Kręgarstwo

Terapia manualna, chiropraktyka, osteopatia lub kręgarstwo - to różne nazwy tej samej metody leczniczej. Opiera się ona na założeniu, że większość chorób, które nas nękają, spowodowana jest przesunięciem kręgów kręgosłupa. Jeśli przywróci się im prawidłowe położenie - wszystko powróci do normy, a my poczujemy ulgę.
Kręgi w tunelu

Kręgosłup nie tylko pozwala nam utrzymać ciało w pionie i elastycznie wykonywać skłony. To także tunel utworzony z kręgów, którego środkiem biegnie rdzeń kręgowy. Odchodzące od niego włókna nerwowe łączą się ze wszystkimi częściami ciała. Dzięki temu mózg może wysyłać poprzez rdzeń rozkazy nawet do najmniejszego palca u nogi. Jeżeli kręgi nie są na swoim miejscu, uciskają na włókna nerwowe, co powoduje zakłócenia w przesyłaniu impulsów nerwowych do narządów. Wtedy pojawiają się różne dolegliwości. Chiropraktyka polega na ręcznym manipulowaniu kręgami, które ma przywrócić ruchomość stawów kręgosłupa i tak ustawić kręgi, by nie uciskały nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego.

Jak wygląda zabieg

Przed pierwszą wizytą u chiropraktyka powinniśmy wykonać rentgen kręgosłupa. Dla dobrego specjalisty to wskazówka, w którym miejscu dzieje się coś niedobrego. W gabinecie musimy rozebrać się do połowy i położyć na brzuchu albo usiąść (zabieg może być wykonywany na siedząco lub leżąco). Kręgarz przesuwa dłonie wzdłuż naszego kręgosłupa. Terapeuta stosuje jedną z dwóch technik:

- mobilizację - porusza stawem tylko na tyle, na ile pozwala jego budowa; ma to usprawnić chore miejsce;

- manipulację - pokonuje opór stawu. Robi to za pomocą tzw. pchnięcia. Ten bardzo precyzyjny, szybki ruch trwa zaledwie ułamek sekundy. Zazwyczaj nie jest bolesny. Najbardziej nieprzyjemne doznanie to "trzask", który słyszymy w trakcie zabiegu. Sprawia wrażenie, jakby pękł kręgosłup. Tymczasem nie jest to żadne uszkodzenie naszego rusztowania, a jedynie wynik uwalniania się pęcherzyków powietrza z płynu stawowego. Jeśli boimy się manipulacji, kręgarz w czasie pierwszych wizyt może ograniczyć się tylko do intensywnego masażu kręgosłupa.

Po zabiegu

Nie wolno przeciążać kręgosłupa, a więc dźwigać, schylać się raptownie, wykonywać skrętów tułowia. Dobrze jest też zadbać, by kręgosłup miał ciepło (zimą przyda się grubsza bielizna). Nie musimy spać na twardym materacu - ale nie jest wskazany stary tapczan z wyrobionymi zagłębieniami. Żeby dolegliwości nie powróciły, powinniśmy systematycznie wykonywać zalecone przez kręgarza ćwiczenia. Manipulacji nie należy poddawać się zbyt często, może to bowiem spowodować nawet uszkodzenie stawu kręgosłupa.

Reakcje na zabieg bywają różne. Albo odczuwamy natychmiastową poprawę i przypływ energii, albo możemy być osłabieni, a dolegliwości bólowe mogą się wręcz nasilać przez 2-3 dni. To normalne reakcje organizmu.

Czasem wystarczy jedna wizyta o chiropraktyka, ale zwykle potrzebujemy kilku zabiegów. Terapeuta zazwyczaj wykonuje je 2-3 razy w tygodniu lub w odstępach tygodniowych. Zabieg kosztuje 60-120 zł.

Wskazania

- bóle wynikające z długotrwałych przeciążeń kręgosłupa

- tzw. wypadnięcie dysku

- migrena

- bóle menstruacyjne

Przeciwwskazania

- osteoporoza

- stany zapalne kręgosłupa

- duże zmiany zwyrodnieniowe stawów

- gruźlica kości

- choroby nowotworowe

- młody wiek - część ortopedów jest zdania, że dopóki kręgosłup nie ukształtuje się ostatecznie, silne manipulacje nie są wskazane. Zalecają, by dzieci i młodzież nie poddawały się terapii manualnej.

Więcej o: