać o kondycję fizyczną dziecka.

W tym okresie życia dziecka rodzice powinni pamiętać o corocznym badaniu biometrycznym długości gałki ocznej. Nawet jeżeli okulary stają się coraz mocniejsze, nie należy popadać w panikę. Jeśli oko nie powiększa się nadmiernie, czyli nie ma krótkowzroczności osiowej - nie powinno się robić skleroplastyki. Czasem lekarz przepisuje krople obniżające ciśnienie wewnątrz oka. Mają one zapobiec nadmiernemu rozciąganiu gałki oka i narastaniu wady.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidulnej porady lekarskiej.