Nawrót guzów na jajnikach

Mam 20 lat, rok temu miałam usuwanego guza (potworniak) z lewego jajnika, po roku sytuacja się powtórzyła tyle, że na lewym (już operowanym) zrobił się kolejny, a na prawym aż 3. Do tego nadżerka... Lekarz zalecił leczenie hormonalne i silne tabletki przeciwbólowe (występują bardzo bolesne miesiączki, powodujące omdlenia, silne krwawienia i tysiąc innych dolegliwości). Stwierdził, że usunięcie wiążę się z pozbyciem się jajników bądź ich części.. Jaka może być przyczyna ich powstawania i jakie mam szanse zajść w ciążę po usunięciu ich części ? i czy warto czekać i leczyć się lekami czy podjąć się kolejnej laparoskopii już teraz?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Jeżeli doszło do nawrotu guza jajnika najprawdopodobniej podczas pierwszego zabiegu nie zostały usunięte wszystkie torbiele jajnika (ze względu na niemożność uwidocznienia lub ich niewielki rozmiar). Ryzyko wznowy potworniaka wynosi kilka procent, natomiast u młodych kobiet jest ono znacząco wyższe. Ponadto podczas wyłuszczania guzów jajnika operatorzy starają się oszczędzić jak najwięcej prawidłowej tkanki jajnika, co dodatkowo zwiększa ryzyko wznowy.

Leczenie hormonalne i objawowe potworniaków nie doprowadzi do wycofania się choroby - konieczne jest ich operacyjne usunięcie. Zwlekanie z operacją może skutkować dalszymi powikłaniami, w tym do postępującej destrukcji jajników. Niestety nie można obiektywnie oceniać w jaki sposób operacja wpłynie na Pani płodność. Zachowanie funkcji jajników zależy od zakresu operacji - przede wszystkim od ilości usuniętej tkanki jajnika.

Więcej o: