Co telefon komórkowy robi z naszym ciałem? 'Syndrom SMS-owej szyi to globalna epidemia!'

27 kg - z taką siłą obciążamy swój kręgosłup, gdy usilnie wpatrujemy się w ekran telefonu komórkowego. Co to dla nas oznacza?

Głowa dorosłego człowieka waży średnio 5,5 kg. Kiedy trzymamy ją prosto, naciska ona na kręgosłup pionowo, czyli tak, jak jest on do tego przystosowany. Jednak gdy wychylamy głowę do przodu, siła nacisku znacznie się zwiększa.

Wygięcie szyi już o 15 stopni powoduje, że nacisk wywierany na kark zwiększa się do ok. 12 kg. 30 stopni do 18 kg, 45 stopni - 22 kg, 60 stopni - 27 kg. Wyobrażasz sobie? 27 kg! To tyle, ile waży statystyczny 9-latek.

Nadal nie masz pewności, czy problem dotyczy ciebie? Kenneth Hansraj, chirurg i ortopeda specjalizujący się w chorobach kręgosłupa w klinice Chirurgii i Rehabilitacji Kręgosłupa w Nowym Jorku, opracował grafiki, które w prosty sposób pokazują, w jakiej pozycji wystarczy trzymać telefon, by zniszczyć sobie kręgosłup:

Najgorzej wśród dzieci i młodzieży

Jednak to nie zła pozycja, a czas, który w niej spędzamy, ma decydujący wpływ. Dr Hansraj obliczył, że taki ciężar serwujemy swojemu kręgosłupowi co najmniej przez 2 do 4 godzin dziennie.

Każdego dnia odbieramy na smartfonie e-maile, śledzimy wydarzenia na portalach społecznościowych, przeglądamy strony informacyjne, rozmawiamy ze znajomymi przez komunikator. Łącznie daje to od 700 do 1 400 godzin rocznie. A uczniowie szkół ponadpodstawowych spędzają z telefonem komórkowym nawet 5 tys. godzin w roku!

Problem jest naprawdę głęboki wśród młodych ludzi. Obserwujemy już młodzież, która wymaga kompleksowej opieki kręgosłupa. Moim celem jest dotrzeć do rodziców, by przekazać im w tym temacie jak najwięcej wskazówek - mówi Kenneth Hansraj. I dodaje - to jest globalna epidemia.

Boli? A to dopiero początek

Terminem opisującym liczne schorzenia spowodowane wgapianiem się w komórki jest syndrom "text neck" (SMS-owa szyja). Charakteryzuje się:

- przewlekłymi bólami górnej części pleców

- skurczami mięśni

- bólami barku, ramion. Z czasem ból może wędrować na całe ręce

Nieleczone dolegliwości powodują trwałe stany zapalne i zwyrodnienia. To jednak nie wszystko. Spędzając po kilka godzin dziennie w skulonej pozycji, stopniowo zmniejszamy pojemność swoich płuc nawet o 30 proc., co wpływa na naszą wydolność i samopoczucie. Lekarze przekonują, że w długiej perspektywie czasu nadmierne użytkowanie telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych trzymanych w ręku może skutkować również bólami głowy, problemami z układem nerwowym, układem trawiennym, chorobami serca, depresją.

Korzystajmy, ale mądrze

Hansraj nie jest przeciwnikiem technologii, jednak przekonuje, że warto świadomie z nich korzystać:

Nie unikniemy technologii, jednak powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by maksymalnie zneutralizować ich wpływ na nasze zdrowie.

I podaje kilka prostych sposobów, jak to zrobić:

Trzymając w ręku telefon, podnieś go wyżej, tak aby nie musieć zginać szyi

Widok koryguj spojrzeniem w dół, ale bez zginania szyi

Wykonuj ćwiczenia:
- kilka razy poruszaj głową raz w lewą, raz w prawą stronę
- stań we framudze drzwi i wysuń ręce na boki. Zrób krok w przód, tak aby rozciągnęły się mięśnie klatki piersiowej

Na koniec dodał:

Ciesz się swoim telefonem komórkowym, korzystaj z niego. Jednak pamiętaj, żeby trzymać głowę prosto.

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Siedzący tryb życia daje gorsze efekty niż ciężka praca fizyczna. Jak sobie pomóc, będąc skazanym na biurko?

wpływ siedzenia na ciało

Czy dbasz o swój kręgosłup?
Więcej o:
Komentarze (14)
Co telefon komórkowy robi z naszym ciałem? 'Syndrom SMS-owej szyi to globalna epidemia!'
Zaloguj się
 • zqredzik

  Oceniono 40 razy 36

  Raczej "Fejsbusiowej szyi", bo uzależnienie od Fejsbusia wiąże się z uzależnieniem od smartfonów. Nikt nie gapi się godzinami w ekran słuchawki by wysłać kilka smsów. Gapi się, bo żyje każdym życiowym pierdnięciem znajomych umieszczanym na Fejsbusiowej osi czasu.

 • wicipinski

  Oceniono 13 razy 13

  Problem jest uważam ogromny. Nie tylko promowanie wadliwej postawy. Ludzie potrafią pisać wiadomości prowadząc samochód, obsługując maszyny wymagające szczególnej uwagi. W Holandii wymyślono sygnalizację świetlną dla ludzi wpatrzonych w ekran komórki.
  Z mojego doświadczenia wynika, że stałe przeciążenie odcinka szyjnego może dawać objawy bólowe w całej linii kręgosłupa, obręczy barkowej a nawet odczucia podobne do migreny. Jest ogrom literatury na temat wad rozwojowych u dzieci, spowodowanych przeciążeniami w różnych odcinkach kręgosłupa. Zwykle utrzymywanie się złych nawyków postawy prowadzi do nieodwracalnego skrzywienia, rzutującego na funkcjonowanie całego narządu ruchu, a w okresie starczym powoduje ogromne dolegliwości bólowe i ograniczenia mobilności a w skrajnych przypadkach inwalidztwo.
  Droga młodzieży - czy warto?

 • mkk3a

  Oceniono 21 razy 5

  A co z książkami? tak samo sie wygina szyję albo i nawet bardziej i na dłużej. A jakos nigdy nikt nie marudzil, ze dzieci siedzą nad książkami i nie było kampanii "czytaj mniej".

 • zebra-0

  Oceniono 9 razy 3

  tak... a kiedyś mówili o zwyrodnieniach kciuka od pisania smsów :D

 • wasiliuk

  Oceniono 2 razy 2

  SMS-y czytam na siedząco...

 • kniazwitold

  Oceniono 5 razy 1

  Jak zawsze gazeciane brednie niedorozwiniętych pisadeł...

  Zwyrodnienia odcinka szyjnego są najczesciej spowodowane długotrwałym siedzeiem przed kompuerem, który ma zbyt nisko umieszczony monitor - dotyczy to wszystich posiadaczy laptopów.

  Zwolnijcie autorkę tuch bredni i zapłaćcie komuś z elementarną wiedzą o ergonomii, BHP medycynie...

 • jan.ma

  Oceniono 23 razy -19

  Stan zapalny wywoluja drobnoustroje (bakterie, wirusy, pasożyty) ale NIGDY uporczywe i wadliwe patrzenie w komorke czy komputer. Oczywiście, ze przeciążamy kręgosłup, co na dłuzsza metę da przykurcze mięśniowe mogące sprawiać bóle i zmiany zwyrodnieniowe przy czym najgroźniejsze sa te w krążkach międzykręgowych. Medycyna już zwalczyla niektóre pseudozapalenia jak zapalenie korzonków nerwowych czy zapalenia ściegien. Teraz ktoś probuje nam wmówic, ze nieprawidłowe patrzenie w ekran może dac zapalenie. Bzdura. Ale nawet filuterne czy z przyzwyczajenia przekrzywianie glowy zawsze w te sama strone i przez wiele lat da przykurcze i zmiany zwyrodnieniowe i nagle w lustrze stwierdzimy, ze już nie możemy trzymać głowy prosto, no bo przykurczone mięśnie trzymają. No coż, nawet wielokrotne wstawanie i siadanie na krześle w czasie pracy, zwykle robione z chwilowym przeciążeniem kręgosłupa, może dac, jeszcze przed pojsciem na emeryture, zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych. Niemniej problem z komórkami jest poważny, bo dotyczy też młodych ludzi, nawet dzieci, a wtedy o utrwalenie przykrych konsekwencji dla kregosłupa najłatwiej. Pozdrawiam pochylając się nieprawidłowo nad lap-topem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX