Homeopatia - si³a sugestii?

Homeopatia to metoda leczenia polegaj±ca na stosowaniu minimalnych dawek substancji, które w wiêkszych ilo¶ciach wywo³uj± objawy tej w³a¶nie, leczonej choroby. Leki homeopatyczne maj± zarówno gor±cych zwolenników, jak i przeciwników. Ich skuteczno¶æ nie jest udowodniona. W tym artykule nie chcemy rozstrzygaæ, kto ma racjê.
Wiedza przede wszystkim - PIOTR DZIECHCIARZ, lekarz pediatra

Jedn± z najcenniejszych dla lekarza warto¶ci jest zaufanie pacjentów. Ten kredyt, którym nas obdarzaj±, staramy siê sp³aciæ trafn± diagnoz± i skuteczn± terapi±. Ta ostatnia nie mo¿e byæ jedynie wyrazem przekonania pojedynczego lekarza, ale musi byæ poparta rzeteln± wiedz± na temat jej skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa.

Terapia przez wieki opiera³a siê g³ównie na wierze medyków w skuteczno¶æ zalecanych przez nich kuracji, co przynosi³o pacjentom wiêcej szkód ni¿ korzy¶ci. Poza nielicznymi wyj±tkami stosowane a¿ do koñca XIX w. metody leczenia by³ ca³kowicie bezu¿yteczne. Nie znaczy to, ¿e dobro pacjenta dla dawnych lekarzy by³o mniej wa¿ne ni¿ obecnie, ale troska ta raczej rzadziej ni¿ czê¶ciej przek³ada³a siê na skuteczno¶æ leczenia.

Wspó³czesna medycyna wypracowa³a bardzo dok³adne i obiektywne metody badania leków. Dziêki nim mo¿na oceniæ, czy preparat rzeczywi¶cie nadaje siê do stosowania w danej chorobie, czy te¿ nie. Leczenie mo¿e przynie¶æ najlepsze efekty, gdy opiera siê na wiedzy popartej naukowymi badaniami. To w³a¶nie z tej wiedzy korzystam, przepisuj±c chorym leki.

Skuteczno¶ci leków homeopatycznych jak dot±d, niestety, nie udowodniono. Wielokrotnie przeprowadzane badania, a tak¿e ³±czne analizy wielu badañ wykaza³y, ¿e je¶li homeopatia jest w ogóle w jakim¶ stopniu skuteczna, to efekty leczenia niewiele przewy¿szaj± efekt placebo (obojêtny ¶rodek, pozbawiony dzia³ania leczniczego).

My¶lê, ¿e homeopatia zawdziêcza popularno¶æ szczególnej relacji, jak± lekarze homeopaci nawi±zuj± ze swoimi pacjentami. D³ugotrwa³y drobiazgowy wywiad, "holistyczne" traktowanie ka¿dego pacjenta i z³o¿one schematy leczenia maj± niew±tpliwie ogromne znaczenie terapeutyczne. Nale¿y to jednak odró¿niæ od skuteczno¶ci samych leków. W Polsce homeopatia przybiera ostatnio groteskowe formy; pó³ki aptek uginaj± siê pod wydawanymi bez recepty specyfikami "na kaszel" (niewa¿ne - suchy czy wilgotny), "na choroby tarczycy" (nie wiadomo, na jakie dok³adnie), "na prostatê" (?), kusz±c pacjentów szybkim i naturalnym" wyzdrowieniem. Niektórzy lekarze znaj± metodê homeopatyczn± z kursów, organizowanych i op³acanych przez firmy produkuj±ce leki homeopatyczne. Zapisuj± je, "bo na pewno nie zaszkodz±, a mo¿e pomog±" - traktuj±c pacjentów niepowa¿nie, ³udz±c nadziej± i nara¿aj±c na niepotrzebne koszty.

Oczywi¶cie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przysz³o¶ci medycyna akademicka uzna³a metody proponowane przez homeopatiê. Dopóki jednak nie ma dobrze udokumentowanych badañ, wykazuj±cych skuteczno¶æ tych leków, i wci±¿ brakuje rzetelnej wiedzy na temat ich dzia³ania, nie mogê zawie¶æ zaufania swoich pacjentów, stosuj±c leki o niepotwierdzonej warto¶ci.

Leczenie indywidualne - MA£GORZATA FLAKOWICZ-ITO, lekarz pediatra

Homeopatia to terapia szczególnego rodzaju, prowadzona wed³ug ustalonych zasad z u¿yciem leków, sporz±dzanych wed³ug ¶ci¶le okre¶lonych regu³. Wykorzystuje siê w nich miêdzy innymi produkty ro¶linne, zwierzêce i sk³adniki mineralne. Substancje te, specjalnie rozcieñczane i dynamizowane, nie s± toksyczne dla pacjenta i mog± byæ skutecznie stosowane zarówno u noworodków, jak i ludzi doros³ych. Preparaty homeopatyczne nadaj± siê nawet dla kobiet w ci±¿y i matek karmi±cych. ¦rodki te nie wywo³uj± skutków ubocznych, nie wchodz± w interakcje z innymi lekami.

W odró¿nieniu od terapii klasycznej homeopatia traktuje chorobê jako efekt os³abienia lub wyczerpania siê si³y ¿yciowej organizmu. Dziêki dynamicznemu wsparciu tej si³y odpowiednimi preparatami mo¿liwe jest odbudowanie zdrowia.

Ka¿dy nowo narodzony cz³owiek jest istot± niepowtarzaln± i jedyn± w swoim rodzaju. Ju¿ w¶ród zdrowych niemowl±t dostrzegamy ró¿nice w zachowaniu i potrzebach. Ka¿de dziecko wymaga innego podej¶cia i szczególnego traktowania. Tak¿e podczas choroby, której przebieg jest równie¿ indywidualny. Homeopata traktuje cierpi±ce dziecko z ogromnym szacunkiem, nie ignoruj±c ¿adnego z objawów. Brane s± pod uwagê okoliczno¶ci wyst±pienia choroby, objawy towarzysz±ce, czynniki przynosz±ce ulgê lub pogarszaj±ce dolegliwo¶ci. Pacjent postrzegany jest jako ca³o¶æ, a nie jako kolejny przypadek choroby, opatrywany gotow± etykietk±: "grypa", "zapalenie ucha", "biegunka".

Bogactwo leków, jakimi dysponuje homeopatia, pozwala na indywidualny dobór najlepszego preparatu dla konkretnego pacjenta, a nie na dan± chorobê. Jest to bardzo wa¿ne, co najlepiej widaæ na przyk³adzie choæby tak czêstej dolegliwo¶ci jak gor±czka. Nie przebiega ona jednakowo u wszystkich dzieci. Wzrost temperatury mo¿e byæ gwa³towny lub powolny. Dziecko bywa rozpalone lub blade, mo¿e mieæ skórê such± lub spocon±. Chce piæ du¿o i czêsto lub zupe³nie odmawia przyjmowania p³ynów. Jedne dzieci podsypiaj±, inne s± pobudzone i zaniepokojone. Niektóre nie chc± byæ dotykane, inne potrzebuj± blisko¶ci mamy. Jak widaæ, objawów ró¿nicuj±cych gor±czkê jest wiele i aby naprawdê ul¿yæ pacjentowi, nale¿y dobraæ lek indywidualnie. Klasyczna medycyna dzieciom chorym np. na katar, cierpi±cym na kolkê, biegunkê czy alergiê oferuje zazwyczaj te same lub zbli¿one w dzia³aniu lekarstwa.

Lekarz stosuj±cy homeopatiê ma tê przewagê, ¿e po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu pacjenta spo¶ród wielu preparatów wybiera ten, który wedle jego oceny bêdzie najskuteczniejszy. Homeopatia pomaga dzieciom ¼le znosz±cym zmiany otoczenia (¿³obek, przedszkole, szko³a), niepowodzenia ¿yciowe, tremê, przeci±¿enie nauk±. Pacjentom, którzy ¼le sypiaj±, przywraca spokojny sen. Bywa niezast±piona przy urazach - przyspiesza wch³anianie siê krwiaków, gojenie ran i st³uczeñ. Mo¿liwe jest te¿ dobranie leku homeopatycznego skutecznego w przypadku chorób przewlek³ych. Wymaga to jednak du¿ego do¶wiadczenia, cierpliwo¶ci i doskona³ej znajomo¶ci preparatów leczniczych.

Przeciwnicy homeopatii twierdz±, ¿e chory leczony t± metod± wraca do zdrowia wy³±cznie dziêki zwyk³ej sugestii. Zaprzeczeniem tego s± sukcesy, jakie odnosi homeopatia w leczeniu noworodków i niemowl±t.