Narośl na brzuchu

Moja dziewczyna ma od 3 czterech lat dziwną narośl podskórna w lewej części nadbrzusza. Robiliśmy USG i wykazało, że organy są ok., tylko trzustki nie widać w ogóle. Poza tym od paru miesięcy ta dziwna podskórna narośl przy dotyku boli ją. Lekarze mówią, że to nic poważnego jednak mi to nie pasuje i mam pytanie: co to może być i czy rezonans magnetyczny da odpowiedź na to pytanie? Dziękuję
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Ważnymi cechami pomagającymi w różnicowaniu guzów jest ich ruchomość, spoistość, obecność zmian skórnych oraz tempo wzrostu. Jeżeli wyczuwalny guz powiększa się podczas kaszlu lub defekacji najprawdopodobniej jest on wywołany przepukliną. Jeżeli guz jest umiejscowiony płytko (w obrębie skóry lub tkanki podskórnej), jest przesuwalny, dobrze odgraniczony od otoczenia i rośnie wolno (lata) to prawdopodobnie jest to tłuszczak lub włókniak. Jeżeli wykonane USG nie wykazało żadnej patologii w obrębie jamy brzusznej i nie istnieją inne przesłanki mogące sugerować proces chorobowy (bardzo długi wywiad bez innych objawów) nie ma wskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego.

Jeżeli zmiana staje się bolesna lub podejrzewają państwo obecność przepukliny proszę udać się do poradni chirurgicznej (najlepiej z wynikiem powtórnego badania USG) gdzie chirurg podejmie decyzję o celowości leczenia operacyjnego.

Więcej o: