Torbiel włosowa?

Kilka lat temu mój partner poprosił mnie o sprawdzenie co mu się zrobiło między pośladkami, u samej góry, przy kości ogonowej. Zobaczyłam kilka drobnych jakby 'dziurek', z jednej wystawał gruby ciemny włos, który usunęłam pęsetą bez problemu(bez wyrywania, po prostu go wyjęłam). Temat tego problemu został porzucony do wczoraj, kiedy to przyszedł do mnie pytaniem, żebym sprawdziła co się dzieje, bo chyba znowu ma to samo. Owszem te 'dziurki' są dalej, nic dziwnego z nich nie 'wychodzi', ale sączy się z nich wydzielina, może ropa? Co to może być? Partner od razu zapowiedział, że do lekarza nie pójdzie, jednak ja się trochę martwię. W Internecie sprawdziłam, że może to być torbiel włosowata i to by się zgadzało ze względu na tego włosa co kiedyś usunęłam. Ale czy na pewno? Czy leczenie takiej torbieli jest tylko chirurgiczne? Doczytałam, że można leczyć to okładami - jakimi? Jakie sa konsekwencje tej dolegliwości? Chciałabym mu pomóc, ale przecież na siłę do lekarza nie zaciągnę. Byłoby to o tyle trudne, gdyż nie odczuwa on bólu, czy jakiejś większej niedogodności w związku z tym, prócz sączenia się wydzieliny co jakiś czas - jak się dowiedziałam wczoraj robiąc mały wywiad.
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Opisywana zmiana jest najprawdopodobniej torbielą włosowatą. Jest to przypadłość dotykająca głównie młodych mężczyzn. W torbieli dochodzi do powstania stanu zapalnego ostrego (tworzy się ropień) lub przewlekłego. W przewlekłym zapaleniu jedynym objawem może być sącząca się treść ropna, stan zapalny może jednak ulec nasileniu i wówczas pojawiają się objawy ogólnoustrojowe: gorączka i dreszcze. Leczeniem z wyboru jest wycięcie torbieli, co prowadzi do całkowitego wyleczenia i zapobiega nawrotom. W przypadku braku zgody na leczenie zabiegowe możliwe jest również wstrzykiwanie do torbieli roztworu fenolu. Leczenie objawowe - okładami lub lekami przeciwzapalnymi nie rozwiąże problemu Pani partnera.

Więcej o:
Komentarze (2)
Torbiel włosowa?
Zaloguj się
 • Gość: iwona

  0

  a jeszcze jedno jeśli twój chłopak ma już to kilka lat to niech idzie jak najszybciej na zabieg ponieważ ja po roku miałam wielkości pomarańczy a jego może być jeszcze większa.

  proponuje chłopakowi przejść

 • Gość: iwona

  0

  witam, ja właśnie przeszłam operacje torbieli włosowatej , poszłam do szpitala we wtorek o 15tej a na drógi dzień miałam zabieg, miałam znieczulenie miejscowe w kręgosłup i wcale nie bolało:-) operacja trwała godzine. Po zabiegu nie mogłam ruszać się do następnego dnia ponieważ płyn mózgowy musi się unormować.
  w piątek wróciłam do domu, jestem troche osłabiona i ciągną mnie szwy ale ogólnie jest dobrze. Proponuje chłopakowi pójść na ten zabieg bo ja męczyłam się rok czasu a w tym czasie torbiel rośnie i robi się coraz większa.Jeśli macie jakies pytania to chętne odpowiem bo teraz mam dużo wolnego na zwolnieniu lekarskim a to mój e-mail anowi1505@interia.eu

  proponuje chłopakowi przejść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX