Wysokie ciśnienie w oczach a leki na refluks

Przeczytałam gdzieś, że wiele leków, zwłaszcza stosowanych w chorobach żołądkowo-jelitowych, może nasilać jaskrę, gdyż powodują one wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czy to prawda? Biorę takie leki od ponad miesiąca i w zeszłym tygodniu trafiłam do okulisty, ale wcale nie w związku z ciśnieniem, zaczerwienieniem czy też bólem. Po prostu pojawił mi się tzw. męt i chciałam się upewnić, że to nic groźnego. Byłam bardzo zdziwiona, gdy po badaniu okazało się, że mam wysokie ciśnienie w oczach (nie miałam żadnych objawów). Dostałam kropelki na zmniejszenie ciśnienia. W jednym się obniżyło do górnej wartości normalnego ciśnienia, a w drugim niestety nie także dostałam inne krople, które stosuję od wczoraj. Nadal biorę leki na zmniejszenie wydzielania kwasu przez żołądek. Jak się ma to ciśnienie do tych leków?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Spośród leków stosowanych w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, szczególnie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wyłącznie leki z grupy antagonistów receptorów histaminowych (np. ranitydyna, cimetydyna) mogą mieć działanie nasilające jaskrę u niektórych osób. Są to jednak starsze leki, które obecnie zostały wyparte przez inhibitory pompy protonowej (IPP) takie jak pantoprazol, omeprazol lub lansoprazol, które mają o wiele mniej działań niepożądanych. Jeżeli dotychczas przyjmowała Pani leki przeciwhistaminowe, proszę zapytać swojego lekarza rodzinnego o możliwość zmiany leczenia na leki z grupy IPP.

Proszę również pamiętać, że istnieją inne leki mogące powodować wzrost ciśnienia śródgałkowego (m.in. leki stosowane w leczeniu astmy, leki przeciwalergiczne, leki przeciwdepresyjne).

Więcej o: