Niedoczynność tarczycy, a niedocukrzenie?

Chciałabym prosić o poradę. Mam 53 lata, stwierdzoną niedoczynność tarczycy, przyjmuję Euthyrox 75. Ostatnio jednak mam niepokojące objawy (podejrzewam niedocukrzenie) takie jak: zlewne poty, przyspieszona akcja serca, drżenie rąk i niepokój. Postanowiłam napisać, gdyż ostatnio zdarza się to dosyć często. Po zjedzeniu dwóch łyżeczek cukru ,objawy po 15 min ustąpiły. Nadmieniam również , że rok temu robiłam test obciążenia glukozą i było wszystko w porządku. Proszę o odpowiedź, czy może to być to co podejrzewam ,czy może to być objaw zupełnie innego schorzenia. Jeszcze chciałabym powiedzieć ,że ostatnio mam częste bóle brzucha, luźne stolce ,nudności (bez wymiotów), puste odbijania, ból umiejscowiony jest w prawym podżebrzu i promieniuje do środka(woreczek żółciowy usunięto mi 4 lata temu). Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Opisywane objawy mogą być związane z hipoglikemię reaktywną, która jest związana ze zbyt dużym i gwałtownym wyrzutem insuliny po posiłku, który prowadzi do obniżenie cukru i wystąpienia prezentowanych przez Panią objawów. W celu rozpoznania należy wykonać wydłużony test obciążenia glukozą, który trwa 5 godzin.

Pozostałe objawy mogą być związane z zaburzeniami gastrycznymi.

Ważne też jest kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy czy nie dochodzi do ich nadmiernego podania, ponieważ objawy mogą też być związane z nadczynnością tarczycy.

W celu dalszego diagnostyki należy się zgłosić do lekarza, który rodzinnego, który po dokładnym zabraniu wywiadu i zbadaniu zadecyduje o dalszej diagnostyce.

Więcej o: