Problemy z oczami

Mam nasilający się problem z oczami. Oczy są zaczerwienione i pełne żyłek. Na co dzień jest to dla mnie bardzo kłopotliwe. Do tego wyglądam jakbym była niezdrowa. Byłam u okulisty w moim rodzinnym mieście, gdzie zalecono mi okulary. które już mam, ale problem jest głębszy. Proszę o pomoc, gdzie powinnam się udać po dokładną diagnozę. Może to banalne pytanie, bo domyślam się, że do okulisty powinnam się zwrócić, ale chciałabym zasięgnąć naprawdę specjalistycznej pomocy. W rodzinie jest cukrzyca nabyta. Czy mój problem może mieć z tym związek? Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam
Odpowiada lekarz Łukasz Fus

Zaczerwienienie oczu może mieć bardzo wiele przyczyn, począwszy od stosunkowo niegroźnego nastrzyknięcia spojówek w przebiegu zapalenia, reakcji alergicznej czy zespołu suchego oka, po niebezpieczne zakażenia czy jaskrę, które mogą grozić trwałym upośledzeniem wzroku. Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe? Wieloletnia cukrzyca daje powikłania oczne w postaci retinopatii cukrzycowej, jednak opisywane dolegliwości nie są charakterystyczne dla tej choroby. Proszę zwrócić uwagę, czy dolegliwości nasilają się w związku z ekspozycją na jakieś alergeny (kosmetyki, zwierzęta, pokarmy), lub czy wystąpiły po rozpoczęciu przyjmowania nowego leku.

Nie istnieje konkretny dział okulistyki związany z leczeniem zaczerwienionych oczu, dlatego trudno jest mi udzielić porady do kogo powinna się Pani udać. Każdy okulista powinien przeprowadzić diagnostykę różnicową i zadecydować o sposobie leczenia. Jeżeli dotychczasowe zalecenia (noszenie okularów) nie przyniosły efektów, proszę zgłosić ten fakt lekarzowi.

Więcej o: